Microsoft IntelliMouse Explorer: jde to i bez kuličky

Nová myš používající optické technologie, má slušivý design, dlouhou životnost a funguje i na vašem čele, stálo na lístečku přilepeném na krabici. A vskutku, byla to pravda.
Microsoft IntelliMouse Explorer: jde to i bez kuličky

Nová myš používající optické technologie, má slušivý design, dlouhou životnost a funguje i na vašem čele, stálo na lístečku přilepeném na krabici. A vskutku, byla to pravda. Kolik nás ještě čeká revolučních inovací u věcí, jejichž vývoj se zdá být zdánlivě ukončen?

Klepněte pro větší obrázek

Technické řešení Myši IntelliMouse Explorer již popsal Tomáš Holčík. Chybí kulička, která jako mechanický prvek je zdrojem problémů. Nabalování nečistot a jejich odstraňování však nebylo dle mého názoru hlavním a jediným smyslem inovace pro IntelliMouse Explorer.

Červené světlo budoucnosti

Microsoft opustil béžovou barvu a vsadil na hliníkovou metalízu. Oproti předchozímu modelu je myš větší a klenutější, což nemusí každému vyhovovat. Levé a pravé tlačítko by mohlo skýtat větší odpor. Rovněž jejich plocha, i když je na první pohled sympatická větším povrchem, neumožňuje ukazováčku a prostředníčku odpočinkovou polohu. Nemám pracky uhlíře, ale pro středně velkou ruku by stačilo přesunout začátek tlačítek ke kolečku. Tím by klouby zmíněných prstíků získaly opěrný prostor, aniž by nevědomky tiskly tlačítka.

Zásadní vylepšení doznalo kolečko, které je s příčným dezénem. Řekl bych, že má i větší průměr a nesmeká se. Na levém boku jsou další dvě tlačítka, pro které je podle mého názoru opravdu nepraktičtější funkce Vpřed a Vzad, což ušetří čas a koncentraci pozornosti na přesunutí kurzoru do místa obsahujícího příslušné šipky ve vašem prohlížeči Internet Explorer.

Přestože myš je naprosto profesionální konstrukce, jako správného neurotika mě rozčiluje, že jsou tato tlačítka jakoby vyhrkaná, jejich poloha je nepřesně definovaná a mají mrtvý chod. K jejich ovládání slouží pravý palec a osobně bych mezi nimi uvítal úzký štráfek materiálu pro zmíněný odpočinek. A úplně nejlepší by bylo nahradit dvě tlačítka jedním s funkcí kolébkového spínače. Bříško palce by velelo Vpřed a spodní článek prstu Vzad. Jinak totiž musíte palec udržovat křečovitě ohnutý, aby Vpřed netisklo současně Vzad.

Z týdenního používání jsem jinak nadšen. Jednak z hlediska psychologie – červená svítící dioda působí jako fulgurační léčivé proudy, které pouštěl pan doktor manželce správce pivovaru v kultovním filmu Postřižiny. Jako kluk jsem si vzpomněl, jak se dají pouštět krásná prasátka na zeď. Bohužel myš asi nebude možné používat v bankách, protože by ochranka mohla považovat paprsek za laserový zaměřovač zbraně vetřelce…

Špíny se nebojí

Microsoft v manuálu preventivně upozorňuje na zdravotní a hygienická rizika práce s myší a klávesnicí. V jediné věci nemám jasno – HW je označen jako produkt třídy Class 1 LED. Co by se stalo, kdyby nějaký expert použil červené světlo k vyšetřování očního pozadí u svého kolegy? Děti to asi napadne jako první. Patrně však energie a vlnová délka je tak malá, že neškodí.

Nejsilnější stránkou myši je ergonomie a komplexní řešení ukazovacího zařízení pro práci se SW. Microsoft IntelliMouse Explorer je maximálně vhodná do průmyslového nebo prašného prostředí, do škol a učeben, kde hrozí mechanické poškození kuliček nebo prach od křídy. Chováte-li doma nějaké užitečné zvíře, které s oblibou polehává u počítače, máte vyhráno. Její starší sestřička je založena spíše na valivém tření a kuličku fixují nad povrchem dva pásky plastu na korpusu myši. K pohybu „inteligentního oka“ musíte překonat vlečné tření, myš spočívá na čtyřech plochých oválcích z plastu, což někdy v součiniteli s nevhodnou podložkou vyvolává pocit větší ovládací síly.

IntelliMouse Explorer je v současnosti silně nedostatkovým zbožím, měl by se ve větším množství objevit až po Vánocích za cenu okolo 2 000 Kč bez DPH. Kdo nebude chtít stříbrného sršně s bočními tlačítky, využije i běžnější variantu klasické myši IntelliMouse také se zabudovaným optickým senzorem.

Diskuze (11) Další článek: Citrix ICA již i na Windows CE

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Dlouhá životnost, IntelliMouse Explorer, Velký kluk, Svítící dioda, Ochranka, Zásadní inovace, Bříško, Mechanická klávesnice, IntelliMouse, Nemo, Levá ruka, Nema, Červené tlačítko, Červené světlo, Kluk, Nedostatkové zboží


Určitě si přečtěte

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch