Microsoft chystá razantní změnu licenční politiky

Majitelé multilicencí budou mít od října podle Microsoftu výrazně snadnější život – nebudou se muset zatěžovat něčím takovým, jako je pořizování upgradu. Možnost tradičního upgradu totiž bude zrušena.
Microsoft chystá razantní změnu licenční politiky
Nově zaváděný program Software Assurance se dá popsat buď jako zjednodušení správy licencí a řízení upgradů, nebo na druhou stranu jako metoda získávání peněz od klientů, aniž by jim Microsoft cokoli dodal. Černý i bílý pohled přitom není zcela nesprávný, záleží jenom na úhlu pohledu.

Od prvního října spustí Microsoft nový program Software Assurance (SA), který v praxi bude znamenat, že při koupi licence na řekněme Office XP se budete moci rozhodnout. Buď si koupíte jenom licenci na Office XP a další verzi řekněme Office .NET si budete muset koupit za plnou cenu, nebo si při koupi licence na Office XP předplatíte i Software Assurance na dva roky, což znamená, že pokud se objeví v době platnosti Software Assurance nějaká nová verze Office, dostanete ji zdarma.

Je tedy zrušena možnost zakoupení upgrade verze Office. To, že máte licenci Office, prostě jen znamená, že máte licenci Office, k ničemu jinému vás to neopravňuje. Pokud budete chtít upgradovat za nižší cenu, musíte si dokoupit Software Assurance.

SA nahradí všechny dosavadní licenční programy Standard License, Version Upgrade, Competitive Upgrade, Product Upgrade, Language Upgrade. Zjednoduší se tak nejen struktura standardní ch licenčních programů, bude také jednodušší řízení upgradu ve firmě. Investice do softwarového vybavení bude možné lépe naplánovat. Místo toho, abyste investovali při jednorázovém upgradu, rozloží se platby rovnoměrně nezávisle na okamžiku skutečného upgradu.

Roční ceny za SA jsou 29 % plné ceny licence u aplikací a systémů, u serverových systémů pak 25 % ceny licence. Z toho jasně vyplývá, že pokud upgradujete vybavení v delších intervalech, než je 3,5 roku, vyplatí se vám ignorovat SA a kupovat produkty za plnou cenu.

V současné době Microsoft téměř pravidelně upgraduje aplikace a systémy jednou za dva roky. Dle současných měřítek tak s novým programem pořídíte následující verzi díky SA za 60 % (či 50 %) ceny plné licence. Microsoft chce ale zrychlit cyklus nových verzí, což zejména po nástupu .NET aplikací bude velmi časté. Když chce zrychlit cyklus nových verzí, musí mít také nějaké páky, jak donutit zákazníky, aby na tento rychlejší cyklus rovněž přistoupili. Ve stávajícím řešení musí Microsoft oslňovat novými funkcemi a hodně „ukecávat“. Pokud se zrychlí cyklus nových verzí, bude to také znamenat, že vylepšení v nových verzích nebudou skoková, ale spíše lineární. Tedy menší vylepšení by znamenala nutné výraznější úsilí při přesvědčování k platbám za nové verze. S programem Software Assurance bude Microsoft získávat prostředky automaticky a pravidelně, nezávisle na tom, zda se zákazník rozhodne v dané chvíli upgradovat či nikoli.

Důležité je zdůraznit, že v tradičním krabicovém prodeji budou nadále k dispozici upgrade verze programů. Koncoví zákazníci si ale ani Software Assurance nebudou moci pořídit, ten bude k dispozici jen v rámci programů Open a Select. Totéž platí i pro OEM verze programů. Od října ale dojde k výrazné změně: aplikace pro multilicence se budou lišit od těch dostupných v krabicovém prodeji. Například u Office XP se to týká aktivace či možnosti využívání instalačních nástrojů.

Program Software Assurance bude možné pořídit od října a od února 2002 se rozjede v plném režimu. Od desátého května si tak můžete pořídit dočasný Upgrade Advantage, který umožní od října ihned zdarma přechod na Software Assurance. V případě, že jste se ještě nerozhodli pro Software Assurance, můžete si koupit Version Upgrade (VUP). Ten vám dá nárok na zařazení do programu Software Assurance, budete si ale muset SA dokupovat.

10. květen – 30. září 1. říjen – 31. leden 1. únor a dále
Přechodné období Období „hájení“ Ustálené období
Upgrade Advantage Automatické zařazení do programu Software Assurance Prodloužení Software Assurance
VUP Nákup programu Software Assurance Prodloužení Software Assurance

Od prvního října do konce ledna 2002 tak bude existovat přechodné období, kdy bude možné pořídit Software Assurance i samostatně. Od února 2002 bude možné pořídit Software Assurance pouze s novou licencí nebo jako prodloužení existujícího Software Assurance po skončení jeho dvouleté platnosti.

Připravuje se také předplatitelský model s dočasnou licencí. Ten ale bude dokončen až v průběhu června. Zatím to vypadá, že tříletý pronájem aplikace s právem používání poslední aktuální verze přijde na zhruba jeden a půl násobek ceny plné licence.

Diskuze (40) Další článek: Microsoft vylepšuje svého messengera

Témata článku: Software, Microsoft, Politika, Licence, Současné období, Ráz, Možný upgrade, Advantage, Politik, Plná verze, Upgrade


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu