Microsoft dva dny po dvoutisícové změně

Po oznámení změn jmen systému Windows NT na Windows 2000 jsme se produktového manažera společnosti Microsoft u nás Petra Říhy zeptali na detaily ohledně oznámených změn.
Živě: Jak se změní jména dalších produktů, např. SQL Server, Internet Information Server apod.? A jak budou tyto reflektovat změnu jména své operační základny na …2000…?

Toto oznámení se týká pouze produktů Windows NT, kde bylo jedním z cílů zpřehlednit tuto řadu operačních systémů pro milióny nejen současných uživatelů. Není tajemstvím, že se nám někdy obtížně vysvětlovalo, kdy použít Windows NT Workstation a kdy Windows 98 – zákazník měl z názvu „workstation“ podvědomé obavy vyvolané určením „pracovní stanice“ jako výkonného a velmi drahého počítače pro speciální účely. I díky praktickému stírání výkonnostních rozdílů mezi „tradičními“ pracovními stanicemi a běžnými pécéčky bylo potřeba vysvětlovat, že název „workstation“ platí zejména pro způsob nasazení konkrétního zařízení. Lidé si někdy neuvědomují, že třeba počítač v účtárně je také „pracovní stanicí“ protože na něm běží pro firmu kritická aplikace a měli by se tedy rozhodnout pro operační systém který je pro tato použití určen, tedy dnes Windows NT Workstation 4.0 a v budoucnu Windows 2000 Professional.

Živě: Ve zprávě, kde Microsoft oznámil změnu jména produktů Windows NT, se hovoří o tom, že se bude jednat o nejdůležitější upgrade jako nikdy předtím. Co v něm bude nejdůležitějšího?

Myslím, že odborná veřejnost již zná mnoho z nových vlastností Windows (NT 5) 2000. Na podrobnější seznámení a bližší představení se pečlivě připravujeme - obsahuje příliš mnoho novinek na stručný výčet. Vždy pro každého zákazníka bude některá z novinek ta nejdůležitější – v závislosti na jeho požadavcích a potřebách. Pro někoho třeba ActiveDirectory, Intellimirror, pro někoho jiného třeba integrovaný Terminal Server. Anebo bezpečnostní mechanismy založené na protokolu Kerberos. Další uživatelé uvítají třeba podporu plug&play. Faktem ovšem je, že bohatostí inovací, stejně jako důkladností testovacího procesu se pro Windows 2000 těžko hledá paralela. Zájemce mohu dnes odkázat na webovou stránku http://www.microsoft.com/ntserver/windowsnt5/default.asp kde naleznou další informace.

Živě: Byly oznámeny nové názvy „produktů“ Windows 2000 Professional (Windows NT Workstation 5.0), Windows 2000 Server (Windows NT Server 5.0), Windows 2000 Advanced Server (Windows NT Server 5.0 Enterprise Edition) a Windows 2000 Datacenter Server. Pro odbornou veřejnost je Datacenter Server novinkou. Můžeme to chápat jako reakci na produkt SCO UnixWare 7 DataCenter Edition, který bude uvolněn v první polovině roku 1999. Kdy bude uvolněna první verze Datacenter Serveru?

Zcela jistě to není reakce na budoucí produkt firmy SCO; neměla by takto příliš smysl. Všimněte si použitých názvů u jednotlivých produktů – Professional, Server, Advanced Server, Datacenter Server. Jistě nepřehlédnete použitou stupňovitost a to je také hlavní úmysl: verze Professional je určena pro pracovní stanice, tedy pro klienty. Verze Server je určena pro servery pracovních skupin včetně poskytování základních tiskových a souborových služeb. Advanced Server bude nasazován např. jako tzv. pobočkový server – měl by navíc poskytovat aplikační služby s využitím clusteringu a podpory 4 procesorů. A konečně Windows 2000 Datacenter Server s podporou až 16ti procesorů by měl sloužit jako server pro větší organizační jednotky. Snad mohu prozradit, že právě tato nejvyšší verze bude první verzí, která bude podporovat 64bitový procesor, jakmile bude dostupný. Co se týká uvolnění všech verzí Windows 2000, očekáváme je během kalendářního roku 1999.

Živě: Co si počnou zákazníci s robustními aplikacemi v případě přechodů ze stávajících Windows NT na Windows 2000? Poběží na všech uvedených řešeních 2000 např. robustní databázový server Oracle8 (pokud nebude v roce 1999 uvolněna novější verze)?

Kompatibilita je vždy záležitostí testování a prověřování. Každopádně výrobce software nebo dodavatel by měl být schopen zodpovědně zákazníkovi dodat potřebné informace o kompatibilitě. Díky úzké spolupráci Microsoftu s firmami, které na platformu Windows 2000 své produkty portují, myslím, že obavy jsou zbytečné a situace bude spíše opačná – počet kompatibilních aplikací se bude stále výrazně zvyšovat. Pro zákazníka je určitou pojistkou výběr produktů s logem kompatibility – např. pouze logo „Office Compatible“ potvrzuje kompatibilitu takto označeného výrobku s Microsoft Office, obdobné je to u operačních systémů, např „Designed for Windows NT and Windows 98“. Jakým způsobem se testování provádí lze zjistit na webových stránkách firmy Veritest http://www.veritest.com kde zájemci i z řad našich firem mohu získat podmínky jak svůj produkt opatřit logem kompatibility, např. „Designed for BackOffice“. Kdo chce vědět více o testování kompatibility s Windows 2000, může navštívit stránku http://www.microsoft.com/windows/winlogo/developer/software/nt5page.asp

Živě: V textu zprávy se hovoří o tom, že Windows NT Server 4.0 pro 4cestný SMP (symetrický multiprocesing) bude upgradován na verzi Windows 2000 Server, ale to vypadá spíše jako downgrade!, protože Windows 2000 Server je pouze dvoucestný.

Pro naše zákazníky bude připravena vstřícná upgradová politika, která bude reflektovat současné nasazení Windows NT Serveru – takže pokud využívají čtyřprocesorovou verzi, budou moci upgradovat na verzi podporující stejný počet procesorů. Připravujeme technická opatření, která při instalaci prověří příslušný hardware a umožní tak tento upgrade provést. Nikdo tedy nemusí mít obavy, že by upgradem na následovníka své verze Windows NT Serveru ztratil využitelný výkon serveru.

Za Živě a Connect! se ptal Martin Kamín

Váš názor Další článek: Technologie ADSL míří na sever

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 7 Professional, Testovací protokol, Odborná veřejnost, Příslušný hardware, Advanced, Windows Server, Speciální účel, Kerberos, První zájemce


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji