Microsoft nabízí uživatelům padělaných Windows výměnu za pravé

Společnost Microsoft rozšiřuje testování možností svého programu Výhody legálních Windows a ve Velké Británii začíná nabízet uživatelům padělaných Windows zdarma pořízení legální verze. Česká pobočka možnosti legalizace Windows zvažuje, prozatím nabízí Kalkulačku+. Obludně vypadající, ale velice šikovný kus software.

Související odkazy

Slovník
ActiveX
download
freeware
OEM
upgrade

Microsoft včera oznámil nový krok, který má přinášet platícím zákazníkům Microsoftu výhody ve srovnání s uživateli pirátských verzí. Ve Velké Británii odstartoval projekt nabídky legálních Windows uživatelům pirátských kopií, pokud tuto kopii koupili v obchodě nebo získali s novým počítačem. Jde o zahájení nového projektu Windows XP Counterfeit Project, který je zaměřen na boj s padělanými kopiemi Windows, které napodobují originální CD v krabicích a dostávají se do maloobchodní sítě. 

Hodní k podvedeným

Klíčem k přístupu k této nabídce je ověření pravosti operačního systému, pokud ActiveX prvek, který kontrolu provádí, rozpozná nelegální kopii, nabídne uživateli možnost upgrade na legální verzi. Akce se týká pouze operačního systému Windows XP stejně jako program Výhody legálních Windows. Nárok na bezplatnou legální kopii má každý, kdo získal kopii Windows XP Professional nebo Home před prvním listopadem 2004. Pro získání náhradní kopie Windows musí uživatel poskytnout původní účtenku a vyplnit svědecké prohlášení, které bude obsahovat údaje o původu nelegální kopie Windows.

Zlí na velkopiráty

Problém s falešnými kopiemi Windows v regulérní obchodní síti nebo u OEM výrobců je ve Velké Británii poměrně rozšířený, většinou se zde prodávají věrné napodobeniny originálních instalačních disků i krabic včetně některých ochranných prvků. Drtivá většina těchto plagiátů pochází z východní Evropy a Asie a dosahuje vysokou míru podobnosti s originály. Microsoft se proto rozhodl pomoci zákazníkům, kteří narazili na podvodníky a chce tímto způsobem získat i zbraně pro boj s dodavateli nelegálního softwaru. Sekundárním výstupem tohoto projektu pak bude pro Microsoft zmapování míry pirátství týkajícího se jeho aktuálního operačního systému pro osobní počítače. V České republice není podle lokálního zastoupení Microsoftu tento problém aktuální.

Česká spojka

Česká pobočka Microsoftu v tuto chvíli také nabízí program Výhody legálních Windows, stále ještě v rámci pilotního projektu. O možnosti legalizace Windows v ČR a SR Microsoft uvažuje, zatím však nemůže sdělit žádné detaily.
Uživatelé legálních Windows tak mají zatím přístup k vybraným aplikacím a updatům v Microsoft Download Centru, a speciálním nabídkám, které zahrnují například aplikaci PhotoStory 3 nebo anglický a německý slovník pro MS Office. O rozšiřování nabídky služeb majitelům legálních produktů Microsoftu svědčí i nabídka knihy Office 2003 – Tipy a Triky pro praxi v elektronické podobě zdarma po zadání produktového čísla Microsoft Office 2003.

Jedním z nových přírůstků do seznamu aplikací, které jsou k dispozici pro stažení uživatelům s ověřeným legálním softwarem od Microsoftu je Calculator+, který nabízí rozšíření základní kalkulačky ve Windows a funkce převodů jednotek. Zajímavý je ale nejen desítkami různých jednotek pro převod, ale také základním vzhledem, který nelze nazvat jinak než jako obludný. Naštěstí jde aplikaci přepnout do klasického šedivého vzhledu.

Klepněte pro větší obrázek


I když převody jednotek nabízí řada webových aplikací (včetně Google) i freewarových hříček, je kombinace kalkulačky s těmito funkcemi docela příjemná, navíc budete jen těžko hledat tak obsáhlou nabídku různých jednotek, nejvíce jich je v nabídce jednotek délky, kde najdete i specifické japonské, thajské nebo korejské míry. Škoda jen, že převody měn, které probíhají podle aktuálně staženého kursu Evropské centrální banky, nabízejí jen převody mezi Eurem a původními měnami jednotlivých států, které Euro používají.


Diskuze (78) Další článek: Microsoft končí s vydáváním Service Packů pro Windows 2000

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Pirátská verze, Platící uživatel, Kalkulačky, Původní výhoda

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů