Microsoft | Windows 11 | Microsoft Build 2023

Sledujte s námi Microsoft Build. Do Windows 11 míří Copilot, AI pomáhající s prací i zábavou

V 18 hodin odstartuje úvodní keynote třináctého ročníku vývojářské konference Build. Na ní Microsoft každý rok odhaluje zajímavé novinky pro tvůrce aplikací, ale spolu s tím se dozvídáme i praktické zlepšováky pro Windows, Office a další software pro běžné smrtelníky.

Letošní Build se bude zcela jistě točit hlavně kolem umělé inteligence, protože Microsoft o ničem jiném půl roku nemluví. Ze spolupráce s OpenAI těží první poslední a její jazykový model GPT-4 integruje do všech myslitelných produktů. Brzy zamíří do kancelářského balíku Office, mluví se o těsnějším propojení s Windows. Firma ale může překvapit i dalšími novinkami.

Živé vysílání má začít už v 17:30, úvodní slovo si šéf firmy Satay Nadella vezme až o půl hodiny později. Pokud nestíháte nebo vás video nebaví, hlavní novinky budeme průběžně doplňovat do článku.

20:20 Konec!

Naplnil se čas úvodní keynote. Samotný Build potrvá ještě dva dny a během nich vám ukážeme i další novinky, o kterých Microsoft během první přednášky nemluvil. Přečíst si tak můžete čerstvě vydaný článek o tom, co všechno nás čeká v další aktualizaci Windows 11.

Klepněte pro větší obrázek

20:15 Microsoft je zelený

Obří datacentra firma napájí z obnovitelných zdrojů a do roku 2030 chce být plně uhlíkově neutrální. Do roku 2050 pak splatí i veškerý ekologický dluh z minulosti.

Klepněte pro větší obrázek

20:10 Nejvýkonnější hardware pro AI

Po půlhodinové ukázce tvorby AI aplikací zase něco vzrušujícího. Microsoft je první, kdo do datacenter nasadil nejvýkonnější výpočetní akcelerátory Nvidia H100. Desítky tisíc těchto karet, které budou sloužit pro trénink a běh umělých inteligencí.

Klepněte pro větší obrázek

19:40 Copilox X

Thomas Dohmke, šéf GitHubu, mluví o Copilotu X, který bude programátorům pomáhat se všemi fázemi vývoje softwaru. Nejde o úplnou novinku, víme od ní od března, takže utíkejte do Kubova článku. GitHub je mimochodem tím prvním produktem Microsoftu, který funkci Copilot zavedl. Dohmke v praxi ukázal, jak mu Copilot X upravil a opravil kód v Pythonu a pak také provedl testy.

19:35 Tvořte aplikace

… a z některých se uživatelé blahem po***

Klepněte pro větší obrázek

19:30 AI se nesmí zneužívat k dezinformacím

Snahou Microsoftu bude, aby se počítačem generované texty, obrázky nebo videa nezneužívaly k šíření dezinformací nebo jiného závadného obsahu. Firma proto bude do obrazu vkládat vodoznaky identifikující práci AI. Zároveň chce pomoci s detekcí u jiného generovaného obsahu. Detaily se dozvíme později.

Klepněte pro větší obrázek

19:25 AI vezme práci Markům Prchalům

Zmíněných šest propojených AI využil Scott k tomu, že nechal podcast přepsat do textové podoby, udělal krátkou anotaci, zjistil biografii vystupujících lidí, vygeneroval k tomu tematický obrázek a výsledek pak automaticky poslal jako příspěvek na LinkedIn. Takhle to vypadalo. K dispozici dal i postup a kódy na GitHub.

Klepněte pro větší obrázek

19:20 Microsoft je otevřený všem AI

Dlouhý Scottův monolog nám připomněl, že Build je opravdu konferencí primárně pro vývojáře. Detailně rozebíral tvorbu copilotů. Nejzajímavějším na tom byl fakt, že Microsoft chce v cloudu a nástrojích podporovat všechny možné neuronové sítě, nejen ty od OpenAI. Dokonce ani nemusí běžet v cloudu, ale lokálně na PC. A ještě je půjde „jednoduše“ provázat tak, aby výstup z jedné AI byl vstupem do druhé. Sám Scott si takhle zřetězil šest různých prostředí, když zpracovával podcastový záznam s astrofyzikem Neilem deGrassem Tysonem.

Klepněte pro větší obrázek

19:00 Pluginy klíčem k chytřejší AI

Současné jazykové modely jsou pořád docela hloupé a omezené, protože datové sady, na kterých se učily, nepokrývaly všechny oblasti lidské činnosti. Microsoft a OpenAI proto chtějí motivovat k tvorbě pluginů, které do AI přidají nové schopnosti.

Klepněte pro větší obrázek

18:55 Tik-tok jako u Intelu

Brockman zmínil, že vývoj nových jazykových modelů poběží podobně, jako se dříve rodily procesory u Intelu – modelem tik-tok. Jedna generace přinese převratné novinky, druhá menší změny, ale především optimalizace, aby AI mohla běžet rychleji a levněji. GPT-4 je přitom oním tikem a GPT-5 zřejmě bude tokem. Asi tedy nemůžeme čekat převratné novinky. Ale možná, že mezitím dorazí něco jako GPT-4.5.

Klepněte pro větší obrázek

18:50 Zcela nový základ GPT-4

Greg Brockman, prezident a spoluzakladatel OpenAI, zmínil, že při vývoji GPT-4 museli kompletně předělat infrastrukturu a optimalizovat spoustu detailů. Schopnosti nové generace AI totiž vzrostly více než dostupný výkon.

18:47 Copilot může vytvořit každý

Microsoft má už asi deset různých copilotů. Kevin Scott naznačuje, že další copiloty bude moci tvořit komunita. Detaily ale neznáme.

18:45 Velká šílená láska

Důvodem, proč už dnes AI tak dobře šlape, je prý fakt, že se spojily dva klenoty. Podle Scotta jde o nejlepší cloud (Azure) a nejlepší jazykový model (GPT). Microsoft do OpenAI investoval přes 10 miliard dolarů, takže jeho technologiím opravdu důvěřuje.

18:42 Další nášup AI

Po Nadellovi přichází Kevin Scott, technologický šéf AI. Téma se evidentně měnit nebude.

Klepněte pro větší obrázek

18:40 Microsoft Fabric

Fabric (tkanina) je nový analytický nástroj, který doslova protkne všechny korporátní datové služby jako Power BI, Data Factory nebo Synapse. I ve Fabricu bude pomáhat umělá inteligence, protože shromažďuje tolik informací, že je nad lidské síly je všechny pobrat.

Klepněte pro větší obrázek

18:35 Pluginy se naučí také Bing Chat a Copilot

Stejné pluginy, které poběží v ChatGPT, budou fungovat také v AI od Microsoftu a naopak. Díky spolupráci s OpenAI bude Microsoft používat stejný základ pro tvorbu rozšíření, takže vývojáři nemusí pluginy připravovat pro x různých umělých inteligencí.

18:30 ChatGPT se spřátelí s Bingem

Do ChatGPT postupně míří podpora doplňků, které rozšíří jeho schopnosti nad rámec toho, co se naučil na datových sadách z rok a půl starého webu. Jedním z doplňků je Bing, díky němuž se ChatGPT protuneluje k čerstvým webovým informacím.

18:25 Přímé ovládání systému

Copilot ve Windows bude nejen pomáhat s vyhledáváním a psaním, ale bude umět ovládat i určité části systému. Zapne minutku, přepne motiv atd. Pochopí i kontext některých spuštěných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

18:20 Windows Copilot

Tak nakonec AI opravdu nepronikne až do Windows 12, ale již do Jedenáctek. Do systému zamíří Windows Copilot, AI asistent, který bude pořád po ruce.

18:15 Pořád se něco děje

Díky AI Microsoft každý týden představuje nějakou novinku. A dnes jich chce odhalit přes 50. Detailněji se bude věnovat pěti.

Klepněte pro větší obrázek

18:10 Nadella na scéně!

Už je to tady. Přišel Nadella a nadšeně mluví o tom, jak je rád, že se po třech letech mohl zase uspořádat Build na fyzické konferenci, nejen digitálně. A opravdu začal aktuálně probíhající revolucí. ChatGPT srovnává s obrovskou změnou, kterou dříve přinesly první iPhone, World Wide Web nebo počítač Xerox Alto.

Klepněte pro větší obrázek

18:00 Microsoft si dává na čas

Úvodní slovo se pořád ještě odkládá. Už ale víme, že na začátku skutečně vystoupí šéf firmy Nadella a spolu s ním Yusuf Mehdi, viceprezident firmy, který dohlíží na software, hardware a služby. V poslední době je o něm hodně slyšet v souvislosti s Bingem.

17:55 Fakt to bude o AI

V pokecu před keynote padlo, že umělá inteligence bude hlavním tématem. A že kdo si zahraje chlastací hru a dá si panáka pokaždé, když zazní AI, bude mít hodně náročný večer.

17:40 Dojde už na Windows 12?

O budoucnosti Windows byl i náš poslední Podcast Živě. Spekulovali jsme o chystaných Windows 12 i tom, co by Microsoft mohl nadělit ještě do Jedenáctek.

Diskuze (10) Další článek: Téměř polovina veškerého internetového provozu v roce 2022 pocházela od botů

Témata článku: Microsoft, Software, Windows 11, Microsoft Build, Microsoft Build 2023, Software na Heureka.cz