Microsoft | Windows 11 | Střih videa | Multimédia

Microsoft má důstojného nástupce Movie Makeru. Clipchamp je výborná masová střižna pro éru sociálních sítí

  • Clipchamp je střižna videa pro široké publikum
  • Microsoft v bezplatné verzi aktivoval export ve full HD
  • Práce s programem je docela snadná

Video jsme ve Windows v letech 2000­­–2014 stříhali v Movie Makeru, jeho rozvoj následně skončil. V éře Windows 10 se stříhání na velice základní úrovni, zato s pár zajímavými efekty naučily Fotky. Ty sice nikam nezmizely, Microsoft však do Windows 11 přidává specializovaný nástroj určený jen a pouze ke stříhání videí.

Původem není domácí, Microsoft totiž Clipchamp koupil loni v září. Z geografického hlediska australská střižna si zakládá na přívětivém ovládání a díky mnoha šablonám i na snadném vkládání obsahu do obrazu. Důležité je nakonec přímé nahrávání videí na sociální sítě. Snadno přitom vyberete vhodný formát pro konkrétní platformu.

Podobně jako mnohé další funguje služba v základu zdarma. Omezení spočívalo zejména v kvalitě exportovaného videa, a to na dnes téměř neúnosné rozlišení 480p. Jak ale nedávno začala oznamovat e-mailem, nový a movitý majitel povolil okovy. I s bezplatným tarifem už teď vyexportujete video v rozlišení 1080p.

Když nepoužijete prémiové objekty, střižna do videa ani nevloží vodoznak. Tím začíná být Clipchamp zajímavý pro širší masy, které si chtějí nastříhat domácí video nebo občas vytvořit příspěvek na sociální sítě.

Jednoduchá, nikoli banální střižna

Aplikace, kterou Microsoft začal předinstalovávat v testovacích sestaveních Windows 11 (zdá se, že bude součástí verze 22H2, jež vyjde na podzim), je webová. Když Clipchamp spustíte v podporovaném prohlížeči, kterým není Firefox, očekávejte téměř shodný uživatelský zážitek.

Klient pro Jedenáctky se navíc integruje s kontextovou nabídkou. Aspoň zatím tedy nejde o exkluzívní, nýbrž multiplatformní nástroj.

Začít můžete výběrem šablony s objekty a animacemi. Svá videa přesunete na časovou osu, kde je spolu s dalšími objekty přetahování uspořádáte – důležitá je i hierarchie. Dlouhé video rozdělíte, zbývající blok smažete, případně také přesunete jinam. Mezi bloky videa vložíte přechod. Zhruba tak vypadá základní práce.

V podstatě jen přetahujete objekty z postranního panelu na časovou osu, důraz se klade na prefabrikáty. Aby se vám dílčí pasáže při práci nerozsypaly, objekty seskupíte. Clipchamp vás nevyhnutelně brzy může začít omezovat, protože jakmile se naučíte základy, mohou vám chybět pokročilejší možnosti.

Placené tarify

Vlastní loga, barevné palety a typy písem do Clipchampu přidáte až v placených tarifech. Jeden stojí devatenáct, druhý 39 dolarů měsíčně. Při roční platbě zaplatíte o 30 % méně. Ani placené tarify neumožňují export ve 4K, získáte s nimi přístup do knihovny multimédií a neomezené cloudové úložiště. Nejlevnější tarif za 9 dolarů na měsíc vám nabídne knihovnu a úložiště, nikoli prostředky pro vlastní značku.

Grafické prefabrikáty

Když třeba do obrazu vkládáte text, určíte typ písma a zarovnání. Chybí běžné možnosti formátování, pomocí nichž byste text zvýraznili tučně, podtrhnuli jej atd. Prvky v obraze snadno rozmístíte, použít můžete i režim obraz v obraze. Škoda jen, že nelze nastavovat určité parametry pro více vybraných objektů naráz.

Zejména při tvorbě videí pro sociální sítě, kde nejspíš budete do obrazu často vkládat kombinace grafických a textových prvků, byste takovou možnost ocenili. Pokud se mají prvky v obraze zviditelnit pozvolna a společně, animaci musíte ošetřit u každého ze skupiny objektů zvlášť. Pro vlastní animace prostor nezbývá.

Limity se ukazují také při exportu. Vybíráte pouze rozlišení, na pokročilejší nastavení parametry výstupu si musíte nechat zajít chuť. Clipchamp cílí na ty, kterým to nevadí, případně takový jednoduchý přístup preferují.

Clipchamp podporuje práci se zeleným pozadím, přímo v něm pořídíte záznam z webkamery, případně i natočíte dění na obrazovce.

Počítačový hlas

Ke hlavním tahákům oproti konkurenci patří generování hlasového projevu z textu. Clipchamp podporuje 70 jazyků. Česky mluví jeden mužský a jeden ženský hlas, přičemž ovlivníte rychlost přednesu. Jakmile ale přepnete na češtinu, počítejte s tím, že výrazy z jiných jazyků nebudou přečteny správně včetně názvu video editoru.

Český hlasový projev je sám o sobě velmi dobrý. Se zvukovými prvky se pracuje podobně jednoduše jako s těmi grafickými. Bloky videa mají kromě obrazové běžně i zvukovou složku. Pokud s nimi potřebujte pracovat odděleně, řešení spočívá v oddělení audio stopy z videa.

Vytvořte si kopii projektu, abyste video upravili pro jinou sociální síť.

Jen v jednom případě jsem narazil na to, že Clipchamp nedokázal stopu od obrazu oddělit správně. Podívejte se na video s vlaky, které jsem v rámci testu vygeneroval. Zvuk přijíždějícího vlaku ve druhé půlce se dokonce přerušil, aniž by se audio pak zase spustilo.

Jindy bylo vše v pořádku. Nedokáži říct, jak běžné jsou takové problémy v širším měřítku. Dokud všechno funguje, funguje to výtečně. Clipchamp exceluje ve stavbě bloků a má ambici stát se dobrým nástupcem Movie Makeru pro éru sociálních sítí. Jestli ho chcete používat, nemusíte ani přecházet na Windows 11.

Zdroje: Clipchamp | Microsoft 365 Blog

Diskuze (13) Další článek: Zkopírujete e-mailovou adresu, Windows 11 vám navrhne otevřít Outlook

Témata článku: Microsoft, Software, Sociální sítě, Video, Windows 11, Windows 10, Firefox, Škoda, Střih videa, Multimédia, Export, Důstojný nástupce, Střižna, Objekt, Movie Maker, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

** Špičkové kompaktní Androidy v minulosti drželo nad vodou Sony ** Dnes už kompaktní a dobře vybavený Android na trhu nenajdete ** Tato petice se to pokouší změnit, a vy k tomu můžete sami přispět

Martin Chroust
Kompaktní velikostVlajková loďAndroid
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko