Microsoft je prý pod tlakem, aby pohltil internetovou firmu

"Taková drahota", běduje Bill Gates. Ale asi bude muset sáhnout na účet, nebo aspoň měnit akcie.
Během několika posledních měsíců došlo k řadě fúzí internetových firem (zejména: AOL-Netscape, @Home-Excite, Yahoo-GeoCities) a to trápí softwarového giganta, firmu Microsoft. V okamžiku, kdy v internetové oblasti rostou takovíto giganti, vypadá pozice Microsoftu relativně slabší – skutečně, dnes jeho služby typu MSNBC, MSN nebo Expedia nesnesou srovnání s významen takového Yahoo. Ale Microsoft nechce tyto druhé housle hrát, jenomže v dnešní době rychlých akcí mu nepomůže organický růst, bude zřejmě muset nakupovat.

Bill Gates se nedávno v rozhovoru pro Financial Times pravil, že Microsoft pravděpodobně „bude muset“ provést nějakou internetovou akvizici, i když se s nelibostí vyjádřil o vysokých valuacích takovýchto firem (jinými slovy: Microsoft to bude stát hodně peněz). Je již potvrzeno, že Microsoft diskutoval s firmou Excite o pohlcení, jenomže ta se nechala překvapivě koupit společností @Home, a také diskutuje o možnostech s firmou Lycos, která patří k osamělým portálům, ještě nemajících nevěstu.

Microsoft nyní cítí vzrůstající tlak ze strany America Online, největšího světového providera, a firmy Yahoo, nejvýznamnější společnosti poskytující internetové informační služby.

Živě komentuje: pokud si Microsoft stěžuje na vysokou cenu těchto firem, lze totéž prohlásit o jeho akciích – vždyť stejně jako jsou nafouklé ceny akcií takového Yahoo, je nepřiměřeně vysoká i cena akcií Microsoftu, a protože ke koupi by zřejmě došlo výměnou akcií, nebyla by ani jedna z firem tratná. Jinak by tomu ale bylo, kdyby chtěla „nevěsta“ také dostat něco peněz – a ví, že by je dostat mohla, vždyť Microsoft má v bance skoro dvacet miliard dolarů! Tady by šlo skutečně už o „tvrdé oběživo“ výměnou za mnohonásobně nadhodnocené akcie.

Microsoft ale skutečně bude muset podobnou akvizici udělat; má totiž dnes sice řadu velice zajímavých webů, velmi přínosných pro určité zájmové skupiny, ale jedná se o roztříštěné elementy, které se jednotlivě vedle titánů typu Yahoo nebo AOL ztrácejí. A nechce se věřit, že by s tímto byli představitelé firmy srozuměni a dlouhodobě jim tento stav vyhovoval.

Váš názor Další článek: Nové Windows CE: začněte je brát vážně!

Témata článku: Microsoft, Vysoká cena, Tlak, Expedia, Podobný tlak, Trap, America Online, Financial Times

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů