Microsoft nabízí řešení, odmítá dělení

Jak se dalo čekat, Microsoft se oficiálně postavil proti rozdělení společnosti a nabídl alternativní řešení.
Jak se dalo čekat, Microsoft se oficiálně postavil proti rozdělení společnosti a nabídl alternativní řešení. V tiskové zprávě Microsoft obhajuje své právo na ochranu vlastního duševního vlastnictví a ostře odmítá dělení společnosti s tím, že by se to výrazně negativně promítlo do národní ekonomiky a mělo špatný vliv na uživatele. Na hlavu si ale sype kyblíček s popelem a nabízí pro sebe následující trest:

Flexibilita OEM. Microsoft by měl být povinen umožnit výrobcům počítačů odstranit ikonu Internet Exploreru z pracovní plochy Windows a nabídky Start, nabídnout jejich vlastní přihlašovací proces k Internetu při bootování Windows, zobrazit na pracovní ploše Windows ikony softwarových produktů i pro jiné platformy a nastavit jako základní webový prohlížecí software i produkt jiného výrobce.

Smlouvy. Společnosti Microsoft by mělo být zakázáno uzavírat smlouvy na propagaci jakýchkoliv produktů nebo služeb prostřednictvím Windows výměnou za souhlas druhé strany s omezením distribuce softwaru pro jiné platformy.

Přístup k rozhraním API. Společnosti Microsoft by mělo být zakázáno bránit jakýmkoliv nezávislým vývojářům softwaru v přístupu k technickým informacím, které Microsoft obecně vývojářské komunitě poskytuje. Společnosti Microsoft by mělo být rovněž zakázáno vázat poskytování informací na příslib vývojářů, že nebudou podporovat jinou platformu než platformu společnosti Microsoft.

Uvádění produktů pro jiné platformy. Společnosti Microsoft by mělo být zakázáno, aby mohl odepřít uvedení jakéhokoliv softwarového produktu pro jinou platformu, který je pro komerční uvedení připraven, se záměrem nutit dodavatele této platformy k omezování vývoje, výroby, distribuce nebo propagace softwarového produktu konkurující společnosti Microsoft.

Předchozí operační systémy. Vždy, když Microsoft uvede nový operační systém, jako byly např. Windows 95 nebo Windows 98, měl by být povinen nadále poskytovat výrobcům počítačů i předchozí operační systém za nezvýšený licenční poplatek.

Podle návrhu společnosti Microsoft by společnost měla zaplatit náklady na právníky a ostatní soudní výdaje všem 19 žalujícím státům USA, které jsou účastníky procesu. Rozsudek by měl nabýt platnosti 45 dní po svém vyhlášení a měl by platit do 1. července 2004.

Oponenti Microsoftu tyto návrhy ale ostře zkritizovali s označeními jako neadekvátní, opožděné, nesmyslné. Navíc zdůrazňují, že varování ekonomickým kolapsem není u firem před rozdělením žádnou výjimkou. Standard Oil i AT&T přinášely katastrofické scénáře, které se nakonec naprosto nepotvrdily. Ačkoli tedy návrhy Microsoftu mohou působit dostatečně, žalující strana z nich není rozhodně nijak odvázaná, oficiální vládní reakce na prohlášení Microsoftu bude zveřejněna 17. května.

Diskuze (48) Další článek: Zablokováno 317 377 uživatelů Napsteru, k čemu?

Témata článku: Microsoft, Windows, Žalující strana, Softwarový produkt, Pracovní plocha, DEL, NAB, Řešení, Špatný vliv, Softwarová platforma, Soudní ochrana


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5