Kazdej sitar na svete Vam rekne, ze data na internetu se nedaji zabezpecit. Kazda informace na siti je pro nektere z nas verejne pristupna. Pokud lide chteji aby s jejich datama kseftoval kde jakej hacker prosim =) ale je to dalsi stupinek pro Orvelovskej svet.
"Co když lidem jednoduše budou stačit webové aplikace Googlu?" Myslím, že Crysis na webové aplikaci nerozjedete.
Celkom identicke tvrdenie tu uz bolo s prichodom Windows95.Viem to lebo vtedy ako student som pracoval vo firme na funkcii servisneho technika. Vsade kde som prisiel mi to bolo prizvukovane.
Cloud ano, ale jedině v takové podobě, že na výkonu a rychlosti nepoznám, jestli jsou data lokálně či kdesi na síti. Tedy sednu k (téměř) libovolnému zařízení, přihlásím se a mám kompletně celé prostředí, na jaké jsem zvyklý. Mohu spouštět libovolný program, který jsem si nainstaloval, mohu pracovat se všemi svými daty, mohu libovolná data sdílet s kýmkoli a dávat takovým datům práva podle potřeby. Jenže tohle je ještě příliš velké sci-fi. V tuto chvíli bych uvítal alespoň takovou drobnost, abych mohl volně přenášet svůj uživatelský profil s nastavením programů (mám v práci i doma stejnou sadu sw, ale každou sadu jsem musel ručně nastavit, pokud něco změním v jednom profilu, musím si vzpomenout, že to musím změnit i na druhém místě) a mohl bych pracovat po VPN tak, aby si sám systém při otevření souboru udělal lokální stínovou kopii, na které bych pracoval a systém by sám průběžně aktualizoval síťový soubor, který by byl uzamčen pro ostatní stejně, jako bych pracoval přímo s ním. Maily, kontakty, kalendář už přenosný je (exchange, gmail apod.), dokumenty také, pokud se s mířím s omezením na web-office, ovšem plná přenositelnost specializovaných aplikací je zatím nereálná. Zde je sitauce stejná jako třeba v oblasti her v době DOSu - tehdy si každá hra musela sama řešit přístup k hw, musela řešit vlastní ovladače zvuku, grafiky, ovládacích zařízení. Dnes je podpora pro zvuk, video atd. přímo v systému a je jasně dané API. Lze předpokládat, že za pár let bude běžné používat OS, který bude mít API pro výše zmíněné, tj. vzdálený přístup k čemukoli v takové podobě, že uživatel nepozná, zda pracuje lokálně či vzdáleně a většinu lidí to ani nebude zajímat (jako už dnes nikoho nezajímá, jak narvat ovladač CDROM do upper memory).
> “Žádná aplikace v internetovém prohlížeči nikdy nebude tak kvalitní a výkonná, jako desktopová varianta,” řekl mi razantně Karpeta.a tak,... to bylo celkem jasné hned od začátku, a nebylo ani potřeba spálit celé jedno oddělení vývoje, :(Stačilo si pustit trochu větší xml soubor v IE [cca > 3MB] a bylo jasno. XMLDomDocument je prostě veledílo !
O to přeci vůbec nejde. Smířil byste se s pomalejší (např. 100 ms) odezvou aplikace (která však bude také stále zrychlovat) za mnohem rychlejší zpracování samotných dat (například okamžitý převod videa a podobně, "cloud" v podobě datacentera to zvládne okamžitě oproti stolnímu desktopu)? Já určitě ano. A většina z nás jistě také.
Kromě toho, že to video nejdřív musíte dostat tam a pak zpět, tak byste to udělal i třeba u videa, kde s přítelkyní/manželkou "skotačíte" v posteli (nebo někde jinde)? Typů a videí, do ktertejch nikomu nic není je samozřejmě i spousty jinejch, a obecně i jiných dat ještě řádově víc...Jestli jo, pak ok, jste jeden z těch, kteří si svýho soukromí vůbec neváží, jiní ale třeba jo, a časem tyhle pseudovýhody prokoukne i ta vaše "většina", ještě než se s timhle přístupem dostanou jejich data ve všeobecnou známost a zneužitelnost.
Zcela souhlasím. Co se týče soukromí, pak míru soukromí si určím sám, tím co bych svěřil někam do CC a co ne. Jinak lidé, kteří netuší, že již fotoaparáty začínají komunikovat s internetem a že toto u kamer bude jistě následovat, a že v tomto případě bych než bych přijel z dovolené mohl mít video někde online a jen ho sestříhal a mohl bych ho též online pouštět jak doma, tak příbuzným a známým v lepším případě i rovnou na televizi s připojením k internetu - a popř. si ho stáhnout... ale to už kdybych nevěděl vyloženě co by.
Cloud ano, ale...Problém pronájmu hw/sw a k tomu ještě někde v nějakém vzdáleném úložišti je hlavně v tom, že firma od určité velikosti, od určitých požadavků na bezpečnost dat (nebo dokonce firma, která potřebuje certifikaci na utajované dokumenty) nikdy nemůže pracovat na pronajaté technice, kterou spravují lidé o nichž neví.Proto například GoogleApps mají velkou šanci na úspěch, protože jsou stavěny na malé firmy, které se nemusí tolik bát o utajení svých dat, zatímco jakékoli řešení mířící na složitější sítě a větší zákazníky nemá mnoho šancí.Ostatně, IT bude potřeba vždy - buď u cílové firmy, která si pořídí vlastní techniku, nebo u poskytovatele.
je vidět že tady panuje docela strach, a nuto říct že to je dobře, protože data jsou citlivá věc. nicméně před 100 lety si taky nikdo nedokázal představit že svěří svoje peníze někomu jinýmu (bance), místo aby je měl doma pod postelí. a dneska obrovská část peněz existuje už jen elektronicky (přijdou vám na účet a utratíte je platební kartou, na cash vůbec nesáhnete). takže je jen otázkou času kdy se vyvinou instituce, který budou natolik důvěryhodný, že jim budete svěřovat čím dál citlivější data.
Myslíš, že když si někdo v bance sedne, že z tvejch prachů, když na ně bude čumět, něco citlivýho vykouká? Stovka je prostě stovka, tisícovka je prostě tisícovka, nic citlivýho ani soukromýho na ní není, i když na cifru 1000 bude čumět celej den.
Před 100 lety? Pane, banky byly už ve starém Egyptě, a určitě ještě mnohem dřív...
to byla metafora
Banky existovaly ve starověku v Číně i v Římě, u nás od středověku, svůj bankovní systém měli např. Templáři. Jediný rozdíl byl v tom, že většina lidí do nich nic neukládala, protože nic neměla (resp. pouze naturálie).
Praveze naturalie sa menili za zmenky, ktore sa potom dali pouzit ako platidlo.Templari to len doplnili o peniaze, ktore slo pomocou zmenky vybrat kdekolvek na templarmi kontrolovanom uzemi (vacsina vtedy znameho sveta)
Rozdil je taky v tom, ze driv banky pracovaly se skutecnymi penezi a byly necim kryte. Dneska jsou ty penize virtualni a banky muzou lidem pujcit vic penez, nez samy maji.
Je treba si uvedomit, ze nejvetsi problem je zabezpeceni. Predavat citliva data tretimu subjektu s tim, ze "snad" to maji nejak udelane, to si lajzne malokdo. V dobe, kdy maji firmy intranet odriznuty od internetu jak se to jen da, najednou vsechna svoje data prekopiruji na neznamy server Buh vi kde s Buh vi jakym zabezpecenim, a budou si z nich streamovat obsah? Zajimavy clanek o google docs je napriklad tady:http://www.legalandrew.com/2007/09/24/warning-google... ... A tady je ukazka neverejneho a pred tremi lety smazaneho(!) obrazku:http://www.line-of-reasoning.com/issues/privacy-issue-goog... ...
A ajťáci nebudou mět co žrat.
To jsem si také myslel při nástupu Plug and Play technologie. Cháchá. Obdobné průšvihy jako předtím, jenom posunuté do jiné oblasti.
Zbožná přání obyčejných lidí, která vezmou za své při koupi prvního zařízení s kabelem, který ještě neviděli...
to je zcela v pořádku.. když si někdo vybral špatně..
už teď se snaží FÚ (finanční úřad) standardizovat předávání dat ke kontrole (např. pro pitvání v sw IDEA). Bude-li firemní agenda někde centralizovaná a poběží-li na jednom z mála uznávaném standardizovaném sw, možná i dokonce státem "certifikovaném", nebude problém uzákonit přístup do dat pro policii, stát. A současné kontrolní algoritmy budou moci prodělat další vývoj a být mnohem účinnější. Vždyť normální, poctiví lidé nemají co skrývat, že. Z dat půjde dostat maximum, a bylo by škoda, kdyby se tak nedělo :o). Takovou příležitost si "Moc" nenechá ujít. Obyčejné psaní není zas tak sofistikovanou prací, aby to nešlo na vzdáleném systému. Btw. už nabízí on-line kontrolu na "opisování" mezi všemi existujícími = jsoucími na Netu dokumenty? ;o)Bude-li vaše zařízení přistupující ke cloudu navíc zcela mimo vaši správu, apoň nebudete moci nic pokazit, s ničím si hrát. Člověk přeci není od přírody hravý, je jen konzument a pro jeho blaho je třeba jeho konzum optimalizovat, sledován a regulován, aby se měl co nejlépe ;o). Doufám, že toto je jen přání nabízečů stupidního konzumu.Vzpomněl jsem si na film The Net. A úžasný Facebook. Jak se dá leccos pěkně provázat. Když je to tak snadné, jde to, a je to tak užitečné. Standardizující, efektivní a ekonomické. A také na to jak je Moc chtivá, a jak je lidská a kvalifikovaná :o).
“Tak pokud chcete srovnávat trabanta s BMW…,” ty jo Microsoft už má Trabanta
Jo jo, Apple je lepší, ten to už dotáhl na Škodovku...
A jéje, to je zase titulek! Bulvarizátor iDnes zase zapracoval?
Já problém cloudu nevidím v zálohování a dostupnosti, ale spíš v narušení soukromí.Svěříte svá citlivá data (u firem například účetnictví) cizí firmě? Kde máte jistotu že je třeba neprodá konkurenci? Jak je zabezpečený přenos "nebezpečným" internetem?
A víte vy, že z větších firem či z malých poboček větších firem má jich mnoho účetnictví i jiná data v cizích firmách? A často i v jiných státech? A víte vy jaká je bezpečnost dat na spoustě míst v lokálních sítí? Např. ve firmách, kde jsou počítače relativně volně dostupné a zákazníci Vám korzují takřka kdekoliv, tak je nebezpečí velmi vysoké.
ROFL. Mit ucetnictvi nekde jinde jen tu nebezpecnost jen zvysuje.
Mě to přijde buď jak buď, před dvěma roky jsem své sestře koupil vyřazenej počítač z jedný firmy, když jsem doma ten počítač zapnul tak jsem zjistil, že se neobtěžovali ani s formátováním, počítač patčil účetní a ta měla bezpečnější heslo než samotní "ajťáci" heslo pro admina bylo 123456. Takže si myslím, že je lepší svěřit svá data nějaký firmě, které záleží na reputaci(takže nechápu proč by citlivá data prodávala), než nějakejm neschopnejm IT "odborníkům".B-]
Můžete mi prosím popsat jakým způsobem se to nebezpečí zvyšuje? Děkuji
1. data jsou fyzicky umístěna mimo prostory a servery firmy2. práce s daty probíhá po WAN linkách ((ne)šifrování/odposlech)3. zálohy (a přístup k nim) jsou ZCELA mimo kontrolu4. přístupy a zodpovědnost jsou "rozplizlé" přes několik společností, je třeba věnovat enormní pozornost smluvnímu zajištění, pojištění vůči ztrátám apod.5. snižuje se dosažitelnost (prostý počet pravděpodobnosti, kdy se hodnoty rizik násobí) aplikací6. CC z principu věci má řádově horší síťové zabezpečení, nelze jej provozovat na oddělených sítíchDalo by se toho najít více, ale toto jsou ty hlavní důvody.
Chtěl jsem psát odpovědi na Vaše odpovědi , ale příjde mi to zbytečnéprotože Vy si tak nějak nedokážete představit, že máte stejně servery s účtem a maily např. v Německua data tedy máte pryč, zálohy kdovíjak (vše se samo zálohujete, ale když něco chcete tak se to nenajde či to trvá 14 dní atp.), přístupy závisí na ostatních částech IT a popřípadě na nějakém outsourcingu, dosažitelnost je stále daná funkcí spojení. Jediné co je opravdu do diskuze, tak bezpečnost vlastního spojení a to věc, která se stále mění a bude měnit a vyvíjet. Jinak co se týče bezpečnosti, tak v případě dobrýho oddílu se dá zajistit i bezpečné připojení (ale zatím to je spíše pro větší až přímo velké firmy).
To je samozřejmě základní otázka:Jestli všichni uživatelé budou tak hloupí, že i citlivý data svěří nějaký cizí zcela neprůhledný firmě s neprůhlednou morálkou vedení nebo adminů, a taky samozřejmě se zcela neprůhlednym technickym zabezpečenim na místě (zabezpečení cesty SSL/TLS v tom samozřejmě nehraje žádnou podstatnou roli, to bude zčásti imunní jen drobný škále útoků, což je tudíž v globálu nepodstatný).Dostupnost je další zcela neprůhledná věc, a i nedostupnost dat hodinu může bejt pro někoho zásadní problém, když je zrovna tu hodinu nutně potřebuje. Ale co, oni budou trpělivě čekat na svoje data klidně celej den, až jim je firma milostivě pustí zase do éteru.Doporučuju neposlouchat blbečky, co si myslej, že to všechno výše poskytuje větší zabezpečení a dostupnost než vlastní dobře nastavený řešení. Buď to neuměj, a nebo jsou tak naivní, až to člověka v dnešnim zkorumpovanym, antimorálnim a do mrtě šetřícím světě fascinuje.
Pokud máte např. jedno účetnictví pro firmy a pobočky v celé Evropě či jinde, tak záleží jen na tom zda jste schopen investovat na centrále tolik peněz, aby jste se zabezpečením a dostupností pro ostatní vyrovnal nějakému "internetovému" řešení. Zajímalo by mne, zda maily posíláte po vlastních poštovních holubech v neprostřelných vestách s baťůžkem vlastních potravin (pro holuba na cestu) na šifrované flashce či jak to řešíte . Pravdou je jen, že je podstatné komu svá data svěříte, ale zcela běžně svěřujeme důležitá data mailu a další služby jdou s tím ruku v ruce. Co se týče dostupnosti, tak např. pokud mi na jedné pobočce z nějakého důvodu vypnou např. na celý den proud (a jsou místa, kde se to děje díky milému počasí relativně často a na dost dlouho) tak možnost přistupovat na ty data odjinud (z lokality, kde proud jde) je velmi dobrá (hloupej příklad, ale jednoduchej) - pravda pokud máte dodávku a hodíte do ní server a stanice a tiskárnu, tak si klidně třeba jeďte někde a pracujte si třeba na louce
Mluvili jsme především o jednotlivcích, ne o firmách. Jestli si nějaká firma myslí, že levnější řešení sdílet citlivá data s cizí firmou je taky lepší řešení, a bezpečnost je pro ně druhořadá resp. jí zajistit neumějí, ať si to klidně dělá. Jednotlivci by se ale měli zamyslet, že tady nejde jen o jejich krach nebo okradení statků, ale kromě toho i o možný a taky velmi pravděpodobný okradení soukromí.Vy svěřujete důvěrná data e-mailu? No, pak se vaší odpovědi nedivim. Většinou se e-mailem posílají jen samý blbosti, a pak samozřejmě existujou nadstavby nad běžným e-mailem, který dovolují jak data šifrovat, tak i elektronicky podepisovat, a jinak ani ty nadstavby samozřejmě nejsou potřeba, tudíž k tomu zneužívat holuby netřeba.A to, že nejste schopen nastavit VPN nebo SSL/TLS třeba k sobě na NAS z jakýhokoliv zařízení taky asi není důvod, aby se to běžně nenaučili ostatní, a honem honem běželi svěřovat data neprůhledný firmě s neprůhlůdnejma zaměstnancema a neprůhlednym zabezpečenim.
Ve článku se mluví o korporátním IT tak se omluvám že jsem udržel myšlenku. Jinak se divím, že jako jednotlivec máte všude VPN a SSL/TLS a že vše podepisujete a šifrujete. A vzhledem k Vašim znalostem toho co známe a umíme již nevidím důvod pro další plodnou konverzaci. Děkuji
Já taky ne, když vyplodíte nepoužitelnej nesmysl typu:"pravda pokud máte dodávku a hodíte do ní server a stanice a tiskárnu, tak si klidně třeba jeďte někde a pracujte si třeba na louce"a třeba VPNky a vlastní NASy vám nestojej za zmínku, natož spousta jinejch řešení.A kdybyste znal články p. Sedláka, tak byste jistě taky souhlasil s tím, že tenhle člověk se vůbec nezabývá korporátní sférou, ale svoje hurá myšlenky o cloudu míní hlavně co se týče řešení pro jednotlivce. Dokonce to vypadá tak, že sám asi nemá žádné citlivé ani soukromé dokumenty a data, a že víc věří řešením nějaký cizí firmy než svým vlastním, byť se deleguje do odborníka tady a ve čtrnáctidenním periodiku. A za to já nemůžu.
Nevydržel jsem to Nepoužitelnej nesmysl o louce vyplývá z osobní zkušenosti, kde kvůli zachování centrály a provozu pro připojované lokality (přes VPN aby jste věděl) bylo nutné přestěhovat několik serverů, stanic a dalšího propriet do hotelu!!!, provést pár drobností u poskytovatelů. Přesto všechno byl výpadek větší než pár hodin a nedá se toto řešení srovnat s dostupností jiných služeb od slušných firem.Nevím asi Vám se nelíbil termín louka, stejně jako se Vám nelíbí mrak Ale hotelové prostředí bylo pro nás loukou a prosím zkuste si to představit.
vtip je v tom, že JEHO řešení je opravdu JEHO řešení. Zná jeho silné i slabé stránky a je tak dobré, jak dobrý je autor řešení. Problém CC je ten, že kromě referencí nemáš nic. Můžeš mít 100 barevných flyerů o tom, jak služba cool a bezpečná, ale z tvého hlediska se bude vždy jednat jen o černou skíňku, o které budeš maximálně TUŠIT jak funguje. Nikde nebudeš mít nezvratné důkazy, že procesy v CC-firmě opravu probíhají tak, jak mají popsáno v tom barevném flyeru. A až to zjistíš doopravdy (tedy v případě havárie nebo dokonce bezp. incidentu), tak potom už je většinou pozdě.
A jako kdyby se přesně tohle již v minulosti nedělo:- jojojo, samozřejmě, data uživatelů na flashkách nepřenášíme, a když výjimečně, tak jsou šifrovaná... hups, ředitel si nesl data statisíců klientů na nešifrovaný flashce, kterou mu někdo ukradnul z auta.- jojojo, samozřejmě, hesla uživatelů na discích jsou jenom hashe... hups, objevil se seznam loginů a hesel v plaintextu z SQL injection.- jojojo, samozřejmě, e-maily máme bezpečně zálohovaný... hups, všechny e-maily všech uživatelů ztraceny, odešlo diskové pole (to bylo to "máme bezpečně zálohovaný")
P.S. A samozřejmě se už objevily i data odnesená adminem, kterej měl přístup ke všemu.
To platí u řešení do určité velikosti a pak již je to pro jednu běžnou či nadprůměrnou hlavu moc. Jinak nedůvěra v techniku je zcela běžná a zakořeněná a začínalo to strachem z udušení při jízdě vlakem Kdo bude chtít uvěří, kdo nebude neuvěří, kdo bude muset věřit bude doufat A jak zde kolega (doufám, že nejsem příliš drzý) psal, tak je vidět, že procesy si probíhají nezávisle na procesním diagramu, ale že si i lokálně plynou tak nějak volně a že to s tou bezpečností opravdu je tak, že nejděravější je přímo uživatel a pak až to ostatní.
Řekl bych, že tady nesrovnáváte zrovna moc adekvátní příklady. Strach z udušení ve vlaku by se dal přirovnat možná ke strachu z toho, že mi cloud pospřehází písmenka v mojí diplomce a z vědecké práce pak bude erotická povídka. Tady nejde o strach ze samotné techniky, ale spíše z lidí kolem ní.Strach z vlaku taky byl částečně opodstatněný a spousta lidí na železnici umřela. Samořejmě že ne proto, že by je vlak udusil, ale proto, že NĚKDO špatně přehodil výhybku nebo proto, že NĚKDO špatně nastavil semafor.Stejné je to u Cloudu. Technologie jako taková může být bezpečná sebe víc, ale vždycky jsou kolem lidé, kteří ji můžou ohrozit.
No strach z udušení ve vlaku vyplynul z toho, že ODBORNÍCI vypočítali, že se tomu tak od jisté rychlosti stane, tedy nebyl to strach přímo z techniky, ale z infomace poskytnuté veleváženou odbornou a vědeckou komunitou. Takže ano je to stále jen a jen o lidech a myslím si, že ten příměr s vlakem byl naprosto přesný.
A co herni trh? Pujci mi nekdo vykon graficke karty? Co site co nemaji s internetem spojeni zduvodu bezpecnosti? Sitove uloziste dat uz mam dluho na to jsem odborniky z redmountu ani z googlu nepotreboval..... Dasli vec... casto pouzivam spojeni netbook s mobilem k pristupu na internet, ne vzdy je pro me vhodne aby pc zaclo zurive sinchronizovat a stahovat data z netu. atd atd atd......
A proč tady brečíte vážený, když tomu málo rozumíte? Herní trh a výkon grafické karty bude vyřešen v okamžiku, kdy k Vám proklínaný internet bude schopen posílat data pro zobrazení hry (a to již v podstatě již v některých lokalitách jde). Co sítě co nemají připojení internetu? Ty milý pane, nic v cloudu mít nebudou, nebo máte jiný dojem? Jinak síťové úložiště není ale vše a synchronizace se dá zapnout, vypnout, nastavit!!! A není nutné říci rovnou, že se to nehodí. A popřípadě víte o tom, že se např. až při otevření souboru zkontroluje, zda je aktuální a případně se zesynchronizuje? Tak šup pro kapesník a jděte si něco zahrát
Prosim, prosim, prosim bez utoku. Kdybyste vynechal prvni a posledni vetu, povazoval bych toto za krasny prispevek s docela rozumnymi argumenty.
Kaji se moc jsem se přílíš rozvášnil u jiného příspěvku, ale myslel jsem to v dobrém spíše jen pro zpestření než jako napadání.
>Pujci mi nekdo vykon graficke karty?Toto uz vie DRI2 v Unixovych systemoch.. nie je to tak davni, co kartu presne na zdielanie graf. vyjkonu uviedliComputex 2010: PowerColor Radeon HD 5770 s čipem Hydra, nebo ethernetem4. června 2010 11:37http://www.diit.cz/clanek/computex-2010-powe... ... Tato karta je presne na poziciavanie svojho grafickeho vykonu po sieti. V Linuxe a inych unixoch a Unix like OS, to uz ide, vo Windows nie
Idea cloud computingu jako takové mi přijde naprosto nepřijatelná a stupidní.. Spoléhat na nějakej server kdesi, že mi bez problémů uchová například všechny moje fotky? Nepředstavitelné.. Už teď je mám na svém harddisku a třech webových úložištích.. Spoléhat na to, že až zrovna budu muset vypracovat nějaký dokument, budu zrovna online, servery poběží a všechno bude fungovat jak má?Pamatuju si jak jsem jako malý prohledával složky v adresáři windows, snažil se je otvírat v poznámkáči, dávat tomu různé charsety, aby se ty klikyháky (binární soubory..?) rozluštily do podoby, kterou bych si mohl pomocí slovníku přečíst.. To mi bylo asi 8 nebo 9 a počítač byl neustále v opravně. Dnešní osmileté děti na počítači akorát hrajou onlinovky, nebo koukaj na seriály... Jsem zvědavej na příští generaci "ajtíků", používajícíh cloud computing (bože jak já to slovo nesnášim)...
takového* A vono tam těch chyb bude víc..
Když za podobné služby platí firmy a jsou spokojené (např hosting virtuálních serverů), tak nevidím důvod proč by se to časem neujalo, je to jen otázka času
Spoliehat sa na jeden harddisk je prijatelnejsie ako spoliehat sa na velke datacentrum?
On tě do toho nikdo nutit nebude, pokud on line sluzbam neveris. Ale jsem presvedcen, ze casem se ukaze, ze ostatni budou ve skutecnosti efektivnejsi nez ty. Zatímco ty si budes zbesile zalohovat data do 10 ruznych ulozist, ostatni budou proste pracovat. Ja dokonce uplne chapu tvuj postoj, asi pred rokem jsem na tom byl velmi stejne. Ale dneska uz pres Google docs pisu diplomku a nemuzu si to vynachvalit. Casto se presouvam (prace, skola, kolej, domov) a absolutne nemusim resit 10 ruzne rozpracovanych verzi, nemusim si pokazde myslet na to, abych si to nezapomnel nakopirovat na flash disk atd. Proste sednu k jakemukoliv pocitaci s internetem (cili k jakemukoliv pocitaci) a pisu.Vsadil bych se, ze pred 15 lety bylo plno lidi, co si rikali: "spolehat na nejaky pocitac? Spolehat na to, ze kdyz si budu chtit precist nejaky dokument, tak zrovna pujde elektrina, pocitac pobezi a vsechno bude fungovat jak má? Nepředstavitelné" A radsi to psali na stroji a meli nekde v supliku, popr. vsechno rovnou tiskli.
fuj, psát diplomku v něčem takovém i když to má něco do sebe. jenže tady je potřeba spoléhat se na neustálou dostupnost a stabilitu internetu. sice je díky možnostem dnešních technologií nemožné přijít o rozpracovanou verzi (viz google docs), ale co když ti vypadne internet a ty se nebudeš mít jak připojit?osobně taky využívám online služby, ale jsem v tom ještě poněkud střízlivější a mnoho dokumentů raději zpracovávám v desktopové aplikaci a na internetu dělám například kolaborace, soubory co chci sdílet apod. avšak vývoj je nezadržitelný a jistě se naše veškeré snažení přesune na internet, což si já osobně myslím, že není zrovna nejlepší nápad z mnoha důvodů.
Vypadku internetu se prave moc nemam duvod bat. Z tech 4 mist, kde jsem nejscateji, mi internet vypadnul jenom u me doma a to bylo cca pred 8 mesici a a si tak na 2 hodiny. Myslim, ze toto uz dnes neni tema, kteremu by se mela prikladat zbytecna pozornost.(ano, samozrejme si praci cas od casu zazalohuji i nekam na disk, ale zatim jsem to nikdy nevyuzil a velmi pochybuji, ze kdy vyuziju:) )
ano, je to téma takřka utopické, ale já bych se v souvislosti s několika posledními událostmi a událostmi budoucími na internet opravdu příliš nespoléhal. mou nevýhodou je, že jsem značně konzervativní a skeptický, i když se těmto službám nebráním, ale taky je využívám ... nechci být prorok, ale stát se může cokoliv a pak ti bude hořet koudel u zadku, když se nebudeš moct do úložiště lognout.mně se tyto služby líbí, nejsem jejich kritik, spíš ten přístup a nadšení z digitalizace a "zinternetování" úplně všeho, z toho tolik nadšený nejsem, nejen já
... a já znám nejmíň 4 místa, kde internet není a nikdy nebude...
Až budoucnost ukáže jak hluboce ses mýlil
No, necháme se překvapit...
Co já vím tak ty dokumenty na googlu se dají pomocí nějaké utility automaticky od zálohovat... sice jsem to nikdy nezkoušel, ale napsáno toho bylo dost. Jinak to též používám na svoje běžné dokumenty. Soubory s heslama bych tomu nesvěřil ;)
čím složitější (tedy čím více komponent je třeba k jeho běhu) je systém, tím vyšší je pravděpodobnost jeho kolapsu. Cloudy na webservery, v některých případech i poštu - proč ne, ale mission critical aplikace si takto představit nedokážu.Už jen to, že se o data stará třetí strana, které je nutno plně důvěřovat a spoléhat se na kvalitu, spolehlivost a profesionalitu (což v dnešní době indických a čínských helpdesků je totální chiméra) -- ne, tohle nemůže a nebude fungovat.
Už jen to , že se o data stará třetí strana zaručuje cloud computingu zářnou budoucnost . Spolehlivost a kvalita jsou základní předpoklady , bez kterých se v takové realitě firma neprosadí . Profesionalitu vykompenzuje cena . Aplikace dle zadání do několika hodin a minimální náklady na údržbu a provoz prorazí dříve či později i tam , kde dnes cloud computing zarytě odmítají (korporátní a bussines sektor) Nic nebrání tomu využívat cloud computing i pro mission critical operace . Databáze budou vždy pečlivě střeženy a k cloudovému výpočtu nikdy nebudou poskytrována celistvá data . Aplikační outsourcing - nepůjde o samotné aplikace ,ale o data . Firma která buide tento servis zajišťovat se stane existenčně závislá na tom, aby nedocházelo ze systému k únikům . IT technici třeba již nebudou tak potřeba , ale budou potřeba bezpečáci v poslední linii . A legislativa je ohebná .... Pokud neskončíme opět na stromech nebo jako vybělené kosti pod tunami písku , cloud computing a velký bratr ( Windows Starter Terminál všude a nadstandart jen za měsíční poplatky) nás zcela jistě dostihne
Tak to pevne doufam, ze diplomka nebude po napsani majetkem skoly, jak tomu leckde byva, protoze jinak bys mohl mit docela problem.... :-/ 11.1 You retain copyright and any other rights you already hold in Content which you submit, share, upload, post or display on or through, the Service. By submitting, sharing, uploading, posting or displaying the Content you give Google a worldwide, royalty-free, and non-exclusive license to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content which you submit, share, upload, post or display on or through the Service for the sole purpose of enabling Google to provide you with the Service in accordance with the Google Docs Privacy Policy. 11.2 You understand that Google, in performing the required technical steps to provide the Service to our users, may (a) transmit or distribute your Content over various public networks and in various media; and (b) make such changes to your Content as are necessary to conform and adapt that Content to the technical requirements of connecting networks, devices, services or media. You agree that this license shall permit Google to take these actions. 11.3 You confirm and warrant to Google that you have all the rights, power and authority necessary to grant the above license. You agree that you will not submit, share, upload, post or display Content on or through, the Service that is copyrighted, protected by trade secret or otherwise subject to third party proprietary rights, including privacy and publicity rights, unless you are the owner of such rights or have permission from their rightful owner to submit, share, upload, post or display the Content and to grant Google all of the license rights granted in this Section.
Nevidím tam nic, co by odebíralo vlastnické práva. Google se podle mne spíše jistí, aby ho někdo nenapadl za zveřejňování děl v modifikované podobě, protože to někdy ani jinak (technicky) nejde. A je to také ochrana před těmi, kteří své dílko zveřejní a pak se diví, jak je možné, že to všichni znají.
Je to sice fajn, ale osobně preferuji normální office od MS v kombinaci s Live Mesh. A taky se o nic nemusím starat, protože se mi to všechno synchronizuje. Už si bez toho nedovedu představit práci...
Uvědom si, co je to Cloud computing! Těžko tento trend nahradí klasiku. A taky si uvědom, kde se budou systémy fungující na tomto principu užívat! Je sice pravda, že ten trend směřuje k tomu, že se většina dat přesouvá tak nějak na servery, ale to ještě neznamená, že Cloud computing nahradí klasiku. Je to jen alternativa, tak se vzpamatuj!Jinak máš pravdu v tom, že jsme se díky mizerným Windowsům museli naučit spoustu věcí. To je něco, co nebudou budoucí generace moc znát, protože mají vše jednoduché, ale v tom já osobně nevidím nic tak hrozného. Kdo bude mít zájem, ten se o počítače bude zajímat více. A současní (zkušení) ajťáci ze staré školy budou mít jistější fleky.
Prave cloud computing je klasika v IT v novom sate. Desktopovy pocitaca je nieco neprirodzeneCloud je terminalove riesenie, ktore tu bolo v 50. rokoch minuleho storociahttp://en.wikipedia.org/wiki/Computer_terminal... a preslo zlepsenim v 80. rokoch minuleho stsorocia v podobe X-treminalov Cloud je len dalsie zlepsenie tejto koncepcie..
kolik ti je? šedesát?a víš vůbec, že cloud má více záloh? víc než ty kdy budeš mít na svým kompu
Vážně, ale jen, než se provozovatel špatně vyspí nebo mu dojdou peníze a pak prostě otočí vypínačem. A jsem zvědav jak budete dohánět americkou/asijskou/australskou (nebo co já vím jakou) firmu, která už bude v likvidaci, že nutně potřebujete svoje data např. pro finanční úřad v jakémsi Česku...
Asi záleží na tom, jakého provozovatele si vyberete. Když si vezmete, že v téhle zemi jsou podnikatelé, kteří svou obchodní e-mailovou korespondenci svěřují některému freemailu, tak s podobným přístupem si nic jiného ani nezaslouží.
Taky jsem nerad k necemu vazany. Proto se me vize operacnich systemu, ktery bezi vzdalene atd nelibi. Co kdyz nepujde net(jizda vlakem) co kdyz nepujde neco jineho. Preci kdyz chci si jen neco napsat na pc, tak k tomu nepotrebuji internet. Jinak uchovavat data v datacentrech proc ne, lepsi nez doma na HDD. Ale aby bezel cely OS pres internet, to fakt ne.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.