Microsoft | Energetika | Reaktor

Microsoft chce vlastní jaderné reaktory. Mají napájet datová centra pro AI a cloud

Malé modulární reaktory (Small Modular Reactors; SMR) představují novou generaci technologie jaderných štěpných reaktorů. Jsou menší než konvenční reaktory, lze je postavit na jednom místě a poté převézt a nainstalovat jinde. Zatím jsou ve fázi prototypu, nicméně Microsoft již očividně sází na jejich budoucnost.

V inzerátu z 25. září hledá hlavního programového manažera pro jaderné technologie. Pozice obnáší plný pracovní úvazek a možnost pracovat až 100 % času z domova. Dle popisku bude zaměstnanec na této pozici zodpovědný za přípravu a realizaci globální energetické strategie pro malé modulární reaktory a mikroreaktory.

Microsoft sází na jádro

„Tato vedoucí pozice má za úkol vést technické posouzení integrace SMR a mikroreaktorů pro napájení datových center, v nichž jsou umístěny Microsoft Cloud a AI. Bude udržovat přehledný a flexibilní plán integrace technologie, pečlivě vybírat a řídit technologické partnery a řešení a neustále vyhodnocovat obchodní důsledky pokroku a implementace.“ uvádí se v inzerátu.

Ideální kandidát musí mít zkušenosti z energetického průmyslu a hluboké znalosti jaderných technologií a regulačních záležitostí. Na této pozici bude také zodpovědný za výzkum a vývoj dalších energetických technologií v předkomerční fázi.

Nabídka obsahuje citát generálního ředitele společnosti Microsoft Satya Nadelly:„rodí se další velká vlna výpočetní techniky“ a dodává, že novou dominantní výpočetní platformou se stává cloud a modely umělé inteligence. Algoritmy cloudu a umělé inteligence vyžadují značné energetické zdroje. Právě proto Microsoft zkoumá možnost výstavby vlastních zařízení na výrobu elektřiny.

Malé modulární reaktory

Malé modulární reaktory a další typy jaderných reaktorů nové generace jsou zatím ve fázi prototypů. Různá zařízení se aktuálně vyvíjejí v 19 zemích. Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates je prostřednictvím své společnosti TerraPower velkým zastáncem inovativních jaderných reaktorů. Mluvčí TerraPower však potvrdil televizi CNBC, že „v současné době nemá žádné dohody“ o prodeji návrhů svých reaktorů Microsoftu.

Ačkoli zatím nejsou v provozu žádné komerční malé modulární reaktory, Microsoft zřejmě zaujaly jejich kompaktní rozměry a výroba energie bez uhlíkových emisí. Vzhledem k tomu, že datová centra mají obrovskou spotřebu elektrické energie, logicky hledá způsoby, jak snížit náklady i ekologickou stopu.

Zavádění SMR však stále brání značné překážky. Tato technologie například naráží na problémy v oblasti právních předpisů. Umístění jaderných zařízení v blízkosti datových center by také mohlo vyvolat obavy o bezpečnost. Patrně právě proto Microsoft proto hledá někoho, kdo má zkušenosti z energetického sektoru a rozumí předpisům.

Diskuze (15) Další článek: Spotify naklonuje podcasty do jiného jazyka. AI zvládne i barvu hlasu autora

Témata článku: , , , , , , , ,