Microsoft Expression Studio: Vyjádřete svou kreativitu

Konec září byl datem světové premiéry tohoto málo známého balíku programů. Dnes se Expression dostává i na stránky Živě.cz.
Kapitoly článku

Na přelomu září a října vrhnul Microsoft na trh dlouho připravovanou sadu softwaru nazvanou Expression Studio. Jde o kompilát několika produktů, které mají pomoci s vývojem softwaru na platformě Microsoft při využití nejmodernějších firemních technologií.

V dnešním článku se kromě představení celé sady zaměříme na rastrově-vektorový grafický editor Expression Design, který bohatě a především jednoduše zastane veškerou grafickou práci (rovnou předesílám, že na speciality Photoshopu nemá ani funkčně, ale ani cenou). Vytvoří-li grafik základ grafiky v Expression Designu, může jej designer použít pro tvorbu grafického rozhraní aplikace v produktu Expression Blend. Na této úrovni může úzce spolupracovat s vývojáři, kterým zase přijde vhod přiložené Visual Studio 2005 Standard.

Ani weboví vývojáři však nepřijdou zkrátka. Pro ně je zde přichystán Expression Web. Dokáže před ním v naší recenzi jeho největší konkurent Adobe Dreamweaver obhájit svou cenu? Trochu mimo pak stojí nástroj pro správu multimédií a tvorbu interaktivních galerií a prezentací Expression Media. Expression Media je zajímavý mimo jiné tím, že existuje i ve verzi pro operační systém Mac OS X. Licence je také součástí Expression Studia. Na instalační CD se zřejmě z časových důvodů nedostal nástroj pro konverze multimédií Expression Encoder, který je ke stažení z webu Microsoftu, přitom licence se na něj vztahuje, ze stažené trial verze je po instalaci automaticky plná.

Nedočkavě rozbalujeme

Expression Studio se dodává v plastové krabici, jakou známe z Windows Vista či Office 2007. Ta je však netradičně vložena v papírovém přebalu, který představuje hlavní součásti balíku a uvádí minimální systémové požadavky. K nim se dostaneme později.

Klepněte pro větší obrázek
Krabice s Microsoft Expression Studiem

Uvnitř boxu najdeme hned trojici CD médií. První nese samotnou sadu Expression, druhé Visual Studio a na třetím najdeme výuková videa a tutoriály. Veškerý jmenovaný software si vystačí se čtveřicí produktových klíčů. Společná licence se instaluje pro Expression Blend, Design, Media (ve verzi pro Windows) a na webu dostupný Encoder. Samostatný klíč má Expression Web. Další využijete pro Mac verzi Expression Media a konečně poslední, čtvrtý, pro Visual Studio. Žádnou součást Expression Studia není potřeba aktivovat.

Kromě instalačních CD je krabice doslova vycpána útlými příručkami pro rychlý začátek s každým z produktů. Ty představují základní nástroje, postupy a funkce. Pro rychlou orientaci ve vesměs zcela nových produktech užitečná věc. Ještě užitečnější však je kroužkovou vazbou spojená sada plastových kartiček určená jako pomůcka ke každodenní práci; obsahuje totiž seznamy nejpoužívanějších klávesových zkratek určených k ovládání funkcí, nástrojů i celých aplikací.

Systémové požadavky

Umožňuje-li aplikace s nejnovějšími technologiemi pracovat, nečekejme, že je nebude vyžadovat. Bez nainstalovaného .NET Frameworku 3.0 na Expression Studio nemůžeme ani pomýšlet. To omezuje výběr operačních systémů na Windows XP SP2 a Windows Vista. Expression Media potřebuje ke svému spuštění (trochu překvapivě) konkurenční Apple QuickTime, spokojí se však i s prostou přítomností správných knihoven v systému, tedy i s populární náhražkou QuickTime Alternative.

Klepněte pro větší obrázek
V zámoří je k dostání i Expression Studio Commemorative Edition

Po stránce hardwaru se nejedná o žádné překvapení. Vystačíme s 1GHz procesorem, jedním gigabajtem RAM, dvěma gigabajty místa na disku a grafickou kartou splňující požadavky rozhraní Vista Aero (WDDM ovladač, 128 MB paměti, podpora pixel shaderů 2.0 a dvaatřicetibitová barevná hloubka).

Zatím to zní hezky, kolik to asi stojí

Plná verze Expression Studio je na našem trhu k dostání za cca 18 500 korun. Studentská licence v nedávno spuštěném programu Licence Pro Studenty je za výhodné 3 000. Cena nám nepřipadá vysoká. Speciálně pro zmíněné studenty jde o jedinečnou cestu k získání Visual Studia 2005 Standard, které normálně stojí skoro 10 000, přičemž v nabídce studentských licencí ve zmíněném programu Microsoftu chybí.

Samotné aplikace obsažené v Expression Studiu jsou již dražší. Expression Web vyjde na zhruba 10 000 korun. O několik stokorun levněji pořídíte Expression Media. Vůbec nejdražším samostatně dostupným nástrojem se slůvkem Expression v názvu je Blend, jehož cena přesahuje 15 000 korun.

Jak je na tom ve srovnání s konkurencí? Relativně dobře. Odmyslíme-li si vývojové prostředí a Blend, konkuruje Expression přímo balíku Creative Suite od Adobe. Produkty této firmy jsou etalonem oboru, Microsoft je funkčně nedostihuje (solidní základ ale zastane, jak uvidíme), cenově však má jasně navrch. Abychom našli funkční ekvivalent balíku obsahujícího vektorový i bitmapový editor, musíme zvolit edici Design Premium. V ní najdeme Photoshop a Illustrator jako konkurenci Designu, Flash jako částečnou konkurenci Blendu + Visual Studia + Media (kterážto kombinace se zaměřuje na Microsoft Silverlight) a Dreamweaver jako konkurenci Expression Web. Adobe Design Premium stojí v podzimní zvýhodněné akci aktuálně přes třiapadesát tisíc korun. Nevyužijeme-li všechny možnosti Flashe, který má primárně jiné použití než Blend, Visual Studio a Media dohromady, je Expression jasnou volbou.

Témata článku: Microsoft, Grafický objekt, Barevná hloubka, Samostatný klíč, Vybraný objekt, QuickTime, Instalační CD, Nečekané použití, Stud, Microsoft Silverlight, Profesionální použití, Studio, Corel Draw, Papírová verze, Grafický efekt, Užitečná věc, Nativní přenos, Webový tutoriál, Samostatná recenze, Photoshop PSD, Web Design, Krabice, Časový důvod, Photoshop a Illustrator, Hlavní součást

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky