Microsoft | Prohlížeče | Edge

Edge 117 přidává bezplatnou VPN, zlepšuje automatické vyplňování a vyřazuje starší funkce

S kolegou jsme si všimli, že po poslední aktualizaci Edge na verzi 117, která ze spotřebitelského hlediska dle oficiálního seznamu změn zase tak moc zajímavá není, se nám začala nabízet bezplatná VPN. Věděli jsme, že přijde, jen ne kdy. Zdá se, že distribuce byla zahájena ačkoli o tom Microsoft mlčí.

Víme o ní od loňského dubna, přičemž v květnu Redmondští během testování navýšili bezplatnou kapacitu na 5 GB na měsíc. Kvóta platí dodnes. Na čerstvém uživatelském profilu jsem si ověřil, že funkce je standardně zapnutá. Nastavení je ale zavádějící. Reálně VPN ještě musíte aktivovat v Základních kartách prohlížeče (ikona se srdcem) a neobejdete se bez účtu Microsoft.

Službu poskytuje Cloudflare a jde de facto o demo. Při běžném surfování vám 5 GB vydrží sotva. Prohlížeč s omezenými prostředky hospodaří šetrně, takže např. vynechává video. Oficiálně se funkce nazývá Zabezpečená síť Edge, do vyhledávače v nastavení prohlížeče můžete zadat také VPN.

Klepněte pro větší obrázek
VPN je standardně aktivní v tom smyslu, že je dostupná jako jedna z volitelných funkcí

Další novinka spočívá v lepším automatickém vyplňování formulářů na webech. Při psaní vám Edge navrhne položky k vyplnění, např. vaši adresu. Uložené informace spravujte na stránce edge://settings/personalinfo.

Edge vám dále umožní obnovit oblíbené položky. Synchronizace vám nabídne aktuální sestavu, kdybyste se ale chtěli vrátit ke starší verzi, učiníte tak na stránce edge://favorites. Obnovíte změny provedené v posledních až 14 dnech. Například jste nějakou oblíbenou položku odstranili omylem.

Klepněte pro větší obrázek
Aby vás VPN reálně chránilo, musíte ho ještě zapnout v této nabídce

Do fáze odstraňování se dostal samotný Microsoft. Z Edge odstraní řešitele rovnic, citace, gramatické nástroje, obrázkový slovníkdětský režim. K reálnému odstranění funkcí nedošlo, jak se zdá. Zatím jde jen o plán, věnovali jsme se mu nedávno. Nové a bližší informace Microsoft ale neposkytl, v seznamu změn pouze neurčitě uvádí, že jsou funkce na odchodu.

Když spustíte řešitele rovnic, dozvíte se, že v prohlížeči bude k dispozici do 30. září. Microsoft má za něj náhradu v podobě webové verze, najdete ji na adrese mathsolver.microsoft.com.

Klepněte pro větší obrázek
Řešitel rovnic patří k funkcím, které z Edge odchází

Na podnikovou sféru míří Edge for Business. Dostupný je od verze 116 a nabízí pokročilejší správu a nastavení bezpečnosti, aby prohlížeč obstál ve firmách. Tento zvláštní režim se spustí automaticky po přihlášení přes Entra ID (dříve AAD). Více informací najdete na webu Microsoftu. Od verze 117 je režim přístupný také na počítačích, které jsou spravovány skrze MAM.

Zdroje: poznámky k vydání Edge

Novinky v Microsoft Edgi

V pravidelně aktualizovaném článku sledujeme novinky v prohlížeči Edge od verze 94. Jaké aspekty produktu výrobce postupně přidal, vzal nebo upravil, zjistíte na dalších listech.

Diskuze (55) Další článek: Polský dron HAASTA bude lovcem sebevražedných íránských mopedů. Počítá se s útoky v hejnech

Témata článku: Microsoft, Software, Google, Windows, Prohlížeče, OpenAI, Linux, Internet, Firefox, Edge, Windows 11, Chrome, Internet Explorer, Bing, Heslo, Outlook, Windows Insider, PDF, Microsoft Office, Čtečka, Copilot, Mozilla, Excel, PowerPoint, HTTPS, Software na Heureka.cz