Windows 11

Microsoft chce cloudovou verzi Windows 11 nabídnout i běžným uživatelům, nejen firmám

Soudní spor Americké obchodní komise s Microsoftem vynáší na povrch zajímavé informace a ne všechny se týkají herního odvětví. Jak upozornil magazín The Verge, během slyšení Microsoft ukázal část prezentace zaměřené na spotřebitelské produkty, kde prozrazuje, co plánuje s operačními systémy Windows.

Microsoft ve své vizi píše, že svými službami a produkty hodlá obsluhovat 1,5 miliardy lidí. Důležitou roli v tomto ohledu mají sehrát Windows. Podle dřívějších čísel je na světě provozováno zhruba 1,5 miliardy počítačů s Windows. Pro období fiskálního roku 2022, který skončil loni 30. června, plánoval zvýšit používanost a také tržní podíl Windows 11.

Těžko mohl plánovat pravý opak a jak plán naplnil, reálně nevíme. Zajímavější je dlouhodobý záměr, který by měl platit ještě dnes. Windows 11 se mají přesouvat do cloudu. Což je proces, který fakticky běží, protože Microsoft již dva roky prodává virtuální počítače se svým operačním systémem za paušál.

w365 appka.png
Klient pro Windows 365 vyšel pro Windows 11 a 10

Řešení říká Windows 365, časem by mělo běžet také bez internetového připojení. Cloudový počítač mohou používat mj. zařízení s Androidem, macOS a Linuxem. Terminálem se může stát i chytrý mobil, jen není jasné, nakolik cloudový počítač nahradí ten fyzický, který už lidé mají.

To prezentace dlouhodobé strategie neříká. I tak je snímek užitečný, protože potvrzuje, že dlouhodobým záměrem Microsoftu je spíše prodávat virtuální počítače než licence na běžné fyzické stroje. Navíc se to má dít ve spotřebitelském sektoru, Windows 365 přitom zatím míří primárně na organizace.

via The Verge

Diskuze (27) Další článek: Moderní testovací centrum BMW i největší street art v Česku. Mrkněte na nejnovější letecké snímky

Témata článku: , , , , , , , ,