Windows | Windows 10 | Windows Insider

Microsoft některým uživatelům na dálku nainstaloval Office Online. Po vlně nevole s tím přestal

Microsoft při instalaci Windows 10 přibaluje do nabídky Start hned několik zkratek a aplikací, mezi které patří jak aplikace na prohlížení fotek, tak i hry a další. Nyní ale některým uživatelům na dálku do počítače nainstaloval webové verze Office.

Nové předinstalované zkratky pro aplikace Office si Microsoft prvně vyzkoušel pro uživatele v rámci programu Windows Insider. Vše souvisí s novým prohlížečem Edge postaveným na Chromiu, kde se skrze něj jednotlivé odkazy na Office nainstalovaly testerům do počítače, což se stalo i na našem redakčním stroji. Novinky si lze snadno všimnout v nabídce Start – ikony jsou podivně malé oproti klasickým zkratkám. Po rozkliknutí se následně otevře webová stránka v samostatném okně.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto vypadají předinstalované webové aplikace Word, Excel a další

Jedná se totiž o „nainstalovanou“ PWA aplikaci, tedy vlastně pouhou webovou stránku. Microsoft zde chce zřejmě propagovat webovou verzi svého kancelářského balíku všem, kteří nemají klasický plnohodnotný desktopový program – webové verze jsou totiž zcela zdarma. Nyní se ale podle webů Engadget, The Verge a dalších objevují informace, že k instalaci došlo i na počítače, které nejsou zařazené v testovacím okruhu.

Instalace přitom probíhá na pozadí bez jakéhokoliv zásahu uživatele, který s podobnou aktivitou přímo nesouhlasil před samotnou instalací. Aplikace jako takové ale naštěstí nezabírají téměř žádné místo a pouze se objeví ve Startu, je ale pochopitelné, že mnoho uživatelů nebude nadšeno.

Microsoft tak po vlně nevole funkci přestal, dle informací webu ZDNet, rozšiřovat dále. Částečně i kvůli nastalé chybě – původně totiž mělo jít o odkazy na webové stránky, ne přímo nainstalované PWA aplikace.

Odinstalace je jednoduchá

Naštěstí je zde ale jednoduché řešení v podobě odinstalace – stačí otevřít prohlížeč Edge a v něm adresu edge://apps, případně v hlavního menu vybrat položku Aplikace – Spravovat aplikace. Zde najdete vypsané všechny webové aplikace, které jste si nainstalovali a za pomoci křížku je můžete jednoduše vymazat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Odinstalace je jednoduchá, stačí navštívit prohlížeč Edge

Mně osobně se na počítače se stabilní verzí Windows tyto zkratky nedostaly, na všech ale mám zároveň plnohodnotné Office. Microsoft ale novinkou opět ukazuje, že k propagaci svých služeb hodlá použít vše prostředky, které má k dispozici nehledě na to, zda uživatel souhlasí, či nikoliv. Podobně testuje i odkaz na videohovory skrze Skype přímo v hlavním panelu Windows, zde ale zatím naštěstí jen v rámci Windows Insider.

Diskuze (39) Další článek: Sledujte online největší festival věnovaný e-commerce a technologiím, seznam řečníků je velmi lákavý

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Edge, Windows 10, Operační systémy, Aktualizace, Windows Insider, Skype, Excel, Vlna nevole, Instalace, Počítač, Webová verze, Nevole, Uživatelé, Webová stránka, Word, Chromium, Aplikace, DAL, Office, ED App, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Honor 70 vplul do střední třídy s dvěma kruhy na zádech a zajímavým fotoaparátem

Honor 70 vplul do střední třídy s dvěma kruhy na zádech a zajímavým fotoaparátem

** Honor 70 je po všech stránkách odladěná střední třída s GMS** Má ambiciózní fotoaparát a slušnou výbavu ** O tom, jak zaboduje, ale rozhodne až cena

Martin Miksa
PreviewAndroid
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť