Microsoft Build 2022

Microsoft Dev Box možná ukazuje, jak bude vypadat mašina každého vývojáře za pár let

Microsoft sice na své vývojářské konferenci Build představil koncepci malého a modulárního armového počítače pro vývojáře Project Volterra, ovšem úplně stejnou pozornost si zaslouží také Dev Box, který tak trochu upadl do jeho stínu.

Ačkoliv název opět evokuje jakýsi desktop nabušený nástroji pro programátory, ve skutečnosti je to internetová služba, která docela hezky ukazuje ohromný potenciál cloudového počítače Windows 365 Cloud PC, se kterým Microsoft vyrukoval loni v červenci. Dev Box je zatím k dispozici jako Private Preview na pozvánku.

Streamovaná vývojářská mašina z cloudu

Zatímco Windows 365 nabízejí základní operační systém (Windows 10/11) streamovaný na virtuálním železe z datacentra Azure – je to vlastně ve vší jednoduchosti optimalizovaná vzdálená plocha, Dev Box je stejně streamované ucelené vývojové prostředí.

Klepněte pro větší obrázek
8x CPU, 32 GB RAM a 1TB úložiště? Jo, na tom by se už dalo něco naprogramovat

A to se všemi výhodami virtualizace a kontejnerizace v cloudu. Dev Boxy lze tedy centrálně spravovat a vytvářet obrazy, co všechno mají obsahovat. Není tedy třeba na každém dílčím podnikovém počítači pro inženýra z Kozojed složitě instalovat a nastavovat vývojová prostředí a všemožné toolchainy.

Programátor prostě spustí Dev Box s obrazem, který může být uzpůsobený jen pro konkrétní situace a týmové projekty. Jednou třeba pro vývoj v Androidu, jednou pro vývoj FPGA, jednou pro vývoj desktopových aplikací v C++ atp.

A když nemáš RAM, tak si ji prostě naťukej

Dev Box běží na Windows, zároveň ale samozřejmě podporuje Windows Subsystem for Linux, jeho možnosti jsou tedy mnohem širší. Zvláště když k tomu připočteme WSLg – podporu běhu grafických aplikací na Windows.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Centrální správa Dev Boxů a mašin na bázi Windows 365 

Stejně tvárná jsou pak i hardwarová konfigurace. Pokud bude tým potřebovat pár virtuálních vývojářských mašin s robustnějším výkonem, manažer jednoduše v konzoli naťuká lepší HW setup a dejme tomu 128 GB RAM.

Připojení k Dev Boxu funguje i z webového prohlížeče, takže jedinou podmínkou pro hybridní vývojový tým, kde část inženýrů pracuje v kanceláři, část doma a část táboří třeba kdesi na svahu Mt. Everest, bude jen solidní internetová linka. Tu zajistí třeba Starlink.

Jak to funguje v praxi krok za krokem

Klepněte pro větší obrázek
Šéf týmu, Ing. Luboš Čmelák, mi poslal e-mailem pozvánku k projektu .Net Podcast App
Klepněte pro větší obrázek
Na vývojářském portálu ještě nemám žádný Dev Box, a tak si vytvořím nějaký ten základ třeba s 32 CPU, 128 GB RAM a 2 TB úložiště
Klepněte pro větší obrázek
Ohohó, s tímto se bude vyvíjet podcastová apka jedna báseň! Pozor, není to obraz čistých Windows, který vyžaduje instalaci všech potřebných nástrojů. Už bude mít vše v sobě včetně přístupu ke sdílenému projektu, cache atp. O vše se postaral Čmelák
Klepněte pro větší obrázek
A jsem tam! Mám otevřené Visual Studio a v něm načtený projekt aplikace. Když se ale podíváte nahoru do rámu, všimnete si, že vše běží uvnitř webového prohlížeče, protože se jedná o streamovanou vzdálenou plochu z cloudu Azure
Klepněte pro větší obrázek
Teď ten projekt přeložím, Mám k dispozici 32 virtuálních CPU jader a 128 GB RAM, takže se kompilátor asi moc nezapotí
Klepněte pro větší obrázek
Jelikož pracuji na vícero projektech, každý si zaslouží vlastní oddělený Dev Box

Princip streamování vývojářské mašiny skrze řešení typu Dev Box vypadá velmi zajímavě. Je právě toto směr pro hybridní práci zítřka a další stupeň správy projektu? To ukážou až následující roky. A hlavně chuť samotných vývojářských týmů.

Diskuze (8) Další článek: V Amazonii objevili ztracená města a pyramidy. Pomohla technologie z autonomních aut a robotických vysavačů

Témata článku: Microsoft, Windows, Cloud, Programování, Android, Starlink, Visual Studio, FPGA, Microsoft Build 2022, Cloud a virtualizace, APP, Pár let, Počítač, Build, Čmelák, Project Volterra, Everest, Vývojář, RAM, Kozojedy, Možná, Mašina, Projekt, Telefony s Androidem na Heureka.cz