Microsoft dvakrát poražen

Intuit je velkým soupeřem Microsoftu a jeho Microsoft Money; je pozoruhodné, že právě zde utrpěl...
Intuit je velkým soupeřem Microsoftu a jeho Microsoft Money; je pozoruhodné, že právě zde utrpěl Microsoft svou možná jedinou pořádnou porážku, když se mu přes veškerou snahu nepodařilo firmu porazit, a to ani se svými brutálními obchodními kanály, předinstalováváním na počítače atd. Ještě zajímavější je nedávná historie, kdy v roce 1995 chtěl Microsoft firmu Intuit koupit za tehdy neslýchanou cenu okolo 2 mld. USD. Obchod byl dohodnut a světem prolétly fotografie Billa Gatese objímajícího se s šéfem Intuitu Cookem – a pak se stala poměrně nebývalá událost, kdy antimonopolní úřad ex post tento případ prošetřil a spojení zakázal. V tu dobu to vypadalo vlastně na druhou porážku Microsoftu na stejném poli.

Zasáhl Pan Internet

O to, že je dnes všechno jinak (a že si možná Microsoft docela lebedí nad tím, když mu bylo zabráněno utratit dvě miliardy dolarů), se zasloužil Internet. Jedněmi z nejoblíbenějších programů dneška totiž jsou "udělátka" pro osobní finance, které jsou šířeny typickým způsobem: funkční verze zdarma ke stažení, po nějaké době buď fungovat přestane, či otravuje hláškami o nelegálním používání, či je funkčně omezená atd. Ceny za tyto programy jsou řádově v dolarech, což je velký rozdíl oproti stodolarovému programu Quicken.

Firma Intuit nebyla stejně jako mnoho jiných gigantů schopna na fenomén Internetu zareagovat. (Poznámka: často se tvrdí, že firmy Internet podcenily. Toto je velmi nepřesné tvrzení: jde o to, že velká firma nikdy není schopna reagovat tak rychle jako pětičlenná partička a Internet je zkrátka dostal – s tak rychlým se ještě nesetkaly a reakce přišla nutně později, až nová strategie probublala řadou exekutivních vrstev ve firmě). Toho využili právě tvůrcové jednodušších i složitějších udělátek a získali si velkou oblibu: uživatelé si z několika set (!) těchto nejrůznějších malých prográmků poskládali skupinku, která jim nejvíce vyhovuje, zdarma si je stáhli z Internetu, nasadili… a není podstatné, zdali je legalizovali, crackli či používali v omezených verzích, Intuitu byla zasažena velká rána.

Je mimochodem dobré zmínit, že ani Microsoft neudělal kvůli Internetu s MS Money grandiózní úspěch a dnes se zdá, že vše převádí do jiné koncepce nazvané Microsoft Wallet (=peněženka), určené především pro elektronický obchod.

Váš názor Další článek: Po Pentiu chyba i v Pentiu II

Témata článku: Microsoft, Internet, Velká rána, Stejná strategie, Nejrůznější kanály, Money, Stejný úřad, Funkční program, Wallet, Typický způsob


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 148

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu