Do Copilotu přibyl Poznámkový blok. AI můžete psát devětkrát delší dotazy a průběžně je upravovat

Do Copilotu přibyl Poznámkový blok. AI můžete psát devětkrát delší dotazy a průběžně je upravovat

  • Panel s Copilotem ve Windows bude ve výchozím stavu širší
  • Webový Copilot prošel faceliftem a nabízí Poznámkový blok
  • Zadání může být dlouhé až 18 tisíc znaků dlouhé

Copilot prošel faceliftem, nabízí poznámkový blok a jeho iterace ve Windows bude obývat širší postranní panel než doposud. Novinky většího či menšího charakteru se objevují často, poslední vekou událostí bylo spuštění placeného a schopnějšího Copilotu Pro v půlce ledna. Jen do Česka se zatím nedostal.

V Česku zatím není dostupný ani základní Copilot integrovaný ve Windows 11, ani ve Windows 10. (Pro pořádek dodávám, že Copilot je od listopadu jednotný název pro chatbot, který byl původně provozován pod značkou Bing Chat.)

Na zpřístupnění Redmondští pracují, mezitím se ovšem vyvíjí také samotných chatbot. Postranní panel s Copilotem bude ve Windows širší, jak na síti X prozradila Shilpa Ranganathan, korporátní viceprezidentka v Microsoftu. Naznačuje, že si to přálo publikum.

01.jpeg
Copilot ve Windows bude ve výchozím stavu širší

Ve výchozím stavu tedy Copilot zabere více místa na šířku, ale kdyby vám to nevyhovovalo, tak si šířku panelu manuálně upravíte. V jedné z reakcí pod příspěvkem Ranganathan potvrzuje, že vývojový tým pracuje i na možnosti používat Copilot v celoobrazovkovém režimu. Pomocník tak umístíte na jednu obrazovku, zatímco s dalšími programy budete pracovat na druhé.

Další novinky jsou už přístupné ve webovém Copilotu, který najdete adresách bing.com/chat nebo copilot.microsoft.com. Před několika dny jsem zaznamenal facelift, který souvisí s výše odkazovanou změnou značky. Microsoft redesign potvrdil 7. února, a to při příležitosti prvních narozenin Copilotu, resp. někdejšího Bing Chatu.

Pryč jsou barevné bubliny s odpověďmi. Prostředí je plošší a šedivější. Možná je to snaha o posílení dojmu serióznosti. Jednotlivými zprávami jako vizuální oddělovat slouží pouze mezera.

Velká novinka jménem Poznámkový blok

Nakonec jde o kosmetické detaily, byť mezi tímto Copilotem a první iterací spuštěnou před necelým rokem je znatelný rozdíl. Pod každou zprávou od chatbotu teď najdete jednotný soubor tlačítek, mezi nimiž nechybí exportování odpovědí nebo přečtení odpovědi nahlas.

Největší novinku ale nepředstavuje fasáda, nýbrž Poznámkový blok (Notebook). Nezaznamenal jsem, že by Microsoft o tomto poznámkovém bloku více mluvil, ale v mém účtu se objevil a k dispozici ho má také kolega Václavík. Testování funkce podle Mikhaila Parakhina, šéfa týmu Windows & Web Experiences, všeho začalo v prosinci s tím, že distribuce bude hotová v horizontu týdnů.

02.png
Nový Copilot je méně barevný a bez chatových bublin

K čemu ale Blok je? Název svádí k myšlence, že jde o alternativu k OneNotu. Není ovšem cílený pro pečlivě organizované vedení rozsáhlého poznámkového aparátu. Po otevření vybízí, abyste sepsali, co se vám honí hlavou, přičemž AI má sloužit jako rádce. Odhaduji, že užitečnost nástroje budeme ještě nějakou dobu objevovat.

Poznámkový blok vám dává výrazně větší prostor pro psaní požadavků, zadání, dotazů aj. – až 18 tisíc znaků oproti standardní dvěma tisícům v chatu. Limit v podobě 30 odpovědí zůstává, byť v tomto případě se bavíme spíše o iteracích odpovědí. Pracovat můžete s širokým zadáním, které si pak exportujete jinam.

03.png
V Notebooku můžete ladit své zadání pro AI

Možná nejzásadnější rozdíl oproti klasickému chatu spočívá v tom, že zadání můžete upravovat. Prostor pro zadání je v levém postranním panelu, zatímco výsledek uvidíte vždycky ve větším prostoru napravo. Pakliže se vám odpověď AI nelíbí, můžete své zadání opravit, protože je nadále editovatelné, a požádat o novou odpověď.

Oproti chatu ale nová iterace odpověď přepíše tu stávající. V klasickém chatu když svůj požadavek odešlete, tak ho můžete leda zkopírovat, znovu napsat do pole pro zadání a znovu odeslat. A chatbot vám napíše novou samostatnou odpověď.

Zdroje: Mikhail Parakhin / X | Official Microsoft Blog | Shilpa Ranganathan / X (1, 2)

Určitě si přečtěte

Články odjinud