Microsoft chce být „lepším partnerem“, říká Ballmer

Nový vítr, nebo jenom nová rétorika?
Microsoft chce být „lepším partnerem“, říká Ballmer
Současný šéf Microsoftu Steve Ballmer není zrovna známý jako „mírný a vlídný člověk“: právě naopak, jeho slovní i doslova fyzická razance je proslulá a v kuloárech se proslýchá, že to byl právě on a ne Bill Gates, kdo měl firmu po dlouhá léta přímo a pevně v rukou.

V poměrně překvapivém prohlášení na konferenci pořádané firmou Gartner a nazvané Symposium/IT Expo v Orlandu Ballmer prohlásil, že firma chce být „lepším partnerem“. Ballmer naznačil, že firma v minulosti vystupovala příliš tvrdě vůči svým partnerům i zákazníkům, že jim málo naslouchala a že si je dokázala znepřátelit, i když jde o společnosti (např. distributory, softwarové partnery), kteří z šíření produktů Microsoftu dokázaly samy také dobře finančně těžit. Uvedl, že firma se k nim musí chovat lépe.

I v další fázi projevu Ballmer projevil ne úplně obvyklý postoj, když se celkem smířlivě postavil k Oraclu (snaha o dosažení kompatibility mezi databázemi od obou firem, což by samozřejmě s velkou radostí přivítal celý zákaznický svět), ovšem celkem tradičně kritizoval až zesměšňoval produkty od Sunu (McNealy od Sunu se přesně stejně chová k produktům Microsoftu, takže jde o celkem běžná kabaretní vystoupení americké IT scény). Že by se Microsoft snažil vrazit klín mezi Sun a Oracle, takto dva letité partnery? Pokud by plán měl šanci na úspěch, byl by to chytrý záměr.

Otázka vlídnějšího vztahu k zákazníkům a partnerům je důležitější. Je to skutečně nový vítr u Microsoftu, nebo jen prázdná rétorika? Je dobře známo, že zákazníci dali po dlouhé době poměrně hlasitě najevo nevoli vůči nové licenční politice Microsoftu. Ta – zjednodušeně řečeno – finančně zvýhodňuje „vzorné žáčky“, ty firmy, které poctivě upgradují každou verzi Microsoftího softwaru (ve výsledku to mají levnější), a mírně znevýhodňuje ty, kteří updatují ob verzi nebo ještě méně častěji. Navíc, což je také nutné přiznat, výrazně poměrně namáhavé a nákladné schéma upgradování pro zákazníka zjednodušuje formou ročního poplatku, což také šetří peníze – prakticky ale mění kupování či licencování software na klasický „maintenance“ model, tj. plať nám ročně nějaký peníz a my ti budeme zadarmo dodávat veškeré novinky. Tato forma je velmi běžná u různých větších programových systémů, nejedná se o nic nového.

Přechod ale vyžaduje vyšší zákaznickou loajalitu a důvěru k Microsoftu – důvěru k tomu, že firma nebude vymýšlet různé kličky jak si zvýšit příjmy, když už bude mít zákazníky v „maintenančním chomoutu“. A zde se ukazuje, že pověst Microsoftu není příliš dobrá: jak partneři, tak zákazníci docela často vnímají Microsoft nejen jako svého partnera či dodavatele, ale také jako firmu, před kterou je dobré se mít na pozoru, neboť její „apetit“ je značný a nikdy nevíte, kdy vám začne sama konkurovat… V tomto smyslu se lze domnívat, že Ballmerova slova nejsou prázdnou rétorikou: Microsoft skutečně musí toto své příliš silové chování pozměnit, mají-li mu partneři a odběratelé začít důvěřovat jako firmě, která „je zde pro ně“, nevynucuje si splnění svých požadavků přílišnou silovou politikou a drží se svého kopyta, tj. tvorby software.

Diskuze (15) Další článek: Doporučené ceny nových iPaqů

Témata článku: Software, Microsoft, Steve Ballmer, Maintenance, Běžný zákazník, Orlando, Sam, Partner, Part, LEP


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5