Windows | Windows 10

Microsoft chystá Windows Lite. Zahodí podporu dlaždic i klasických programů

Microsoft se již delší dobu snaží přijít se systémem, který by oproti standardním desktopovým Windows nabídl jednotnou správu aplikací, zjednodušené uživatelské prostředí a schopnost běhu na procesorech ARM. Motivaci navíc zvyšuje vzrůstající obliba Chrome OS, zejména v amerických školách. Jenže Windows RT a ani speciální S mód ve Windows 10 příliš parády neudělaly. Firma však podle některých indicií chystá další pokus interně označovaný jako Windows Lite.

Stěžejní vlastností Windows Lite (či Windows 10 Lite) je ta, že bude možné instalovat pouze aplikace z Microsoft Store. Dokonce ne všechny, pouze moderní universální aplikace, které Microsoft sám již téměř nepoužívá, či PWA. Není to ale pouhé softwarové omezení, jako je například u módu S. Microsoft totiž k vybudování systému využije pouze jádro stávajících Desítek a vše ostatní, co nebude zcela nutné, odstraní.

Nebude tak možné například snadno upgradovat na plnohodnotná Windows, jako to je nyní možné zadáním pouhého sériového čísla u módu S. Šušká se dokonce o tom, že Lite verze přijde i s přepracovaným uživatelským rozhraním - nebude podporovat živé dlaždice a změní se podoba nabídky Start.

Vzpomínáme na Windows RT

První pokusy o odlehčené Windows jsou již poměrně staré a mnozí si možná pamatují na Windows RT, které přišly společně s Windows 8. Byla to snaha Microsoftu prorazit na tabletech běžících na architektuře ARM, čemuž se musel přizpůsobit jak systém, tak aplikace. Také zde tedy mohly běžet pouze aplikace z Windows Store, jenže těch bylo zoufale málo.

Hlavním průkopníkem systému byl Surface RT, který jsme dokonce vyzkoušeli v redakci. Zpočátku se Windows RT jevily jako podivný hybrid tradičního ovládání a nového, přizpůsobeného na dotyky. A i když se na tabletech moderní část ovládala skvěle (hlavně s příchodem Windows 8.1), kombinace se starým ovládáním nešla příliš dohromady.

IMG_6278.JPGWindows RT Metro.pngNelze spustit.png
Toto byl Surface RT se systémem Windows 8 RT. Ten nedokázal spustit klasické programy, běžel totiž na architektuře ARM.

Jenže silně omezený systém nebyl žádné terno a hardwarově se také nejednalo o nějakou výhru. Ačkoli byl základní Surface RT celkem atraktivní z hlediska ceny, masového rozšíření se nedočkal a časem Windows RT upadly v zapomnění. Microsoft s nimi přišel příliš brzy a ve špatné podobě.

Tažení na školy

Proč to všechno Microsoft dělá? Jedním z hlavních důvodů je to, že chce zaútočit na segment levných notebooků, se kterými má šanci dostat se do škol a tuto příležitost mu poněkud vyfoukl Google se svými Chromebooky. Ty jsou totiž velmi levné, bezpečné, jednoduché na údržbu i hromadnou správu a přitom si zachovávají rychlost dražších strojů i na mnohem horším hardwaru.

Toho dosahují například tím, že je systém zbaven veškerých „nadbytečností“ a zaměřuje se na to hlavní – surfování na internetu. Chybí zde tak například klasické aplikace či pokročilé nastavení. S nástupem webových aplikací a rozšířením podpory i pro aplikace ze systému Android však uživatelům, kteří chtějí hlavně rychlý přístup na internet, nic zásadního nechybí.

Celosvětově má Chrome OS podíl podle webu StatCounter 1,35 %, což se může zdát jako velmi málo. V USA už je to ale 5 %. Pro srovnání - macOS má 19 % a Windows 68 %. Stále tak jde o poměrně malý podíl, ale Google boduje zejména v segmentu školství, pro které má i speciální služby jako Classroom a verzi G Suite pro školy zdarma. Vychovává si tak novou generaci uživatelů, pro které už počítač s Windows nebude takovou samozřejmostí.

windows-lite-concept.jpg
Takto by mohla vypadat nabídka ve Windows 10 Lite. (zdroj: MSPoweruser)

Díky Windows Lite ale Microsoft získá bleskurychlý systém, který poběží i na mobilních procesorech Snapdragon. Díky tomu budou moci Windows rychle běžet u na levných počítačích typu tabletu a přitom nabídnou celodenní výdrž na jedno nabití. Microsoft přitom může těžit z provázanosti na své služby a vůbec z přilákání uživatelů do jeho ekosystému.

Spásné webové aplikace PWA

Základem bude, jak jinak, internetový prohlížeč. Tím zřejmě zůstane Edge, který ale v dohledné době přejde na Chromium. Odpadne tedy nevýhoda špatného renderování některých stránek, což byl jeden z problémů S módu. K tomu budou asistovat moderní UWP aplikace z Microsoft Storu. Už jich je tam trochu více než v dobách Windows RT (ale o moc zas ne).

Microsoft na své moderní aplikace v poslední době poněkud zanevřel, a i když ty stávající povětšinou stále vyvíjí, do nových se příliš nehrne. Pokud by se ale Windows Lite chytly, mohlo by to nastartovat i tvorbu nových kousků.

Kromě UWP ale bude systém podporovat i PWA, což jsou de facto webové stránky zabalené do samostatného okna. Díky tomu mají přístup k systémovým notifikacím a dalším prvkům a na první pohled se pro běžného uživatele v ničem neliší od těch klasických. Jedním z příkladů je třeba Twitter pro Windows 10. A tohle bude bezesporu prioritní cesta, kterou se Microsoft bude chtít vydat.

Ve finále možná o Windows vůbec nepůjde

Finální verze systému se ale s ohledem na provedené změny vůbec nemusí jmenovat Windows . To ostatně byl i problém předchozích pokusů – jmenovalo se to Windows, vypadalo to jako Windows, jako Windows to ale nefungovalo.

Změnou názvu a prostředí by se Microsoft mohl vyhnout zmatkům, které by nový systém mohl u uživatelů vyvolat. Je tak možné, že se dočkáme zcela nové značky nezatížené minulostí. Marketingově to bude mít těžší, sázka by se ale mohla vyplatit a Microsoft by tak dostál svému slovu, že Windows 10 budou poslední verzí Windows.

Vše bude ale záležet na partnerech, Lite verze totiž bude zřejmě dostupná pouze jako OEM licence, kterou naleznete již předinstalovanou z výroby. První generace systému by mohla přijít už letos. Napotřetí by to Microsoftu mohlo vyjít, stejně jako s řadou Surface – z nepovedeného Surface RT se dostala až k současné generaci, která často udává trendy pro ostatní.

Diskuze (151) Další článek: Policisté v Kalifornii budou honit padouchy ekologicky – v ojeté Tesle S

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,