Microsoft dává zdarma pokročilý grafický program

Creature House Expression není nějakým grafickým ořezávátkem. Jedná se o výkonný vektorově orientovaný grafický program, který je cílen zejména na profesionály. Microsoft celou firmu Creature House loni koupil a nyní dává k dispozici zdarma sice betu, ale časově nelimitovanou plně funkční verzi Expression 3.3.
Microsoft dává zdarma pokročilý grafický program

Upřímně Creature House Expression není mezi veřejností moc známý, o to víc je ale ceněn profesionály. Základní myšlenkou tohoto programu je kreslení realistických uměleckých obrazů jen s využitím vektorů. Díky tomu vytvářené obrázky vypadají na pohled jako výsledek nějakého efektu ve Photoshopu, stále se přitom ale zachovávají svou vektorovost, jsou tedy plně upravitelné a lze je zvětšovat či zmenšovat bez ztráty kvality. Expression k silným vektorovým funkcím přidává i animační funkce a je možné výslednou grafiku uložit i jako Flash animaci.

Klepněte pro větší obrázekJako většina kvalitních grafických programů je Expression multiplatformní, existuje tedy ve verzích pro Mac OS i pro Windows. Stejně tak nabízí v řadě ohledů unikátní uživatelské rozhraní, které nemá ve světě Microsoftu ekvivalent.

Po té, co vývojářskou firmu včetně programu plně koupil Microsoft, se na adresu Microsoftu vrhla vlna kritiky, jak teď takový skvělý program zprzní, zamkne pro sebe a zničí. Možná i jako odpověď na tyto kritické hlasy Microsoft udělal zajímavou věc. Téměř dokončenou verzi 3.3 uvolnil zdarma pro Windows i Mac OS. Kdokoli si může tento program nainstalovat, podmínkou je pouze vyplnění registračního formuláře. Instalační soubor má poctivých 60 MB. Stránky produktu sice zmiňují, že se jedná o nabídku pro stávající uživatele programu, žádné registrační číslo ale není při instalaci vyžadováno a ani v licenčních ujednáních před instalací není uvedena podmínka předchozí registrace. Program je zdarma pro kohokoli a není časově omezen a lze jej využívat i pro komerční účely. Jedná se sice o rozpracovanou betaverzi označovanou jako Expression 3.3 Preview, z krátké práce s programem jsem ale žádnou betovost necítil. Vše je skutečně velmi funkční. Ač byl program v této verzi uvolněn již pod křídly Microsoftu, první platformou byl Mac OS, až po něm následovala verze pro Windows a také uživatelské rozhraní, které má řadu zajímavých vychytávek nevypadá určitě jako nic, co jste kdy viděli u Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek

Popravdě pokud jste grafik s tlakově citlivým tabletem, není moc důvodů, proč tento program nezkusit. Plná verze zdarma u tak kvalitního programu jen tak nepřichází každý den a dá se to dobře využívat.

Druhá strana mince

Kvalitní program je jedna věc, otázkou však zůstává, kam tento program bude Microsoft dále rozvíjet. Expression je sám o sobě program s pohnutou historií. V roce 1996 s ním poprvé přišla firma Fractal Design, tu o rok později koupila firma MetaTools, přejmenovala se na MetaCreations a v roce 1999 skončila s grafickým byznysem úplně. Program Expression pak byl vyvíjen společností Creature House, kterou v roce 2003 koupil Microsoft. I když ani to nemusí být pro Expression konečná.

Microsoft totiž nemá moc dobrou statistiku v akvizicích profesionálních grafických programů. Před lety koupil špičkový 3D program Softimage, aby se jej v roce 1998 zase zbavil. Na druhou stranu je dnes ve zcela jiné situaci.

Microsoft se chystá na přechod z bitmapového grafického uživatelského prostředí do plně vektorového na Longhornu. Nebude to nic jednoduchého a bude to vyžadovat vlnu nových nástrojů, stejně tak může s vlastnictvím Expression využít některé postupy, ke kterým by jinak neměl kvůli ochraně patenty přístup.

Každopádně má zatím Microsoft Creature House Expression ve strategii Microsoftu pro koncové zákazníky zcela unikátní vlastnosti. Vypadá zcela jinak než vše, na co jste od Microsoftu zvyklí, není napojeno na formáty Microsoftu a co víc, velmi intenzivně využívá Open Source knihovny, což také není zcela obvyklý přístup Microsoftu.

Zatím Microsoft prokázal, že Expression hodlá dále vyvíjet a nabízet jej pro obě platformy. Uvolněním nelimitované bezplatné betaverze naznačil, že o samotný program mu zas až tak nejde, že těch pár dolarů z licencí od grafiků jej nevytrhne. Spíše lze čekat pozdější využití technologií Expression i v dalších produktech Microsoftu a to může být jistě jen zajímavé.

Diskuze (159) Další článek: Evropská komise obnovila zkoumání obchodních praktik Intelu

Témata článku: Microsoft, Windows, Open source, Program, House, Krátká animace, Zajímavý efekt, Předchozí registrace, Grafický program, Graf, Obvyklá funkce, Registrační číslo, Fractal


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor