Microsoft nastavil ceny Windows Serveru 2003

Microsoft tento týden oznámil ceny, za které bude k dispozici Windows Server 2003. Oproti předchozí verzi nedošlo k výrazným změnám v cenách, ale nabízí se nový možnost nákupu uživatelských licencí. Novinkou je Web server edition s nízkou cenou.
S přibližujícím se koncem prací na vývoji nové generace serverového operačního systému, který bude na trh uveden 24 dubna, zveřejnil Microsoft přehled cen tohoto produktu. Finální testovací verze bude dostupná v několikatýdenním předstihu. Stejně tak lze předpokládat, že systémy s předinstalovaným Windows Serverem 2003 budou k dispozici v předstihu před datem oficiálního uvedení na trh.

Windows Server 2003 bude k dispozici v pěti verzích, čtyři jsou obdobami předchozích edic, nově je v nabídce Web Edition. Ta má Microsoftu pomoci porazit linuxové instalace s web serverem Apache, což je doposud nejrozšířenější platforma pro webové prostředí. Tomuto cíli odpovídá i cena této verze Windows Serveru. Web Edition, není jen levnější, má i omezení, například pouze podporu 2 procesorů a paměti do 2 GB. Je určená primárně pro webové aplikace a tomu tak odpovídá i výbava. Kromě samotného serverového OS je nutné dokoupit přístupové licence pro uživatele označované jako CAL (Client Access License). Dosud nabízel Microsoft nákup CAL na základě počtu počítačů. Nyní mají zákazníci možnost volby mezi licencemi na počítač nebo na uživatele. Druhý model uvítají všude, kde jeden člověk používá pro přístup k serveru různá zařízení jako desktop, notebook či PDA nebo smartphone.

Cena Windows Serveru 2003 Standard Editon byla stanovena na 999 USD, ve kterých je zahrnuto také 5 přístupových licencí. Verze s deseti CAL stojí 1 199 dolarů. Enterprise Edition s pětadvaceti uživatelskými licencemi přijde na 3 999 USD. Nejdražší bude zcela jistě Windows Server 2003 Datacenter Edition, ale informace o cenách budou dostupné pouze prostřednictvím kvalifikovaných OEM prodejců. Již zmiňovaná Web Edition pak stojí pouze 399 USD a není potřeba dokupovat žádné uživatelské licence. Kompletní informace najdete na stránkách Microsoftu.

K dispozici jsou samostatné balíky uživatelských licencí, pět za 199 a dvacet za 799 dolarů. Kromě toho nabízí Microsoft pět Terminal Server CAL pro Windows Server 2003 za 749 dolarů. Balík dvaceti CAL stojí 2 669 USD. Za možnost připojení k serveru mimo lokální síť požaduje 1 999 USD za external connector a 7 999 dolarů pro terminálovou verzi.

S dokončením vývoje Windows Serveru 2003 se společnost soustředí na další projekty. V pátek se na internetu objevila neoficiální betaverze druhého service packu pro Windows XP. Finální SP2 chystá Microsoft uvést v polovině roku. Jeho součástí mají být nové verze Media Playeru a Movie Makeru, zatím se ale nepočítá s přiložením microsoftí Java Virtual Machine. Minulý týden se pravděpodobně stejnou cestou dostala z Microsoftu ven předběžná

verze následovníka Windows XP s označením Longhorn, která obsahuje nový systém ukládání a správy dat a další vylepšení.

Diskuze (52) Další článek: Microsoft odchází z konsorcia vyvíjejícího OpenGL

Témata článku: Microsoft, Windows, Několikatýdenní předstih, Finální test, Media desktop, Předstih, Neoficiální informace, Cena, Kompletní dokončení, Neoficiální verze

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů