Microsoft možná vyplatí superdividendu: největší, jakou kdy jaká firma rozdala akcionářům

Hovoří se o částce deset miliard dolarů. Proč softwarový obr rozdává peníze, které má v bance, svým akcionářům? Stane-li se to pravidlem, pak je zřejmé, že firma podstatně mění způsob podnikání a dává najevo, že období velkého růstu je už za námi.
Zda Microsoft vyplatí nebo nevyplatí dividendu, se zřejmě skoro nikoho z nás nedotkne: jak se říká, chleba levnější, nebude, a Windows také ne. Z tohoto pohledu by jinak mimořádný krok firmy téměř nestál za komentář, nicméně signalizuje, alespoň podle některých finančních komentátorů, významný přelom v podnikání firmy. Zjednodušeně řečeno: Microsoft už sám neočekává, že poroste tak rychle jako v minulosti, či dokonce cítí obavu z budoucího vývoje v oblasti příjmů z hlavních „dojných krav“ – Windows a Office. I když tato úvaha je značně spekulační, je podepřena i prohlášením Steve Ballmera z 8. července, když hovořil o změně akciové motivace zaměstnanců – z tzv. opcí na akcie (stock options) k podmíněnému přidělování akcií (restricted shares).

Tato hra s akciemi – a věštění z ní – si zaslouží bližší vysvětlení, už proto, že se jedná o velmi zajímavý jev, který je součástí „fungování kapitalismu“, a který ostatně dříve nebo později čeká i zaměstnance domácích firem, jakmile se ČR více integruje do Evropy a když budou moci naši lidé bez problémů investovat do akcií na hlavních evropských burzách.

Stock option znamená, že zaměstnanec získává, například již příchodem do firmy (tj. často v rámci nalákání špičkového pracovníka) právo koupit akcie firmy za určitou cenu, během několika let. To nevypadá zrovna lákavě, ale opak je pravdou. V minulých deseti letech akcie technologických firem vytrvale a silně rostly; pokud zaměstnanec dostal opce k nákupu např. 10 000 akcií po deseti dolarech za kus, v době nástupu byl kurs 8 dolarů, za rok 12, za další 20 atd., pak se jednalo o velmi silnou motivaci. Zaměstnanec navíc, přesně vzato, nemusel v okamžiku, kdy se rozhodl opci využít, ani nic kupovat – prostě ji jen uplatnil (execute), tj. inkasoval rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, koupil a hned prodal. Tento mechanismus je motivační v době růstu firmy a ceny jejích akcií, a je dobře známé, že zaměstnanci, kteří mají stále před očima rostoucí kurs svých akcií, kteří „vydělávají i ve spánku“ obětují za zaměstnavatele duši. Nicméně v okamžiku, kdy kurs akcií poklesne (jak se stalo v letech 2001-2002), se jedná spíše o kontraproduktivní věc: k čemu je vám opce s exekuční cenou 30 dolarů za kus, když aktuální kurs je 2,50? Zaměstnanec nadává, že se burza chová divně a sráží kurs dolů, i když se firmě daří. Jenomže už nedodá, že burza se chovala divně i před několika lety, když hnala kurs prudce nahoru, zatímco firmě se tehdy nedařilo nic moc.

Síla opcí je v tom, že „ty vyhraješ, když my vyhrajeme“: když jdou akcie nahoru, je z čeho rozdávat, když vyhrávají hlavní akcionáři, rádi hodí drobty těm malým. Jenomže dnes se ukazuje také její slabina: ve skutečnosti to není žádná rozumná motivace, protože motivace musí být postavena na tom, co může daný pracovník ovlivnit.

Proto se v poslední době stále častěji uplatňují restricted shares: zaměstnanec obdrží akcie zdarma (takže „vždycky vydělá“), pouze musí splnit určitou podmínku – například splnit výkonnostní cíle nebo pracovat u firmy nějakou dobu. Restricted shares mají větší motivační logiku, protože jejich udělení je spojeno bezprostředně s činností daného zaměstnance; pro firmu příliš výhodné ovšem nejsou, protože společnost tak rozdává své „tělo“, i když se jí nedaří.

Z podobného soudku jsou ale také dividendy. Akcionáři společnosti chtějí pochopitelně něco z akcií mít, a u Microsoftu to platí stejně tak pro Billa Gatese (v současnosti mu patří asi 11 % akcií, tj. jeho dřívější pětinový podíl výrazně poklesl) jako pro drobného zaměstnance nebo jako pro velký kalifornský fond, který má ve vlastnictví milióny akcií společnosti. A to je buď růst cen akcií, růst jejich hodnoty, takže vlastník může těžit z toho, že je později výhodně, se ziskem prodá, nebo že firma vyplácí dividendu – pravidelně určitou (proměnlivou) částku na každou akcii v závislosti na hospodářských výsledcích a rozhodnutí správní rady a managementu.

Po delší odbočce se dostáváme zpět k Microsoftu. Pokud firma začne vyplácet značné dividendy, což předtím nikdy nedělala, a změní motivace z opcí na přidělování akcií, znamená to podle finančních analytiků jen jediné: společnost samotná (a její správní rada) již nevěří, že firmu čeká, alespoň v nejbližších letech, výrazný růst (který by se odrazil v růstu ceny akcií). Společnost se stává „jen“ továrnou na peníze, i po velmi dlouhou dobu, kurs akcií bude tudíž spíše stagnovat, a proto je nutné motivaci akcionářů takto pozměnit. Superdividenda ve výši 10 miliard dolarů je největší, jakou kdy jaká společnost jednorázově vyplatila svým akcionářům. Pokud bude skutečně vyplacena, je učebnicovým příkladem: Microsoft má v bance 43 miliard dolarů – celou šestinu své tržní hodnoty má dnes v hotových penězích. Akcionáři usoudili, že mají pro tyto peníze lepší využití než Microsoft (jsou schopni je výhodněji investovat), a proto usilují o jejich vyplácení.

Hrozí Microsoftu skutečně zpomalení růstu tržeb i zisku, nebo dokonce pokles těchto hodnot? Je známé, že většina tržeb a naprostá většina zisku (téměř 90 %) ze dvou produktů: z Windows a z Office. Stejně tak je ale známé, že bude velmi těžké z těchto dvou produktů získat v budoucnu více peněz než nyní, protože: a) současné verze jsou kvalitní a uživatelům „vydrží“, b) trh je nasycen, počet osobních počítačů v užívání roste pomaleji než jindy (něco se jistě dá docílit snižováním míry pirátství), c) upgradeovací cyklus, jak u hardware, tak u software, se stále prodlužuje a bude prodlužovat, d) dramaticky zvýšit ceny není možné, e) Linux a free Office balíky jsou silnou hrozbou a alternativou. Nehrozí, že by příjmy z těchto dvou hlavních produktů vyschly nebo rychle klesaly: za vyspělé, spolehlivé a kvalitní produkty, mezi které oba patří, ať se to komu líbí nebo ne, budou zejména firemní zákazníci platit. Budou se ale velmi bránit platit za produkty „udržovací“ poplatky: to, co je akceptováno (byť se skřípěním zubů) u podnikových informačních systémů, nechtějí zákazníci přijmout u stolních operačních systémů a kancelářské aplikace. Microsoft jistě může zvýšit o něco úspory vlastními úsporami (marketing, vývoj), ale jen v omezené míře – podnikání stojí nejdříve na tržbách a až potom na šetření.

Firma tak musí hledat zdroje příjmů a zisku jinde, ale je dost nepravděpodobné, že by se brzy objevil podobně velký a spolehlivě meloucí strojek na peníze jako je tomu u Office: nejblíže jsou tomu serverová řešení (server, web server, databáze atd.), ale konkurence, jako je IBM, Oracle, Sun nebo BEA se nenechá snadno odstavit. A u všech ostatních oblastech ještě Microsoft nedosáhl ani ziskovosti, takže nějaké miliardy jsou daleko za obzorem. Jakoby Microsoft dosáhl „dospělého věku“, ve kterém se už podniká jinak než v mládí.

Diskuze (4) Další článek: Zmatky kolem NERO 6.0

Témata článku: Microsoft, Určitá doba, Akcionář, Krok firmy, Známá společnost, Zaměstnanci, Velká motivace, Správné fungování, Restricted, Učebnicový příklad, Akcie, Stock


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji