Software | Operační systémy | Windows 10

Microsoft dokončil Windows 10X. Nový operační systém představí na jaře

Operační systém Windows 10X se dostal do fáze RTM, je tedy ve finální podobě připravené k distribuci. Přesto se ale s novým systémem ještě pár měsíců jen tak běžně nesetkáme. Jeho nasazení přijde až s novými počítači, a to nejdříve na jaře příštího roku. 

Systém Windows 10X byl původně vyvíjen jako „odnož“ běžných Windows uzpůsobena provozu na zařízeních se dvěma displeji a procesory architektury ARM. Jeho premiéra měla být spojena s uvedením dvoudisplejového komunikátoru Surface Neo. Nakonec ale došlo k přehodnocení a jeho hlavní účel je právě běh na procesorech ARM. 

Windows 10X se proto objeví i na klasických noteboocích a jiných počítačích, bude plnit účel základní verze systému Windows, která poběží téměř na čemkoli. Bude ale omezená, do systému totiž nainstalujete pouze moderní aplikace UWP (kterých je minimum) a PWA, což jsou de facto webové stránky v samostatném okně. 

Něco takového už tu jednou bylo – Windows RT. A byl to propadák. Microsoft to přesto zkouší znovu a motivací mu budiž zřejmě vzrůstající obliba operačního systému Chrome OS od Googlu. Windows 10X budou mít podobná omezení, ale poběží na jádru Windows 10 a také uživatelské prostředí bude z klasických desítek vycházet. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Windows 10X měly původně sloužit hlavně pro dvoudisplejová zařízení
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
I v emulátoru pro vývojáře se počítalo s podporou dvou displejů

Microsoft přislíbil, že ve Windows 10X spustíte i klasické 32bitové aplikace pro procesory x86. Jenže to zpočátku nebude možné. Podpora sice zůstává přislíbena, ale přijde až později. Ve stínu toho, co nyní předvádí Apple se svým macOS na procesorech M1 je to až tragikomické. 

Dlouhodobé plány Microsoftu ohledně vývoje Windows 10 a obzvlášť Windows 10X, už nejde brát příliš vážně. V minulosti se několikrát měnily a vývoj je nepředvídatelný. Aktuálně je v plánu vydat první zařízení s Windows 10X příští rok na jaře, což už je tak blízko, že by se to mělo splnit. Zařízení Surface Neo a podpora x86 aplikací ve Windows 10X by měla přijít v průběhu roku 2022, ale to už bereme s daleko větší rezervou. 

Zdroje: Bleeping ComputerWindows Central

Diskuze (43) Další článek: Obří vertikální farma by měla produkovat 1000 tun zeleniny ročně

Témata článku: Software, Operační systémy, Windows 10, Surface Neo, Procesor, PWA, Jaro, Počítač, Opera ?, Displej, Bleeping Computer, Aplikace, Windows RT, Operační systém, Zařízení, Windows Central, Software na Heureka.czProgramujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10