Microsoft chce zničit spam – zavedením poplatků

Microsoft se v rámci tažení proti spamu snaží nabídnout systém založený na nepeněžním placení za každý odesílaný email. Vývojáři mají k dispozici několik technologií, ale už teď se zvedá vlna odporu.

Microsoft na svých stránkách zveřejnil informace o výzkumném projektu s označením Penny Black. Cílem tohoto projektu je zamezit hromadnému odesílání nevyžádané elektronické pošty. Jméno projektu vychází z první poštovní známky, která měla černou barvu a stanovila pevnou cenu za doručení zásilky, přičemž platil odesílatel a nikoliv příjemce, jak tomu bylo do té doby.

Podle Microsoftu totiž adresáti elektronické pošty platí dnes za doručení emailů ztrátou času a produktivity práce kvůli velkému objemu nevyžádaných emailů, se kterými si musí poradit. Další výdaje se spamem mají internetoví provideři, kteří zajišťují datové přenosy nevyžádané pošty. Cílem projektu Penny Black je potom snížení objemu spamu zavedením plateb pro odesílatele.

Microsoftí tým zatím zvažuje několik způsobů platby jako je počítačový čas, využití paměti, podstoupení Turingova testu (důkaz, že odesílání je účasten člověk) nebo „starou dobrou hotovost“. Existuje několik systémů, jak placení zavést: odesílatel může platit vypočítáním dané funkce spojené s emailovou zprávou, mohou zaplatit na výzvu, která přijde po odeslání zprávy nebo si odesílatel může zakoupit předplacenou kartu na posílání zpráv. Tyto metody zahrnují centrální server pro správu poplatků, který by mohl být využit i ke zpětné vazbě od příjemců, kteří by tak mohli označit odesílatele spamu, kterým by byl následně odepřen další kredit pro odesílání pošty.

Součástí zveřejněného návrhu je i možnost přibalování kreditu pro odeslání pošty k novým počítačům, což jistě ocení všichni odpůrci Microsoftu, kteří brojí proti bundlování produktů Microsoftu u amerických soudů i v rámci Evropské unie.

Microsoft má už nyní k dispozici analýzy jednotlivých způsobu plateb i design ověřovacího serveru pro správu poplatků a předpokládá, že jeho princip bezhotovostních mikroplateb najde uplatnění i v jiných oblastech.

Když pomineme možnost placení „starou dobrou hotovostí“, kterou takto Microsoft na stránkách projektu zmiňuje, musíme přiznat, že idea jakési platby za odeslání emailu není úplně špatná. Věnovat chvilku počítačového času za odeslání každého e-mailu by nemusel být žádný problém ve chvíli, kdy většina výpočetního výkonu kancelářských počítačů zůstává nevyužita. Problém je spíše v autoritě, která by celý systém zastřešila. Můžeme ale předpokládat, že například v rámci MSN a služby Hotmail může být podobný systém v režii Microsoftu zaveden v dohledné době.

Diskuze (63) Další článek: KaZaA Lite K++ 2.1.0 i v češtině

Témata článku: Microsoft, Spam, Spa, Hotmail, Špatný výkon, Email, Ideo, Idea, Penny, Dohledná doba, Starý systém, Hotovost, POP, Dobrý způsob, Platba, Zavedení, Penn, Dobrá produktivita, Dobrá barva


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku