Microsoft jako namazaný stroj, má další čtvrtletí obrovského růstu i zisku

Obrat roste prudce, zisk doslova neuvěřitelně. A je zde další argument pro odpůrce monopolu firmy.
Firma Microsoft funguje po finanční stránce jako namazaný stroj – čtvrtletí za čtvrtletím zaznamenává růst obratu i zisku, a nejinak tomu bylo i v posledním kvartále roku 1998. Firma zaznamenala obrat těsně pod pět miliard dolarů (4.94 mld), což je růst o 38% - je dobré si tohoto čísla všimnout, protože určitou „mantrou“ Microsoftu je právě zachování čtyřicetiprocentního meziročního růstu. Ten je totiž ještě uhlídatelný a kontrolovatelný a přitom je tak velký, že firma jednoznačně a neustále předbíhá své konkurenty. Ještě dramatičtější je ale růst profitu. Ten totiž vzrostl o 74% na neuvěřitelnou hodnotu 1.98 miliardy dolarů – Microsoft se tak „nebezpečně blíží“ nejprofitabilnější firmě na světě (světová jednička, naftový gigant Exxon, měl loni celoroční profit 8.4 miliardy).

K tomuto nárůstu přispěl svou dnes už nemalou hrstí i Microsoft ČR, který měl za červenec až prosinec roku 1998 nárůst 22% - byť je to méně než 38% celého Microsoftu, je to stále dramaticky nadprůměrné procento ve srovnání s výsledky dalších firem v oblasti informačních technologií u nás. Velký nárůst zaznamenaly operační systémy Windows NT (Server i Workstation), dále serverové aplikace a Office 97. Pro rok 1999 jsou představitelé Microsoftu „opatrní“, protože očekávají snižování investic do výpočetní techniky v souvislosti s problematikou roku 2000. Historické rekordy vysokých hodnot měl Exchange Server (4.5 milionu klientských licencí za kvartál!), SQL Server 7 byl už za pár týdnů své existence prodán v 45000 licencích. Vysoce jsou i Windows NT – stanice se už prodalo 25 mil. licencí, z toho 3 milióny za poslední čtvrtletí.

Živě komentuje: extrémně ziskové čtvrtletí Microsoftu samozřejmě opět vyvolala diskuse o tom, zda Microsoft nemonopolizuje. Microsoft může získávat svou úroveň profitability jak mimořádnými produkčními a obchodními schopnostmi, a také tím, že má monopol a zneužívá jej – nebo koneckonců obojím. To ovšem zřejmě nikdo nerozhodne, a nezmění na tom ani výsledek soudu, ať už bude takový nebo onaký.

Rovněž pochyby finančního vedení Microsoftu týkající se dalšího období jsou už typické – Microsoft je tradičně pesimistický v předpovědích a pak je značně překoná, patří to už k firemnímu folklóru. Naopak lze pro další kvartály očekávat výborné výsledky, protože skutečnosti, které by mohly finanční mašinérii firmy zastavit, jsou zatím spíše ve vzdálených náznacích (Linux? Úpadek pécéček? Nechuť upgradovat?); firma naopak postupuje mílovými kroky do oblasti enterprise software, která odjakživa generuje největší obraty i zisky.

Zajímavě se na oznámení nečekaně vysokého profitu zachovaly akcie firmy – vzestup na historicky nejvyšší hodnoty a překonání poprvé hranice 400 miliard v tržní kapitalizaci (uf…) a následný pád zhruba na předchozí úroveň. Trend dvou posledních měsíců ale je v silném a vytrvalém vzestupu, od konce loňského listopadu si firma polepšila o gigantických 40%, a občasné zakolísání na tom nic nezměnilo.

Váš názor Další článek: Dvakrát policie na Internetu – jednou u nás, jednou ve Švýcarsku

Témata článku: Microsoft, Úpadek, Vysoká hodnota, Zisk, Překonání, Růst, Profit, Předchozí úroveň, NAM system, Poslední rok, Vysoký prodej, Vysoká úroveň, Nejvyšší zisk, Mantra, Čtvrtletí, UFO, Vysoký nárůst, Nejvyšší vedení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů