Microsoft IntelliMouse Explorer: jde to i bez kuličky

Nová myš používající optické technologie, má slušivý design, dlouhou životnost a funguje i na vašem čele, stálo na lístečku přilepeném na krabici. A vskutku, byla to pravda.
Microsoft IntelliMouse Explorer: jde to i bez kuličky

Nová myš používající optické technologie, má slušivý design, dlouhou životnost a funguje i na vašem čele, stálo na lístečku přilepeném na krabici. A vskutku, byla to pravda. Kolik nás ještě čeká revolučních inovací u věcí, jejichž vývoj se zdá být zdánlivě ukončen?

Klepněte pro větší obrázek

Technické řešení Myši IntelliMouse Explorer již popsal Tomáš Holčík. Chybí kulička, která jako mechanický prvek je zdrojem problémů. Nabalování nečistot a jejich odstraňování však nebylo dle mého názoru hlavním a jediným smyslem inovace pro IntelliMouse Explorer.

Červené světlo budoucnosti

Microsoft opustil béžovou barvu a vsadil na hliníkovou metalízu. Oproti předchozímu modelu je myš větší a klenutější, což nemusí každému vyhovovat. Levé a pravé tlačítko by mohlo skýtat větší odpor. Rovněž jejich plocha, i když je na první pohled sympatická větším povrchem, neumožňuje ukazováčku a prostředníčku odpočinkovou polohu. Nemám pracky uhlíře, ale pro středně velkou ruku by stačilo přesunout začátek tlačítek ke kolečku. Tím by klouby zmíněných prstíků získaly opěrný prostor, aniž by nevědomky tiskly tlačítka.

Zásadní vylepšení doznalo kolečko, které je s příčným dezénem. Řekl bych, že má i větší průměr a nesmeká se. Na levém boku jsou další dvě tlačítka, pro které je podle mého názoru opravdu nepraktičtější funkce Vpřed a Vzad, což ušetří čas a koncentraci pozornosti na přesunutí kurzoru do místa obsahujícího příslušné šipky ve vašem prohlížeči Internet Explorer.

Přestože myš je naprosto profesionální konstrukce, jako správného neurotika mě rozčiluje, že jsou tato tlačítka jakoby vyhrkaná, jejich poloha je nepřesně definovaná a mají mrtvý chod. K jejich ovládání slouží pravý palec a osobně bych mezi nimi uvítal úzký štráfek materiálu pro zmíněný odpočinek. A úplně nejlepší by bylo nahradit dvě tlačítka jedním s funkcí kolébkového spínače. Bříško palce by velelo Vpřed a spodní článek prstu Vzad. Jinak totiž musíte palec udržovat křečovitě ohnutý, aby Vpřed netisklo současně Vzad.

Z týdenního používání jsem jinak nadšen. Jednak z hlediska psychologie – červená svítící dioda působí jako fulgurační léčivé proudy, které pouštěl pan doktor manželce správce pivovaru v kultovním filmu Postřižiny. Jako kluk jsem si vzpomněl, jak se dají pouštět krásná prasátka na zeď. Bohužel myš asi nebude možné používat v bankách, protože by ochranka mohla považovat paprsek za laserový zaměřovač zbraně vetřelce…

Špíny se nebojí

Microsoft v manuálu preventivně upozorňuje na zdravotní a hygienická rizika práce s myší a klávesnicí. V jediné věci nemám jasno – HW je označen jako produkt třídy Class 1 LED. Co by se stalo, kdyby nějaký expert použil červené světlo k vyšetřování očního pozadí u svého kolegy? Děti to asi napadne jako první. Patrně však energie a vlnová délka je tak malá, že neškodí.

Nejsilnější stránkou myši je ergonomie a komplexní řešení ukazovacího zařízení pro práci se SW. Microsoft IntelliMouse Explorer je maximálně vhodná do průmyslového nebo prašného prostředí, do škol a učeben, kde hrozí mechanické poškození kuliček nebo prach od křídy. Chováte-li doma nějaké užitečné zvíře, které s oblibou polehává u počítače, máte vyhráno. Její starší sestřička je založena spíše na valivém tření a kuličku fixují nad povrchem dva pásky plastu na korpusu myši. K pohybu „inteligentního oka“ musíte překonat vlečné tření, myš spočívá na čtyřech plochých oválcích z plastu, což někdy v součiniteli s nevhodnou podložkou vyvolává pocit větší ovládací síly.

IntelliMouse Explorer je v současnosti silně nedostatkovým zbožím, měl by se ve větším množství objevit až po Vánocích za cenu okolo 2 000 Kč bez DPH. Kdo nebude chtít stříbrného sršně s bočními tlačítky, využije i běžnější variantu klasické myši IntelliMouse také se zabudovaným optickým senzorem.

Diskuze (11) Další článek: Citrix ICA již i na Windows CE

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Velký kluk, Zásadní inovace, Červené tlačítko, Červené světlo, Nedostatkové zboží, IntelliMouse, Nemo, Svítící dioda, Ochranka, Kluk, Mechanická klávesnice, Levá ruka, Dlouhá životnost, Bříško, IntelliMouse Explorer, Nema


Určitě si přečtěte

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11