Microsoft: Internet Explorer 9 má nejnižší spotřebu

U nové verze internetového prohlížeče Internet Explorer 9 se Microsoft snažil nejen o co nejvyšší rychlost a podporu standardů, ale také o nízkou spotřebu.

Před dvěma týdny Microsoft konečně představil oficiální a konečnou verzi prohlížeče Internet Explorer 9, který v mnoha případech dohnal náskok konkurence v podobě prohlížečů jako Opera, Firefox nebo Chrome.

Microsoft se snažil nejen o podporu nových standardů, ale také technologií, mezi které lze jistě zařadit hojně vychvalovanou hardwarovou akceleraci vykreslování. Vzhledem k rychlé konkurenci v podobě Chromě se snažil i na tomto poli a v některých případech jsou to opravdu obrovské rozdíly, alespoň ve srovnání se staršími verzemi Internet Exploreru.

Nedávno se na blogu IE9 objevila podrobná zpráva o testování spotřeby nové verze a srovnání s konkurencí v oblasti spotřeby elektrické energie. Je to ale vůbec měřitelný rozdíl?

Spotřeba vs. výkon

V klidovém režimu počítač spotřebovává obvykle minimální množství elektrické energie, většina komponentů totiž disponuje řadou úsporných stavů, kdy se rapidně sníží spotřeba i oproti nízkému zatížení. V případě procesorů se jedná o několik různých stavů, mezi kterými je schopen velmi rychle přepínat a tak uspořit co nejvíce energie s minimálním množstvím vyzařovaného tepla a spolu s regulovaným chlazením i nízkou hlučností.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft si vzal na pomoc starší notebooky s platformou Callpela (2009), které jsou používány pro testování operačního systému Windows 7. K dispozici byl i referenční počítač na této mobilní platformě. Ve všech případech jsou počítače vybaveny sondami pro měření spotřeby i konkrétních komponentů (procesor, grafický čip, operační paměť, pevný disk, čipset, síťový čip i USB a další), čímž lze přesně měřit spotřebu v jednotlivých částech počítače s velkou přesností dle konkrétních úloh a zátěže.

Tato čísla jsou sice zajímavá, ve výsledku je ale pochopitelně nejdůležitější celková spotřeba systému, kterou v konečném důsledku musíte zaplatit a podílí se na celkové výdrži notebooku na baterie.

Testy z dílen Microsoftu

Testované notebooky obsahovaly čistou instalaci operačního systému Windows 7 Ultimate se všemi aktualizacemi a nejnovějšími ovladači.Disky byly defragmentované a neobsahovaly žádná další data.

Nejprve se testovalo zatížení systému v klidu, kdy nebyl spuštěn žádný prohlížeč. Každá jednotlivá a měřená komponenta měla v tomto případě spotřebu pod dva watty a celý systém měl spotřebu kolem jedenácti wattů.

Klepněte pro větší obrázek

Druhý test se již zabýval spotřebou všech testovaných prohlížečů (IE9, Chrome 10, Firefox 4, Opera 11 a Safari 5), ale pouze s otevřenou prázdnou stránkou (about:blank):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

V tomto případě vyhrál s extrémně nízkým rozdílem prohlížeč Chrome 10 od Googlu, což se na celkové výdrži podepsalo o minutu lepším časem. Nejhorší výsledek zaznamenala Opera 11, která baterii vyčerpá o 18 minut dříve.

Třetí případ se týkal spotřeby při načtení zpravodajské webové stránky, stejně jako v minulém případě se měřil časový úsek kolem šesti minut. Aby všechny prohlížeče disponovaly naprosto totožným obsahem, byla webové stránka předem uložená na síti a z této adresy pak načtena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Zde už byly rozdíly znatelnější, vše se totiž začíná odvíjet od konkrétních vlastností prohlížeče a zpracování stránek. Internet Explorer 9 dosáhl nejlepšího výsledku a nejhůře dopadl Chrome 10 s rozdílem téměř tři čtvrtě hodiny ve výdrži na baterii.

V podrobných grafech je vidět spotřeba Chromu v cyklických skocích, zatímco IE9 je o mnoho plynulejší. Chrome také výrazně více vytěžoval grafický čip.

Spotřeba při vysokém zatížení

Při testování spotřeby s vyšším zatížením prohlížečů si Microsoft vybral demo Galactic ze svého webu Test Drive. Toto demo ve velké míře používá možnosti HTML5. Opera 11 byla v tomto případě ze hry, protože nepodporuje jednu z využitých funkcí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek 

Rozdíl v tomto demu od Microsoftu byl ještě výraznější než u předchozího testu, oproti Chrome byla spotřeba IE9 takřka o třetinu nižší, nejhůře dopadlo Safari 5. Poslední test se zaměřil na oblíbený Fish Tank, kterým se Microsoft chlubil již od samého začátku.

Klepněte pro větší obrázek

Zelený Internet Explorer 9

Microsoft ještě představil srovnávací tabulku se součtem spotřeby všech testů a srovnání výdrže na 56Wh baterii v případě testovaného notebooku. Internet Explorer 9 z tohoto testu vyšel jako jasný vítěz, na druhém místě se umístil Firefox 4. Prohlížeče Chrome 10, Opera 11 a Safari 5 dopadly s téměř o hodinu menší výdrží a tím vyšší spotřebou.

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Celý test ale nelze brát jako objektivní srovnání, přeci jenom dva nejnáročnější testy jsou přímo od Microsoftu a pravděpodobně i optimalizovány pro IE9. S konečným verdiktem je tak nutné počkat na dodatečné přeměření od někoho nezávislejšího, čehož se doufejme dočkáme.

Pokud jsou ale výsledky alespoň částečně realistické, nelze než Microsoft pochválit za optimalizaci spotřeby a spolupráci s hardwarem, která vede k nižší spotřebě, menšímu hluku ventilátorů a tím pádem i o trochu delší práci na baterii.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu ceny za elektrickou energii u jednoho uživatele jsou to naprosto zanedbatelné rozdíly. Ale pokud budeme uvažovat o instalaci IE9 v mnoha milionech počítačích běžných uživatelů po celém světě, už se jistě bude jednat o trochu výraznější hodnoty celkově spotřebované energie.

 

Diskuze (71) Další článek: Nejnovější Firefox 4 zaznamenal přes 45 milionů stažení

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Tank, Nejnovější ovladač, Minimální množství, Referenční počítač, Druhý test, Podrobná zpráva, Podrobné testování, Klidový stav, Nejhorší stav, Celý test, Objektivní srovnání, Vysoké zatížení, Podrobný graf, Síťový čip, Předchozí test, Nízká spotřeba, Nízké zatížení, Fish, Tanky, Spotřebovaná energie, Galactica, Spotřeba, Nejhorší výsledek, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 97

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF