Windows 10 | Cortana | Windows Insider

Microsoft Cortanu ještě neodepsal. Hlasová asistentka umí nové věci a dostala černé šaty

Microsoft Cortanu ještě neodepsal. Hlasová asistentka umí nové věci a dostala černé šaty

Microsoft již nějaký čas chystá osamostatnění své hlasové asistentky Cortana od operačního systému Windows. Nejprve ji oddělil od systémového vyhledávání, poté se ve Windows Store objevila beta verze zcela samostatné aplikace. Od minulého týdne mohou uživatelé, zapojení v testovacím programu Windows Insider, testovat novou verzi Cortany.

Uživatelé, kteří jsou přihlášeni k nejrychlejším aktualizacím v rámci Windows Insider, obdrželi koncem minulého týdne sestavení s číslem 18945. Aktualizovaná Cortana má decentnější („méně rušivou“) obrazovku a podporuje světlý a tmavý grafický režim. Microsoft také aktualizoval řečové a jazykové modely, které by měly přinést zlepšení uživatelského rozhraní založeného na zpracování slovních příkazů.

Cortana ve tmavých barvách

Novinek by se měli běžní uživatelé dočkat na podzim letošního roku, kdy bude uvolněna další velká aktualizace. Pokud jde o samostatnou aplikaci Cortana v rámci Windows 10, server The Verge tvrdí, že budeme muset počkat až do první poloviny roku 2020.

Klepněte pro větší obrázek 
Cortana komunikuje formou chatu

Nová Cortana umí přijímat příkazy zadané hlasem nebo přes klávesnici a dokáže na ně interaktivně reagovat. Jedním z největších přínosů má být schopnost plynule konverzovat v přirozeném jazyce formou chatu – má například umět odpovídat na položené otázky nebo potvrzovat přijaté příkazy.

Nová aplikace Cortana pro Windows 10 má podporovat většinu dosavadních schopností, včetně dotazů, hlasové asistence, spouštění aplikací, správy nákupních seznamů a základních funkcí, jako je nastavení připomínky, budíku a minutky.

Ještě není hotovo

Do beta verze se zatím nedostaly všechny výše uvedené funkce, nicméně Microsoft slibuje jejich přidání v dohledné době. Aktualizace přichází jen několik dní poté, co byla oznámena plánovaná změna vzhledu domovské obrazovky Xbox One a způsobu ovládání konzole pomocí aplikace Cortana.

Dosud nejsou k dispozici všechny funkce, které produkt Cortana nabízel,“ vysvětluje Dona Sarkar, vedoucí programu Windows Insider. „V rámci programu beta testování plánujeme průběžně přidávat další schopnosti formou aktualizací z Microsoft Store.“

Kromě změn v Cortaně zahrnuje testovací sestavení 18945 také vylepšení Windows Subsystem for Linux (WSL). Uživatelé se tak budou moci připojit k síťovým aplikacím WSL 2 Linux, což znamená, že vývojáři budou moci hostovat servery a přistupovat k nim prostřednictvím prohlížeče.

Česky se ale Cortana zjevně stále neučí...

Diskuze (9) Další článek: ELONOVINKY: Elon Musk slíbil 10 km dlouhý vakuový tunel pro hyperloop

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Microsoft Store, Aktualizace, Cortana, Betaverze, Windows Insider, Xbox One, Nová věc, Připomínky, Aplikace, The Verge, Šaty, WSL, Windows Store, Don Sarkar, Asistentka


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11