Microsoft Expression Studio: Vyjádřete svou kreativitu

Konec září byl datem světové premiéry tohoto málo známého balíku programů. Dnes se Expression dostává i na stránky Živě.cz.
Kapitoly článku

Na přelomu září a října vrhnul Microsoft na trh dlouho připravovanou sadu softwaru nazvanou Expression Studio. Jde o kompilát několika produktů, které mají pomoci s vývojem softwaru na platformě Microsoft při využití nejmodernějších firemních technologií.

V dnešním článku se kromě představení celé sady zaměříme na rastrově-vektorový grafický editor Expression Design, který bohatě a především jednoduše zastane veškerou grafickou práci (rovnou předesílám, že na speciality Photoshopu nemá ani funkčně, ale ani cenou). Vytvoří-li grafik základ grafiky v Expression Designu, může jej designer použít pro tvorbu grafického rozhraní aplikace v produktu Expression Blend. Na této úrovni může úzce spolupracovat s vývojáři, kterým zase přijde vhod přiložené Visual Studio 2005 Standard.

Ani weboví vývojáři však nepřijdou zkrátka. Pro ně je zde přichystán Expression Web. Dokáže před ním v naší recenzi jeho největší konkurent Adobe Dreamweaver obhájit svou cenu? Trochu mimo pak stojí nástroj pro správu multimédií a tvorbu interaktivních galerií a prezentací Expression Media. Expression Media je zajímavý mimo jiné tím, že existuje i ve verzi pro operační systém Mac OS X. Licence je také součástí Expression Studia. Na instalační CD se zřejmě z časových důvodů nedostal nástroj pro konverze multimédií Expression Encoder, který je ke stažení z webu Microsoftu, přitom licence se na něj vztahuje, ze stažené trial verze je po instalaci automaticky plná.

Nedočkavě rozbalujeme

Expression Studio se dodává v plastové krabici, jakou známe z Windows Vista či Office 2007. Ta je však netradičně vložena v papírovém přebalu, který představuje hlavní součásti balíku a uvádí minimální systémové požadavky. K nim se dostaneme později.

Klepněte pro větší obrázek
Krabice s Microsoft Expression Studiem

Uvnitř boxu najdeme hned trojici CD médií. První nese samotnou sadu Expression, druhé Visual Studio a na třetím najdeme výuková videa a tutoriály. Veškerý jmenovaný software si vystačí se čtveřicí produktových klíčů. Společná licence se instaluje pro Expression Blend, Design, Media (ve verzi pro Windows) a na webu dostupný Encoder. Samostatný klíč má Expression Web. Další využijete pro Mac verzi Expression Media a konečně poslední, čtvrtý, pro Visual Studio. Žádnou součást Expression Studia není potřeba aktivovat.

Kromě instalačních CD je krabice doslova vycpána útlými příručkami pro rychlý začátek s každým z produktů. Ty představují základní nástroje, postupy a funkce. Pro rychlou orientaci ve vesměs zcela nových produktech užitečná věc. Ještě užitečnější však je kroužkovou vazbou spojená sada plastových kartiček určená jako pomůcka ke každodenní práci; obsahuje totiž seznamy nejpoužívanějších klávesových zkratek určených k ovládání funkcí, nástrojů i celých aplikací.

Systémové požadavky

Umožňuje-li aplikace s nejnovějšími technologiemi pracovat, nečekejme, že je nebude vyžadovat. Bez nainstalovaného .NET Frameworku 3.0 na Expression Studio nemůžeme ani pomýšlet. To omezuje výběr operačních systémů na Windows XP SP2 a Windows Vista. Expression Media potřebuje ke svému spuštění (trochu překvapivě) konkurenční Apple QuickTime, spokojí se však i s prostou přítomností správných knihoven v systému, tedy i s populární náhražkou QuickTime Alternative.

Klepněte pro větší obrázek
V zámoří je k dostání i Expression Studio Commemorative Edition

Po stránce hardwaru se nejedná o žádné překvapení. Vystačíme s 1GHz procesorem, jedním gigabajtem RAM, dvěma gigabajty místa na disku a grafickou kartou splňující požadavky rozhraní Vista Aero (WDDM ovladač, 128 MB paměti, podpora pixel shaderů 2.0 a dvaatřicetibitová barevná hloubka).

Zatím to zní hezky, kolik to asi stojí

Plná verze Expression Studio je na našem trhu k dostání za cca 18 500 korun. Studentská licence v nedávno spuštěném programu Licence Pro Studenty je za výhodné 3 000. Cena nám nepřipadá vysoká. Speciálně pro zmíněné studenty jde o jedinečnou cestu k získání Visual Studia 2005 Standard, které normálně stojí skoro 10 000, přičemž v nabídce studentských licencí ve zmíněném programu Microsoftu chybí.

Samotné aplikace obsažené v Expression Studiu jsou již dražší. Expression Web vyjde na zhruba 10 000 korun. O několik stokorun levněji pořídíte Expression Media. Vůbec nejdražším samostatně dostupným nástrojem se slůvkem Expression v názvu je Blend, jehož cena přesahuje 15 000 korun.

Jak je na tom ve srovnání s konkurencí? Relativně dobře. Odmyslíme-li si vývojové prostředí a Blend, konkuruje Expression přímo balíku Creative Suite od Adobe. Produkty této firmy jsou etalonem oboru, Microsoft je funkčně nedostihuje (solidní základ ale zastane, jak uvidíme), cenově však má jasně navrch. Abychom našli funkční ekvivalent balíku obsahujícího vektorový i bitmapový editor, musíme zvolit edici Design Premium. V ní najdeme Photoshop a Illustrator jako konkurenci Designu, Flash jako částečnou konkurenci Blendu + Visual Studia + Media (kterážto kombinace se zaměřuje na Microsoft Silverlight) a Dreamweaver jako konkurenci Expression Web. Adobe Design Premium stojí v podzimní zvýhodněné akci aktuálně přes třiapadesát tisíc korun. Nevyužijeme-li všechny možnosti Flashe, který má primárně jiné použití než Blend, Visual Studio a Media dohromady, je Expression jasnou volbou.

Témata článku: Microsoft, Papírová verze, Photoshop a Illustrator, Samostatná recenze, Studio, Barevná hloubka, Grafický objekt, Samostatný klíč, Nativní přenos, Společná edice, Grafický efekt, Stud, Časový důvod, Instalační CD, Photoshop PSD, Vybraný objekt, Webový tutoriál, Krabice, Microsoft Silverlight, QuickTime, Hlavní součást, Jednoduché uspořádání, Corel Draw, Profesionální použití, Nečekané použití


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní