PowerToys

Microsoft má bleskový prohlížeč a přehrávač pro Windows, ale musíte si jej stáhnout zvlášť

  • PowerToys mají bleskový nástroj pro nahlížení do souborů
  • Náhled zobrazíte vybráním souboru a zmáčknutím Ctrl+mezerník
  • Nově nástroj podporuje zvukové soubory a formáty WEBP a WEBM

Jak rychle nahlédnout do obsahu souboru, aniž byste museli čekat na spuštění plnohodnotného prohlížeče, který se ne vždy načte bleskově? Náhled (v originále Peek) je jeden z mnoha nástrojů v balíku PowerToys, tedy hračkách pro pokročilé, které Microsoft vyvíjí v posledních pěti letech.

Vývojový tým Náhled vylepšil v nedávno uvolněných PowerToys 0.8. Je to dobrá příležitost, jak na existenci malého pomocníka upozornit, a ukázat si, jak vůbec funguje.

Je to v podstatě miniaturní prohlížeč určený pro okamžité zobrazení souboru bez nadstandardních funkcí. Použití se nejvíc nabízí u multimediálních souborů, dokumentů nebo tabulek. Funguje tak, že vyberete soubor – označenou položku Průzkumník ve Windows 10 i 11 světle modře podbarví.

powertoys peek (1).png
Vyberte soubor

A pak jen zmáčknete Ctrl+mezerník.

powertoys peek (2).png
Klávesovou zkratkou zobrazíte náhled

Jestli chcete nástroj používat, nainstalujte PowerToys, v hlavním okně v postranním panelu mezi nabízenými pomocníky najděte Náhled. Klepněte na něj a v detailech přepněte předvolbu Povolit prohlížení na Zapnuto.

powertoys peek (3).png
Nástroj aktivujte a okamžitě používejte

V případě potřeby si nastavte jinou klávesovou zkratku pro zobrazení náhledu.

powertoys peek (4).png
Nastavíte si i vlastní klávesovou zkratku

Za důležitou považuji možnost automaticky zavřít okno s náhledem, pokud klepnete mimo něj a budete se věnovat jiné činnosti. Nechcete-li okno pokaždé zavřít manuálně křížkem nebo třeba klávesou Escape, zapněte funkci Automaticky zavřít okno Peek, jakmile přijde o fokus.

powertoys peek (5).png
Náhledová okna se mohou automaticky zavírat

Mimochodem, v náhledovém okně se můžete navigovat mezi všemi soubory ve složce. Stačí, když budete mačkat klávesy šipka doleva / šipka doprava, respektive šipka nahoru / šipka dolů.

Od verze 0.8 podporuje nástroj Náhled obrázky WEBP, videa WEBM a také zvukové soubory. Tam už podpora specifikována není, ale minimálně empétrojky se v náhledovém okně přehrávají a můžete i posuvníkem přeskakovat v přehrávání. Jak vypadají různé náhledy různých typů souborů ukazujeme na obrázcích v galerii.

powertoys nahledy (3).png
Náhled podporuje už i zvukové soubory

Aktuální vydání PowerToys seženete zdarma na GitHubu. Microsoft nabízí dva typy instalačního programu. Jeden program nainstaluje jen v aktuálním uživatelském účtu, druhý ho zpřístupní ve všech.

Zdroje: microsoft / PowerToys / GitHub

Diskuze (21) Další článek: Jako díra uprostřed Země. Věděli jste, že mají Starlinky kamery? Takhle jedna zachytila zatmění Slunce

Témata článku: , , , , , , , ,