Microsoft nastartoval (opět) svou vizi elektronického domova

Divize eHome, která vznikla letos v únoru představila první své cíle a záměry. Do jejich realizace je ještě daleko, řada systémů je ale k dispozici již nyní.
Microsoft nastartoval (opět) svou vizi elektronického domova
Po té, co Microsoft šířil svou vizi PC do každé domácnosti každému člověku již pár let buduje především vizi Windows úplně všude, v každém zařízení od mobilního telefonu po ledničku by měl být nějaký systém Windows. Ve chvíli, kdy se objeví jakýkoli produkt, kde to vypadá, že by v něm mohl být nějaký operační systém, je hlavní snahou Microsoftu, aby to byl jeho operační systém. Jak byla dříve tato představa směšná, dnes již vidíme vybíhat produkty z první zatáčky. Sice z první zatáčky maratónu, ale běh již začal.

Aby měla zdánlivě nepočítačová část Microsoftu nějaký řád, vznikla divize eHome, které se bude snažit vytvářet inteligentní elektronikou prošpikovaný domov, kde budou jednotlivá zařízení a jejich uživatelé vzájemně propojeni.

Prvními takovými vlaštovkami je dnes Xbox (jeho potenciál skrytý v možnosti připojení k počítačové síti teprve čeká na nástup) a Windows XP. Pochopitelně významným produktem bude Homestation, nástupce Xboxu, který ale zatím veřejně oznámen nebyl a kvůli podpoře Xboxu jen tak také nebude. Pochopitelným cílem eHome je, aby integrujícím prvkem byly Windows.

Malovat vize na papíře je jedna věc, prosadit jejich akceptování zákazníky je věc druhá. V současné době jen malé procento domácností i v Americe by mohlo nějakým způsobem využívat síťovatelné spotřebiče. Při představování plánů eHome byl například představen systém pro lokalizaci jednotlivých členů domácnosti v prostoru domu/bytu. V 1+1 to jistě nevyužijete a také musíte mít solidně prosíťovaný domov.

Je tu ale nejen omezení ze strany zákazníků, o tuto zatím jen perspektivní oblast se snaží rozhodně více velkých firem a ty budou velmi opatrné v plné důvěře jen systému od Microsoftu. Jednotlivé komunikační standardy teprve budou vytvářeny, stejně tak se teprve budou formovat konkrétní řešení. Cílem je postavit z Lega hrad, ale zatím není ani ten standard pro kostičky. Bude se tedy nyní nezáživně diskutovat o požadované velikosti spojovacích dílků, ale toto bude nutné pro pozdější postavení hradu či plachetnice bez změny specifikací. Elektronický domov je prostě běh na dlouhou trať, ale cíl vypadá slibně.

Diskuze (54) Další článek: Palm zavírá portál MyPalm

Témata článku: Microsoft, Windows, Velká kostička, Dlouhá trať, Lega, Plachetnice, Kostička, Domov, Plná kostička, Cílové zařízení, DOM, Jednotlivý člen, Elektro, Jednotlivý produkt


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11