Windows 10 | Microsoft Store

Microsoft nabízí ke stažení svůj připravovaný Windows Terminal pro Windows 10

Microsoft poprvé představil svou novou aplikaci pro práci v příkazovém řádku, pojmenovanou jako Windows Terminal, v testovacím sestavení na začátku tohoto roku. Jejím úkolem bude spojit tradiční příkazový řádek (cmd), PowerShell a Windows Subsystem for Linux (WSL).

Až dosud bylo možné stáhnout nový program z GitHubu, nicméně aby fungoval, bylo nutné ho nejprve zkompilovat. Od soboty 22. června to mají zájemci o vyzkoušení o něco jednodušší, neboť Windows Terminal lze nyní stáhnout a nainstalovat z Microsoft Store.

Příkazová řádka s řadou vychytávek

Windows Terminal přichází proti dosavadním řešením s celou řadou vylepšení. Vývojáři se například inspirovali filozofií webových prohlížečů, které v rámci jednoho okna umí otevřít několik stránek, a nová aplikace tak podporuje práci ve více kartách.

Nutno podotknout, že uvolněná verze je pouze testovacím náhledem a neposkytuje tak všechny funkce. Pro přístup ke všem možnostem přizpůsobení tak zatím vede poměrně kostrbatá cesta, spočívající v editaci souboru JSON. Tímto způsobem lze například změnit obrázek na pozadí, v plánu je také možnost použití vlastních grafických motivů.

Nový Windows Terminal bude také podporovat vykreslování pomocí grafické karty, Unicode a UTF-8, příznivce smajlíků pak jistě potěší podpora emoji. Microsoft již předvedl video s renderováním textu založeném na technologii DirectX.

Microsoft plní slib

Microsoft slíbil uvolnění testovacího náhledu Windows Terminalu na polovinu června, což nakonec s malým zpožděním splnil. Vývojářka Kayla Cinnamon podotýká, že jde o první z několika plánovaných verzí náhledů, jež mají být uvolňovány touto cestou.

Stávající verze je deklarována jako velmi raná a uživatelé musejí při jejím používání počítat s možnými problémy a nedostatky. V budoucích verzích se Terminal má stát novou, moderní, rychlou, účinnou, výkonnou a produktivní aplikací pro všechny uživatele nástrojů příkazového řádku.

Vývojáři nyní pracují na vytvoření konzistentního harmonogramu poskytování testovacích sestavení. Finální verze, označovaná jako Windows Terminal 1.0, bychom se měli dočkat již tuto zimu. Pokroky můžete sledovat na příslušné stránce GitHubu.

Diskuze (21) Další článek: Zabijáčtí roboti jsou technologicky jednodušší než samořídící auta. Mohou být nasazeni do roku 2021

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Aktualizace, Microsoft Store, GitHub, Náhled, Aplikace, JSON, Řádek, WSL, Unicode a UTF, Stažení, Verze, Windows Terminal


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 72

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 21

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

** Dark web a deep web jsou rozdílné pojmy ** Temný web je legální, ale často je zneužíván k nelegálním činnostem ** Dostat se na dark web není nic až tak složitého

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch