Microsoft chce integrovat bezpečnost do hardwaru

Microsoft představil svůj projekt Palladium, který by měl svázat hardware se softwarem a vytvořit tak zabezpečený systém. Problémem pochopitelně je, že je to Microsoft.
Microsoft chce integrovat bezpečnost do hardwaru
Microsoft už několikrát ukázal, že jde poměrně nekompromisně vpřed ve vývoji technologií, i když jsou tyto technologie z řady pohledů poměrně problematické a politická situace jim rozhodně nepřeje. Toto je zrovna případ projektu Palladium, o kterém informuje článek z aktuálního Newsweeku, který si můžete přečíst na MSNBC.

Ve stručnosti jde o následující. Do každého procesoru (nejen toho pro stolní počítače) bude integrován systém identifikace s podporou šifrování. S touto úrovní zabezpečení pak bude komunikovat operační systém (pochopitelně nejlépe Windows), který bude schopen jednoznačně identifikovat přihlášeného uživatele a pracovat v zabezpečeném režimu.

Původně byl tento systém vyvíjen pro hudební a filmová studia jako systém zabezpečení nahrávek svázaných s jedním jediným uživatelem. Upřímně ale jen málokdo by si chtěl pořizovat dražší počítač, který mu neumožní volné kopírování souborů a současně jej bude na Internetu jednoznačně identifikovat. Proto se to Microsoft snaží rozvést do aplikací, které by mohly uživatele zaujmout.

Spousta těchto aplikací je ale navázána na to, že nejen vy máte zabezpečený počítač, ale mají ho i ti, se kterými komunikujete. I ve zmiňovaném článku proto viceprezident Microsoftu uvádí, že těchto systémů bude muset být distribuováno tak 100 miliónů, aby to vůbec začalo mít nějaký efekt. Nabízí se zabezpečení souborů na lokálním disku, ale i souborů posílaných poštou. Uživatel bude moci určit, že jím poslaný dokument se nedá přeposlat někomu jinému, nebo třeba bude čitelný jen po omezené časové období. Při komunikaci mezi dvěma uživateli bude možné ověření totožnosti dvou osob, přičemž vaše identita a případné osobnější informace budou poskytnuty jen s vaším vědomím a s vaším souhlasem.

Zabezpečení bude na takové úrovni, že šifrovány budou i vstupy do počítače třeba přes klávesnici a výstup na monitor. Bude možné spouštění jen certifikovaných aplikací a ty nepovolené, jako například viry, nebudou mít šanci.

Řada z těchto aplikací je možná i dnes s využitím různých šifrovacích nástrojů. Microsoft se snaží jít dál co do nemožnosti cracknutí bezpečnosti jejím přímým integrováním do hardwaru. To ale bude znamenat kompletní obnovu všech počítačů, které by měly být do tohoto systému zapojeny, a pochopitelně i nový operační systém.

Microsoft se v rámci potlačování veškerých obav snaží. Zveřejní zdrojový kód Palladia, nicméně to neznamená, že jej otevře pro další platformy. Microsoft své zdrojové kódy zatím jen ukazuje a nepovoluje jejich další využívání. Stejně tak propaguje Palladium i v alternativních kruzích.

Na to, že bude nutná obměna počítačů, slyší hardwarové firmy velmi dobře. Na tom se dá jistě příjemně vydělat. Již tak ale radostné to není ve smyslu svěření bezpečnosti Microsoftu. Velké firmy a státní instituce, které jsou ale právě pro rozšíření tohoto standardu velmi klíčové, jsou značně obezřetné, pokud by měly nějakým způsobem zůstat svázané bez alternativy s jedním řešením. To neplatí jen pro Microsoft, ale zrovna v případě Microsoftu je to vnímáno s velkou obezřetností. Ostatně takto již selhala první vize .NET My Services, kde mělo být řešení Microsoftu právě prostředníkem mezi nějakou firmou a jejími zákazníky. Přes počáteční podporu se nakonec na stranu Microsoftu nikdo nepřidal.

Microsoft může Palladium dotáhnout do finálního produktu. Předpokládá se jeho uvedení okolo roku 2004, kdy by měl přijít systém Longhorn. Stejně tak může získat podporu výrobců hardwaru; AMD a Intel ostatně již podporu přislíbili. Akceptace uživateli je však zcela něco jiného a upřímně to nyní na velké zástupy čekajících nevypadá. V živé paměti jsou pár let staré velké boje proti identifikačnímu číslu v procesorech Pentium III, kde šlo o zcela zanedbatelnější věc než má za svůj cíl Palladium.

Diskuze (62) Další článek: Jak jste na tom s hesly?

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Velký soubor, Zabezpečený počítač, Palladium, Jediný uživatel, Politická situace, Velká bezpečnost


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment