Microsoft má narozeniny, existuje už 40 let

Microsoft má dnes 40 let. Firma Billa Gatese si dokázala vytvořit pozici softwarového lídra. Připomeňte si, jak to dokázala.

Dnes – 4. dubna 2015 – Microsoft slaví kulaté 40. narozeniny. V roce 1975 vznikl základ softwarového impéria, které se stalo jednou z nejvýznamnějších technologických firem a ze spoluzakladatele a dlouholetého šéfa Billa Gatese udělalo nejbohatšího člověka planety.

Čtyřicátník nabírá druhý dech

Firmu založili Paul Allen a Bill Gates. Vedení firmy bylo od počátku doménou Billa Gatese, Paul Allen se aktivní role ve firmě vzdal v roce 1982 kvůli zdravotním problémům. Gates firmě šéfoval až do roku 2000, kdy za něj nastoupil Steve Ballmer. Ten byl s Microsoftem od počátku velmi úzce spjatý, byl třicátým zaměstnancem firmy a vůbec prvním obchodním manažerem, kterého Bill Gates najal.

589318399 
Bill Gates (foto z roku 2008, CC BY-SA 2.0 Wikimedia)

Ballmer byl často kritizován za příliš arogantní styl vedení uvrhující Microsoft do izolace. Pod Ballmerovou taktovkou si sice Microsoft finančně nevedl špatně, v některých oblastech mu však začal ujíždět vlak. Steve Ballmer tak zřejmě i pod stoupajícím tlakem akcionářů v roce 2013 opustil vedení Microsoftu a taktovku do ruky převzal Satya Nadella.

S příchodem nového šéfa začala největší transformace firmy v její historii. Také Satya Nadella byl dlouholetým zaměstnancem Microsoftu, ale již s větším nadhledem. Přišel z úspěšně rostoucí cloudové divize a právě na cloudové technologie zaměřil své priority. Nadella právě v cloudu vidí další milník firmy a má pravdu – tržby v tomto segmentu naskakují postupem času v násobcích. Rovněž si uvědomil, že přílišná izolovanost ekosystému může být na škodu, a tak se nyní Microsoft otevírá, je aktivní i na konkurenčních platformách a dějí se věci dříve nemyslitelné.

897324562 
Nový šéf a nový směr pro firmu - Satya Nadella (zdroj: Microsoft)

Microsoft, to není jen software

Microsoft za svoji existenci zkusil nahlédnout i mimo oblast softwarového vývoje. Od roku 1983 například vyrábí hardware, který je sice poměrně kvalitní, ale nikdy na trhu nebyl extra dominantní. Až v roce 2012 se Microsoft vrhl na výrobu vlastních počítačů v podobě tabletů Surface. Do té doby spoléhal výhradně na partnerství s různorodými výrobci počítačů. Tento přístup zajistil produktům Microsoftu takové rozšíření, na rozdíl třeba od Applu, který od počátku software vázal na vlastní hardware.

198207554 
Microsoft dodává sotware pro hardware svých mnoha obchodních partnerů. Takto to fungovalo dlouhé roky. Ale v roce 2012 Microsoft představil svůj vlastní osobní počítač - Surface

Microsoft rovněž aktivně přivoněl i k hernímu segmentu trhu. Legendární tituly jako Flight Simulator nebo Age of Empires postupně vygradovaly do samostatné herní divize nabízející vlastní herní konzoli Xbox a vlastní herní ovladač Kinect. Nově se také Microsoft pouští do rozšířené reality.

Aktivní je samozřejmě i na webu, ale to je jeden z vlaků, který si Microsoft nechal ujet. Několik let už se snaží ukrojit něco z dominance Googlu na poli vyhledávačů a internetové reklamy s vyhledávačem Bing. V Americe se mu to pozvolna daří. Přidává i další webové služby, jiné, jako například Skype, si koupil. Postupně tak dobývá i internetový svět.  

Druhým důležitým vlakem, u kterého Microsoft dlouho sledoval jen vzdalující se koncová světla, byl mobilní segment. Teď jen s těžkým dechem dohání lídry v této oblasti. Velkým třeskem pro Microsoft a jeho mobilní svět bude bezpochyby nový systém Windows 10, velkou oblibu získává i zdarma dostupný Microsoft Office pro Android a iOS. Díky akvizici Nokie si Microsoft vyrábí mobilní telefony sám a má šanci se dostat mezi nejsilnější hráče.

Nejdůležitější produktové milníky v historii Microsoftu

Altair BASIC (1975)

Prvním produktem Microsoftu nebyl legendární MS-DOS, ale vývojářský nástroj - programovací jazyk BASIC určený pro mikropočítač Altair. Již tenkrát se zakladatelé ukázali jako správní byznysmeni – produkt prodali, ač v tu chvíli měli v rukou jen jednoduchou ukázku běžící na simulátoru. Během prvního roku jim však první softwarová vlaštovka vydělala více než 16 tisíc dolarů.

693008362 
Altair BASIC na děrné pásce (volné dílo, Wikimedia)

MS DOS (1981)

Tehdejší ikona počítačového průmyslu, společnost IBM, se toho roku chystala na nový segment svého byznysu – malé osobní počítače. Nový IBM PC se zdál být perspektivní, ale bylo nutné vytvořit použitelné programové vybavení. Jednání s původně předpokládaným dodavatelem operačního systém CP/M od Digital Research ztroskotala a šanci dostal v té době jen málo známý Microsoft. Gates uskutečnil první akcelerující akvizici - koupil garážovou firmu Seattle Computer a její QDOS, ze které postupem času vybudoval MS-DOS.

Windows (1985)

Textová konzole systému MS-DOS byla efektivní, ale firma musí růst a sledovat konkurenci. Apple nabídl grafické uživatelské rozhraní, odpovědí měla být grafická nadstavba MS-DOSu nazvaná Windows. Verze 1.0 a 2.0 však byly jen vlažně přijímané doplňky a z hlediska uživatelského použití značně kompromisní.

205800767 
Windows 1.0 (volné dílo, Wikimedia)

Mezi stabilní a úspěšné verze Windows se zajisté dají považovat Windows 3.11, Windows 95, Windows XP a Windows 7. V historii však nechyběly ani komerční a marketingové propadáky, na které by určitě i Microsoft nejradši zapomněl – Windows 98, Windows Vista, Windows ME a Windows 8.

Systém Windows se stal pro Microsoft klíčovým produktem. Systém se stal majoritní softwarovou platformou na počítačích celého světa. Kvůli tomu se stal také trnem v oku regulačních orgánů, což vedlo ke slavným sporům s byrokraty USA a Evropské Unie. Těm se nelíbilo, že Microsoft využíval své dominantní postavení k prosazování dalšího vlastního softwaru, předně internetového prohlížeče.

Dalším revolučním milníkem bude pravděpodobně Windows 10, přinášející jak řadu technologických zvratů, tak i novou líbivou licenční politiku – upgrade získají všichni uživatelé Windows 7 a Windows 8 zdarma.

Office pro Windows (1990)

Kancelářská sada Microsoft Office pro Windows byla logickým krokem dalšího softwarového vývoje a po čase se pro Microsoft stala dalším velmi významným finančním segmentem. Z dnešního pohledu je paradoxní, že úplně první programy kancelářského softwaru Microsoft vyvíjel pro počítače od Applu. A to už od roku 1984. Za ostrý start Office se považuje rok 1990, kdy kancelářské programy vyšly v ucelené sestavě pro Windows 3.0. Nyní se Office transformuje v multiplatformní cloudový nástroj.

777171602 
Kam programy Office dospěly za 25 let vývoje - ukázka z verze Office 2016

Internet Explorer (1997)

Microsoft musel dohnat nastupující éru internetu, a tak přišel s internetovými prohlížečem. Jednoduchý program díky dominanci Windows zaznamenal obrovský úspěch. Microsoft však usnul na vavřínech. Objevily se zdařilejší programy, k tomu ještě právní spory, a vše to vyústilo v postupný opad obliby tohoto programu. Ve Windows 10 už proto bude nahrazen prohlížečem novým – s novou koncepcí o názvem.

Ačkoli internetový prohlížeč není sám o sobě zdrojem peněz, je nejdůležitějším uživatelským programem dnešních počítačů. Je vstupní branou k internetu, kterou lze ozdobit vestavěným vyhledávačem či připravenými stránkami. A to už peníze nepřímo představuje.

Xbox (2001)

Plný vstup Microsoftu do herního světa. Nový vlastní hardware a odvážný výpad proti veleúspěšnému Playstationu II. Nakonec se Microsoftu nepodařilo soka porazit, ale stal se mu vyrovnaným soupeřem. Xbox v Microsoftu odstartoval vývoj her ve velkém a jsou to právě hry, na čem Microsoft vydělává, herní konzole je zařízení téměř dotované. Ve hrách vidí Microsoft budoucnost, proto se nadále naplno věnuje vývoji a také proto koupil jednu z nejúspěšnějších her poslední doby – Minecraft.

398517477 
Takto vypadal první Xbox

Microsoft Azure (2008)

V dnešním výčtu klíčových produktů Microsoftu jsme se zaměřili především na ty masové z pohledu běžných uživatelů. Korporátní byznys je ale pro Microsoft stejně tak důležitý, stejně tak podpora vývoje softwaru pro vlastní platformy.

Z hlediska podnikových služeb má Microsoft na kontě rovněž několik zásadních úspěšných produktů – například databázový systém SQL Server, poštovní Exchange Server, či obecně síťový Windows Server, Sharepoint, ERP a CRM systém Dynamics a další… z hlediska vývoje pak stačí zmínit třeba Visual Studio, .NET nebo třeba DirectX. Tušíme ale, že v budoucnu bude nejvzpomínanějším milníkem vznik Microsoft Azure.

Azure je cloudová platforma Microsoftu, která slouží k hostování a běhu různorodých cloudových aplikací. Je univerzální, výkonná a stále častěji využívána. Dá se využívat pro běh rozsáhlých databázových, podnikových či webových systémů, má univerzální využití a pro Microsoft je to aktuálně jedna z hlavních priorit. Vzhledem k tomu, že u jejího vývoje stál ve své dřívější pozici Satya Nadella, tak se asi ani není čemu divit. Zjevně ví, co dělá.

Diskuze (62) Další článek: Hybridní superkondenzátor se nabije rychle a vydrží dlouho

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,