Microsoft Developer Days: přijďte se naučit dělat Silverlight

Chcete poznat Silverlight 2 a některé další moderní technologie Microsoftu? Pak počátkem listopadu přijeďte na putovní konferenci a jako bonus vyhrajte Xbox. Vstup pro každého zdarma.
Microsoft Developer Days: přijďte se naučit dělat Silverlight

Microsoft nedávno uvolnil finální verzi webové technologie Silverlight 2, která si klade za cíl jediné – nabídnout alternativu k Adobe Flash. Silverlight je oproti Adobe Flash mnohem mladší, první ukázkové aplikace se vlastně objevily teprve loni, přesto si jeho „přehrávač“ našel cestu na počítače celkem rychle.

Proč je Silverlight sexy?

Podle dostupných údajů dnes okupuje celou polovinu osobních počítačů (u nás kolem 30 procent), což vůbec není špatné i z toho úhlu pohledu, že jej Microsoft zrovna moc aktivně nepropaguje – alespoň mezi koncovými uživateli. Pokud by byla tato technologie třebas i pouze volitelnou součástí třetího servisního balíčku pro Windows XP, situace by pro Silverlight vyznívala mnohem lépe.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ukázky použití Silverlightu: mapová aplikace a prohlížení gigapixelové grafiky pomocí Deep Zoomu (Wikipedia)

Jiná realita je samozřejmě mezi vývojáři. Prakticky již od prvních technologických ukázek vzniklo na webu mnoho odborných webů a blogů, které se Silverligtem zabývají a radí začínajícím i pokročilým uživatelům. Ostatně Silverlight není až tak nový, je postavený na architektuře Microsoft .NET a můžete v něm psát své webové aplikace v několika různých programovacích jazycích, kterým vévodí C# –  páteřní jazyk celé platformy .NET, který v sobě kloubí zkušenosti Javy, C++ ale v mnohém i Delphi, jehož autoři se podíleli na jeho návrhu.

Tip: Začínáte programovat ve Visual C# a hledáte praktické návody? Čtěte náš seriál „Staňte se programátorem“ o programování pro mírně pokročilé kodéry.

Právě široká škála jazyků, se kterými můžete vytvářet nejen multimediální webové aplikace, je jednou z nejzajímavějších výhod celé technologie. Stejně tak totiž existuje obrovské množství komplexních vývojových prostředí počínaje vyspělým Visual Studiem, které je ve verzi Express zcela zdarma i pro komerční vývoj, a konče třeba neméně oblíbeným prostředím SharpDevelop.

Klepněte pro větší obrázek
Referenční letáček Silverlight 2 Beta 1 pro vývojáře (6 MB)

Dalším důvodem proč Silverlight přinejmenším vyzkoušet je jeho kvalitní API, podpora pro jemné zobrazování a přiblížování obrazů s vysokým rozlišením (technologie Deep Zoom) a podpora multimediálních kodeků pro přehrávání videa o vysokém rozlišení.

Microsoft Developer Days 2008

Pokud se o Silverlight aktivně zajímáte, určitě jste si neměli nechat ujít první ročník konference WebExpo, která proběhla tento víkend v areálu České zemědělské univerzity. Pokud jste to nestihli, nic se neděje, za dva týdny totiž budou hned tři česká města hostit jednodenní konferenci Microsoft Developer Days 2008, která se bude věnovat právě Silverlightu, praktické ukázce vývoje jednoduché aplikace a některým dalším experimentálním technologiím Microsoftu včetně novinky Photosynth, Mesh a také balíku Windows Live 3, o kterém jsme na Živě.cz už psali.

Konference je určena pro vývojáře webových i klientských aplikací, designéry a další členy vývojářských týmů. Jednotlivé prezentace budou předneseny zkušenými odborníky z české a slovenské pobočky Microsoftu. Důležitá část konference bude zaměřena na poskytnutí informací o postupech při tvorbě moderních aplikací. Organizátoři se dušují, že v průběhu konference získáte nejen technologický přehled, ale i užitečné tipy pro pokročilý vývoj a že každá přednáška přinese něco zajímavého i začátečníkům.

Program putovní konference
08:15 - 09:00Registrace
09:00 - 09:45Přehled moderních technologií pro tvorbu uživatelského rozhraní
Úvodní přednáška vám představí moderní technologie pro tvorbu uživatelského rozhraní – Silverlight 2 a Windows Presentation Foundation. U každé technologie budete seznámeni s jejími principy a nebudou chybět ani typické příklady použití a ukázkové aplikace. Součástí přednášky budou i informace o možných nástrojích a postupech při vývoji těchto aplikací, a také způsob a možnosti nasazení v různých prostředích a operačních systémech.
09:45 - 10:30Základní postupy při vytváření uživatelského rozhraní
V praktické přednášce uvidíte základní postupy při vytváření uživatelského rozhraní pro Silverlight a WPF. Získáte informace o vektorové grafice, transformacích, animacích, rozložení ovládacích prvků, formátování textu, práci se šablonami a styly, skládání uživatelského rozhraní z ovládacích prvků a vytváření vlastních ovládacích prvků.
10:30 - 11:00Přestávka
11:00 - 11:45Vytvoření moderní aplikace od A do Z
Třetí přednáška bude jednou velkou praktickou ukázkou tvorby reálné Silverlight 2 aplikace pracující s daty. Začneme vytvořením entit z databáze, jejich zpřístupněním přes XML/HTTP pro použití v Silverlight aplikaci, navázání ovládacích prvků na data a atraktivní úpravu vzhledu pomocí stylů a šablon.
11:45 - 12:30Internet Explorer 8, co nás čeká
Konec roku přinese novou verzi aplikace Internet Explorer, která bude obsahovat zajímavé novinky pro koncové uživatele. Pro nás ale bude zajímavější mnohem lepší podpora CSS standardů, která v dlouhodobém pohledu ulehčí vývoj webových aplikací s podporou více prohlížečů, ale krátkodobě může způsobit problémy s nekompatibilitou způsobenou optimalizací stránek na předchozí verze s horší podporou standardů. Dozvíte se také, jak naplno využít nové možnosti, které IE nabízí vývojářům, o ladění stránek v IE8 apod.
12:30 - 12:45Photosynth, Live Mesh a Windows Live 3
Představení nových technologií od Microsoft Research a Microsoft Live Webs.
12:45 - 13:00Otázky a odpovědi, losování o ceny

Na konferenci je umožněn vstup zdarma všem účastníkům, kteří jsou předem registrováni. Pokud se chcete zúčastnit a mít zaručeno své místo, vyberte si město a termín a zaregistrujte se co nejdříve.

Kam a kdy přijít

Kapacita pražské části konference je už téměř zaplněná, proto využijte možnosti Brna a Ostravy, kde jsou stále volná místa. Ve všech dnech bude program přednášek naprosto identický, pokud se tedy na Microsoft Developer Days 2008 nedostanete, můžete sledovat ještě živý přenos, který proběhne 4. listopadu v Ostravě.

Každý příchozí získá DVD s užitečnými zdroji pro vývoj, brožuru Microsoft Developer Days 2008 a nakonec se budete moci zapojit i do slosování o Xbox a další ceny. My na konferenci samozřejmě nebudeme chybět a dojmy si nenecháme pro sebe.

 

Diskuze (6) Další článek: Zisk Yahoo klesl o 63 procent a firma bude propouštět

Témata článku: Microsoft, Web, Internet, Programování, Hudba, filmy, seriály, Vývojářská pobočka, Webové rozhraní, Developer Days, Deep, Užitečný zdroj, Technická univerzita, Moderní technologie, Days, Uživatelské rozhraní, DEL, Celý dům, Živý pohled, Developer, Day, Microsoft Silverlight, Ovládací aplikace, Pokročilá technologie, Servisní návod, Silverlight, Xbox Live


Určitě si přečtěte

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch