Takže jednou přejdou z jádra na fúzi a potom anihilaci? 😀
Ideálně ano, je to řádové zvyšování účinnosti. Záleží jen na technické úrovni civilizace, energeticky to smysl dává a spotřeba proudu roste na vždy od vzniku elektrické sítě.
V čem je řádové zvyšování účinnosti?
Ve vítěžnosti toho paliva. Štějné reaktory k naší úrovní nejsou špatné, ale zkuste si zpočítat, kolik energie vytěžíte z litru těžké vody.... navíc tu lze získat daleko snadněji, levněji a v neomezeném množství.A anihalace? Tam jsme zase o nekolik řádů dál....gram hmoty/h by utáhl celou dněšní civilizaci.
Tak to není účinnost, ale můžete to nazvat třeba hustotou energie na hmotnost.Účinnost je terminus technikus, je definovaná jako podíl mezi enegií vloženou a energií získanou, a význam komentáře to zásadně mění. A protože nejste jeho autor, těžko tomu věřit.
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 9. 2023 16:45
SMR by mohla byt ta spravna cesta, jak nastartovat renesanci jadra a hlavne jak stlacit v soucasne dobe astronomickou cenu novych reaktoru na takovou uroven, aby to bylo komercne realizovatelne.
Názor byl 1× upraven, naposled 27. 9. 2023 14:41
V současnosti si neumím představit nezbytné zabezpečení a zajištění SMR na komerční úrovni. Nerealizovatelné, neboť přes všechny své výhody SMR stále bude jaderný reaktor a jako každý reaktor, musí být také adekvátně chráněn. Neexistuje jediná země na světe, která by své jaderné reaktory nechránila nejen na zemi, ale také ve vzdušném prostoru a připravená zlikvidovat jakýkoliv cíl - hrozbu. Už jen vhodný prostor představuje pro komerční subjekty téměř neřešitelný problém a co potom detekční systémy, které ovšem komerční subjekt provozovat nemůže, natož rušící a zbraňové systémy, ale také rozvědku, která monitoruje případné hrozby. Nedokážete vyřešit ani pozemní hrozby, protože nemáte v zákoně žádnou oporu, kterou byste mohl provést akce k odvrácení hrozby. Představa, že si koupím SMR a nechám si ho dotlačit "kamkoliv" je hodně naivní. S hustým osídlením naprosto neřešitelný problém.
Takže ne města, ale firmy začnou s modulárníma reaktorama, tím se to urychlí. Doufám že nebudou všechno teplo z datacenter vyhazovat a že z toho vyrobí teplárnu pro město, třeba zvýšením teploty tepelným čerpadlem a optimálním chlazením na co nejvyšší teplotu, ale asi to nedopadne, protože elektrárna samotná bude velkým zdrojem odpadního tepla při výrobě proudu, tak možná jedině využitím ve skleníkách přes zimu.
Prijdou ekofanatici ze produkovane teplo zpusobuje globalni oteplovani a budeme vsichni v zadely.
V tom případě nám ekofanatici budou muset zakázat naprosto jakoukoliv činnost, včetně i prosté biologické existence a zákazu dokonce i posmrtných rozkladných procesů. Vlastně budou muset zakázat naprosto jakoukoliv energetickou přeměnu, protože to všechno zvyšuje entropii a předává to do okolí teplo. A nedá se tomu nijak vyhnout viz. druhá věta termodynamická.
Země zvládá dost velkou výrobu odpadního tepla, když není moc emisí skleníkových plynů třeba v porovnání se sopkama. Dnes lidská technika vyrábí asi 5x víc těhle emisí což má dnes už dobře měřitelný efekt jakože jistý proti době třeba před 15 lety.Když lidi zvládnou třeba ty reaktory a další věci, tak už bude stačit nezvyšovat počet lidí.
Odpadní teplo způsobuje oteplování, ale zatím jen mírně proti skleníkovým plynům. Nepamatuju si kolik, ale už se to ví. V budoucnosti s výrazně vyšší spotřebou energií se to bude muset řešit, jinak bysme v zimě nemuseli vůbec topit :)
Já bych rád viděl využití pro hydropinické skleníky. Pokdle mě je to nutný krok k dobrému uživení populace, navíc nezávislý na klimatických podmínkách....
Není lepší ve skleníku hlína hnojená zbytky rostlin a hnojem, než nějaký chemický hnojiva v hydroponii, nebo čím se tam hnojí voda?
MS správně, tomuhle fandím.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.