Microsoft: Internet Explorer 9 má nejnižší spotřebu

U nové verze internetového prohlížeče Internet Explorer 9 se Microsoft snažil nejen o co nejvyšší rychlost a podporu standardů, ale také o nízkou spotřebu.

Před dvěma týdny Microsoft konečně představil oficiální a konečnou verzi prohlížeče Internet Explorer 9, který v mnoha případech dohnal náskok konkurence v podobě prohlížečů jako Opera, Firefox nebo Chrome.

Microsoft se snažil nejen o podporu nových standardů, ale také technologií, mezi které lze jistě zařadit hojně vychvalovanou hardwarovou akceleraci vykreslování. Vzhledem k rychlé konkurenci v podobě Chromě se snažil i na tomto poli a v některých případech jsou to opravdu obrovské rozdíly, alespoň ve srovnání se staršími verzemi Internet Exploreru.

Nedávno se na blogu IE9 objevila podrobná zpráva o testování spotřeby nové verze a srovnání s konkurencí v oblasti spotřeby elektrické energie. Je to ale vůbec měřitelný rozdíl?

Spotřeba vs. výkon

V klidovém režimu počítač spotřebovává obvykle minimální množství elektrické energie, většina komponentů totiž disponuje řadou úsporných stavů, kdy se rapidně sníží spotřeba i oproti nízkému zatížení. V případě procesorů se jedná o několik různých stavů, mezi kterými je schopen velmi rychle přepínat a tak uspořit co nejvíce energie s minimálním množstvím vyzařovaného tepla a spolu s regulovaným chlazením i nízkou hlučností.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft si vzal na pomoc starší notebooky s platformou Callpela (2009), které jsou používány pro testování operačního systému Windows 7. K dispozici byl i referenční počítač na této mobilní platformě. Ve všech případech jsou počítače vybaveny sondami pro měření spotřeby i konkrétních komponentů (procesor, grafický čip, operační paměť, pevný disk, čipset, síťový čip i USB a další), čímž lze přesně měřit spotřebu v jednotlivých částech počítače s velkou přesností dle konkrétních úloh a zátěže.

Tato čísla jsou sice zajímavá, ve výsledku je ale pochopitelně nejdůležitější celková spotřeba systému, kterou v konečném důsledku musíte zaplatit a podílí se na celkové výdrži notebooku na baterie.

Testy z dílen Microsoftu

Testované notebooky obsahovaly čistou instalaci operačního systému Windows 7 Ultimate se všemi aktualizacemi a nejnovějšími ovladači.Disky byly defragmentované a neobsahovaly žádná další data.

Nejprve se testovalo zatížení systému v klidu, kdy nebyl spuštěn žádný prohlížeč. Každá jednotlivá a měřená komponenta měla v tomto případě spotřebu pod dva watty a celý systém měl spotřebu kolem jedenácti wattů.

Klepněte pro větší obrázek

Druhý test se již zabýval spotřebou všech testovaných prohlížečů (IE9, Chrome 10, Firefox 4, Opera 11 a Safari 5), ale pouze s otevřenou prázdnou stránkou (about:blank):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

V tomto případě vyhrál s extrémně nízkým rozdílem prohlížeč Chrome 10 od Googlu, což se na celkové výdrži podepsalo o minutu lepším časem. Nejhorší výsledek zaznamenala Opera 11, která baterii vyčerpá o 18 minut dříve.

Třetí případ se týkal spotřeby při načtení zpravodajské webové stránky, stejně jako v minulém případě se měřil časový úsek kolem šesti minut. Aby všechny prohlížeče disponovaly naprosto totožným obsahem, byla webové stránka předem uložená na síti a z této adresy pak načtena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Zde už byly rozdíly znatelnější, vše se totiž začíná odvíjet od konkrétních vlastností prohlížeče a zpracování stránek. Internet Explorer 9 dosáhl nejlepšího výsledku a nejhůře dopadl Chrome 10 s rozdílem téměř tři čtvrtě hodiny ve výdrži na baterii.

V podrobných grafech je vidět spotřeba Chromu v cyklických skocích, zatímco IE9 je o mnoho plynulejší. Chrome také výrazně více vytěžoval grafický čip.

Spotřeba při vysokém zatížení

Při testování spotřeby s vyšším zatížením prohlížečů si Microsoft vybral demo Galactic ze svého webu Test Drive. Toto demo ve velké míře používá možnosti HTML5. Opera 11 byla v tomto případě ze hry, protože nepodporuje jednu z využitých funkcí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek 

Rozdíl v tomto demu od Microsoftu byl ještě výraznější než u předchozího testu, oproti Chrome byla spotřeba IE9 takřka o třetinu nižší, nejhůře dopadlo Safari 5. Poslední test se zaměřil na oblíbený Fish Tank, kterým se Microsoft chlubil již od samého začátku.

Klepněte pro větší obrázek

Zelený Internet Explorer 9

Microsoft ještě představil srovnávací tabulku se součtem spotřeby všech testů a srovnání výdrže na 56Wh baterii v případě testovaného notebooku. Internet Explorer 9 z tohoto testu vyšel jako jasný vítěz, na druhém místě se umístil Firefox 4. Prohlížeče Chrome 10, Opera 11 a Safari 5 dopadly s téměř o hodinu menší výdrží a tím vyšší spotřebou.

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Celý test ale nelze brát jako objektivní srovnání, přeci jenom dva nejnáročnější testy jsou přímo od Microsoftu a pravděpodobně i optimalizovány pro IE9. S konečným verdiktem je tak nutné počkat na dodatečné přeměření od někoho nezávislejšího, čehož se doufejme dočkáme.

Pokud jsou ale výsledky alespoň částečně realistické, nelze než Microsoft pochválit za optimalizaci spotřeby a spolupráci s hardwarem, která vede k nižší spotřebě, menšímu hluku ventilátorů a tím pádem i o trochu delší práci na baterii.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu ceny za elektrickou energii u jednoho uživatele jsou to naprosto zanedbatelné rozdíly. Ale pokud budeme uvažovat o instalaci IE9 v mnoha milionech počítačích běžných uživatelů po celém světě, už se jistě bude jednat o trochu výraznější hodnoty celkově spotřebované energie.

 

Diskuze (71) Další článek: Nejnovější Firefox 4 zaznamenal přes 45 milionů stažení

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Nejhorší výsledek, Nízká spotřeba, Tank, Druhý test, Předchozí test, Referenční počítač, Celý test, Galactica, Spotřebovaná energie, Fish, Nízké zatížení, Vysoké zatížení, Spotřeba, Minimální množství, Podrobný stav, Klidový stav, Síťový čip, Podrobné testování, Podrobný graf, Podrobná zpráva, Objektivní srovnání, Nejnovější ovladač, Tanky, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11