Microsoft má vracet peníze za nevyužitá Windows!?

Díra v licenční smlouvě Microsoftu? (Není možná!) Nebo jen provokace linuxových aktivistů?
Podle vzniklé skupinky nazvané „Windows Refund Center“ mají uživatelé, kteří si koupí počítač s předinstalovanými Windows a nikdy je nepoužijí (to znamená – ihned, bez jediného spuštění si nainstalují jiný operační systém a Windows nikdy nepoužijí) nárok na „refundaci“, vrácení peněz od Microsoftu. K této trošku krkolomné konstrukci přišla skupina především linuxových aktivistů, kteří svůj nárok odvozují od formulací licenční smlouvy, která v anglickém znění zní: "If you do not agree to the terms of this agreement, PC Manufacturer and Microsoft are unwilling to license the software product to you and you should promptly contact PC Manufacturer for instructions on return of the unused products(s) for a refund." Volně to znamená, že pokud uživatel produkt nikdy nepoužije a ihned bude kontaktovat toho, od koho jej koupil, má nárok na náhradu – jakou ovšem, už nikdo neříká. Velcí výrobci osobních počítačů (tzv. OEM partneři) platí Microsoftu částky za předinstalovávání Windows na počítače, které prodávají – tyto částky jsou ovšem jen menší částí ceny, kterou uživatel platí za krabici s Windows.

Microsoft nepopírá, že tato klauzule ve smlouvě je a přímo se nevyjadřuje k tomu, zda bude vracet peníze, když někdo vznese tento nárok; víceméně nechává rozhodnutí právě na svých OEM partnerech. Nátlaková skupina pak vyhlašuje 15. únor za „den náhrady za Windows“ a vyzývá k akcím a medializaci.

Živě komentuje: je především důležité, že z nárokem vyrukovala nátlaková skupina kolem Linuxu, tedy dnes přímého konkurenta Windows – což je něco jiného, než kdyby šlo o občanskou iniciativu, pouze bránící zájmy spotřebitelů bez ohledu na preferování jiného výrobce. To ovšem v tomto případě není pravda – stačí se na stránky onoho Windows Refund Center podívat. Přesto má případ několik zajímavých momentů. První: proč to ještě nikoho jiného nenapadlo? Je skutečně tak nepředstavitelné, že by si někdo koupil počítač s předinstalovanými Windows a pak šel tvrdit, že je nikdy nebude používat a že chce zpět svých pár stovek? Druhý: Microsoft se k situaci přímo nevyjadřuje – tedy k tomu, zda tito uživatelé mají skutečně nárok na vrácení peněz. Licenční smlouvu totiž uzavírá zákazník s firmou Microsoft, nikoli dodavatelem hardware, a odkazování „to si vyřiďte s prodejcem počítače“ vyznívá trošku zvláštně. Třetí: akce samotná je z praktického hlediska trochu nesmyslná, protože když uživatel půjde vrátit instalační cédéčko a smlouvu výrobci a Windows si na počítači ponechá (tj. nesmaže jej), kdo jej bude kontrolovat – a navíc opakovaně? Přesto však pro linuxové propagátory akce smysl má – chtějí totiž poukázat na to, že dnes jsou všichni velcí výrobci hardware natolik svázáni smluvně i praktickou činností s Microsoftem natolik, že vlastně počítač bez Windows ani nabídnout nemohou, nečiní tak. Což už je, uznejme, mírně nefér – mohu chtít počítač pro Linux, pro SCO Unix, na DOS – to nejsou výjimečné případy, například pro použití pro řízení technologických procesů atd.; a v tomto případě skutečně platím za něco, co nepoužiji.

Váš názor Další článek: Microsoft jako namazaný stroj, má další čtvrtletí obrovského růstu i zisku

Témata článku: Microsoft, Windows, Peníze, Moment

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů