Microsoft na lavici obžalovaných: nepříjemná svědectví Netscape, Apple vydírán?

Soudní bitva se vším všudy: na závěr vytáhla firma Netscape skryté trumfy, a s nepříjemným obvbiněním přišla i fmra Apple.
Začal druhý týden soudu s Microsoftem. Na lavici obžalovaných sedí stále jedna firma, žaloba se postupně střídá - když neuspěje jeden, nastoupí druhý. Ve sporu s Netscape měl Microsoft nejdříve kupodivu navrch, když se na konci pokusil o k.o.: prohlásil (poněkud drze), že si firma Netscape to, že chtěl Microsoft spolu s ní rozdělit trh v prohlížečích, vymyslela. Nebo, což je v tomto případě totožné, že to nemůže dokázat. Microsoft ale přidal docela silné argumenty - přinesl svědectví, že firmy jako Intuit či AOL (což jsou nesmírně důležití partneři v ovládnutí Internetu) dali Microsoftu přednost z důvodu lepšího poskytování kódu a vůbec lepší programátorské spolupráce než Netscape. Jak ale tento "spor o Netscape" dopadne, je velice nejasné, protože Barksdale (šéf Netscape) se vytasil s poměrně nepříjemnými svědectvími týkajícími se zadržování vývojářského kódu Microsoftem - s tím, že Microsoft vždycky pozdržel či nedodal důležité knihovny a tak zdržoval vývoj Navigatoru. Navíc, i další svědectví (mimochodem dokonce i svědka firmy Microsoft) spíše podpořila svědectví Netscape o plánovaném rozdělení trhu.

Důležité svědectví se objevilo dříve, než mělo - firma Apple totiž teprve přijde na pořad dne. Na světlo byly vyneseny dokumenty, podle kterých byla firma Apple "vydírána" následujícím způsobem: buď podpoříte oficiálně Internet Explorer jako implicitní prohlížeč, nebo nebude žádná další Office pro Macintosh. Prokáže-li se, že to je pravda, bude to pro Microsoft nepříjemné - a také to ukazuje, za jak obrovsky důležitou věc Microsoft program Internet Explorer považoval, že jím na vahách vyvažoval i balík Office.

Živě komentuje: každý chvilku tahá pilku - ale je hlavně vidět, že toto je skutečná soudní kauza, kde se již vydefinovalo, které jsou ty hlavní otázky (nabízel Microsoft oficiálně rozdělení trhu? zadržoval Netscapu zdrojové kódy? používal Office jako páku pro přesvědčení Apple?), u kterých dokázaná odpověď "ano" bude pro giganta znamenat asi nepříjemné důsledky.

Váš názor Další článek: 44rychlostní CD-ROM - opravdu tolik potřebujete?

Témata článku: Microsoft, Apple, Skutečná odpověď, Silný argument, Obžalovaný, Netscape

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů