Microsoft jako snadný cíl

Microsoft čelí další žalobě. Tentokrát se týká zabezpečení produktů proti počítačovým virům, hackerům a dalším problémům s internetovou kriminalitou. Microsoft je ale jen snadný cíl a má peníze. Mnohem zajímavější však bude obecnější debata kolem licenčních podmínek, za kterých je dnes většina komerčního software distribuována.
Microsoft čelí žalobě podané u soudu v Los Angeles. Za žalobou stojí žena, která byla údajně terčem „krádeže identity“ – neznámý útočník měl přes internet získat číslo její sociální pojistky a údaje o bankovních účtech. Marcy Hamiltonová proto viní redmondskou firmu z porušení nového v Kalifornii platného zákona, který klade firmám povinnost varovat zákazníky pokaždé, když má daná společnost podezření, že se mohly osobní informace jejich zákazníků dostat do rukou hackerům a dalším nepovolaným osobám. Protože jsou produkty společnosti Microsoftu častým cílem útoků, měl by být Microsoft podle žaloby mnohem aktivnější v upozorňování svých uživatelů na možné problémy. Žaloba se také zabývá příliš složitým popisem problémů a jejich řešení v MS Security Bulletinech, které nepomáhají obyčejným uživatelům, ale spíše dodávají hackerům informace k využití dané chyby.

Žaloba je postavena tak, aby se z ní mohla stát žaloba hromadná v okamžiku, kdy vystoupí další uživatelé, kteří vznesou obdobné požadavky. Pro právníky, kteří zastupují paní Hamiltonovou, se tak rýsuje zlatý důl – tento typ soudních sporů je honorován podílem z vysouzené částky, která by v případě Microsoftu mohla být poměrně vysoká, a čím více lidí se k žalobě připojí, tím větší zisk budou právníci z tohoto případu mít. Tedy pokud u soudu uspějí. Pokud se nepodaří pro žalobu získat hromadný statut, žaloba pravděpodobně zmizí v propadlišti dějin – náklady na soudní řízení by pro jednotlivce byly pravděpodobně neúnosné. Ostatně Microsoft hodlá učinit vše proto, aby žaloba hromadného statutu nedosáhla.

Microsoft už něco dělá

Microsoft na žalobu reagoval poukázáním na služby, které společnost poskytuje uživatelům v oblasti bezpečnosti. Kromě znalostní databáze obsahující popisy většiny známých chyb a jejich oprav začal Microsoft nabízet rady pro zabezpečení počítačů před nebezpečím zvenku a změnil standardní nastavení firewallu ve Windows XP tak, aby byl počítač okamžitě po instalaci bezpečný. K novým opatřením a osvětové kampani Microsoft sáhl po úderech internetových červů Sobig a MS Blaster. U nás pak Microsoft ve spojitosti s Blasterem zavedl informační telefonní linku pro uživatele postižené tímto červem. Delší dobu již také běží kampaň Trustworthy Computing, které má zajistit větší bezpečnost software a také vylepšit image Microsoftu v oblasti zabezpečení svých systémů.

Licenční ujednání konečně pod palbou?

Výrobci software v současnosti nenesou žádnou zodpovědnost za bezpečnost ani za další chyby svých produktů, protože se z této zodpovědnosti vyvazují v licenčním ujednání, bez jehož odsouhlasení není možné software používat. Tato praktika byla již v minulosti předmětem kritiky z nejrůznějších stran. Současný případ společnosti Microsoft je možné brát také jako vítanou možnost pro znovuotevření diskuse na téma odpovědnosti výrobců software za škody, které jejich užívání může způsobit.

Software je pravděpodobně jediným legálním obchodem, ve kterém se výrobce zbavuje veškeré zodpovědnosti vůči zákazníkům. Software nefunguje? Software poškodil jiný software? Software umožnil hackerský útok? To je váš problém! Takto se staví k uživatelům nejen Microsoft, ale každá společnost vyvíjející software. Je zvláštní, že tento systém tak dlouho funguje, když všude kolem zuří boje zákazníků s výrobci čehokoliv. Výrobci automobilů nesou zodpovědnost za mnohé havárie a v mnoha soudních sporech museli platit odškodné proto, že nezávisle na okolnostech jako je třeba nepřiměřená rychlost jízdy, něco v jejich výrobcích nefungovalo, jak má. Zákazník by asi nekoupil automobil, před jehož použitím by musel podepsat dokument, podle kterého souhlasí s tím, že výrobce nezodpovídá za funkce výrobku – od brzd po airbagy.

Pokud dojde k soudnímu projednávání případu, bude to pro Microsoft znamenat spíše než hrozbu velice závažný důvod zamyslet se nad informační politikou své firmy a nad způsobem distribuce updatů svých produktů. Jako vedlejší efekt může vzniknout větší tlak na všechny výrobce počítačového softwaru, aby začali zákazníkům místo holubů na střeše bez záruky nabízet produkty, za které ponesou skutečnou odpovědnost.

Diskuze (61) Další článek: Hewlett-Packard představil nové inkoustové tiskárny

Témata článku: Software, Microsoft, Obyčejný zákazník, Častá diskuse, Marco, Útočník, Složitý způsob, Zlatý důl, Vedlejší produkt, Cíl, Airbag, Výrobce, Databáze obsahující, Neznámý útočník, Výrobce automobilů, Možný problém, Vyvíjející software


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 16

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37