Microsoft zveřejnil aktualizovaný seznam programů a funkcí ve Windows, které dříve či později zmizí z operačního systému. Dostaly totiž nálepku deprecated – zastaralé.
Výrobci tím dávají najevo, že už takovou věc nebudou nadále rozvíjet a byl by hloupý nápad, kdybychom nad tím stavěli něco nového. Proto je slovíčko deprecated noční můrou i mnoha vývojářů.
Výčet funkcí, které se dostaly na seznam v posledních týdnech
Takže co se nám ve Windows na sklonku roku 2023 dostává do klinické smrti? Připomeňme si kousky, které se na seznamu ocitly teprve v poslední době.
1. Starší režim (už tak staré) konzole
Nejnovějším přírůstkem do redmondského antikvariátu je starší režim konzole. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, je to v naprostém pořídku, ve Windows už totiž neměl co pohledávat pěknou řádku let.
Stará Příkazová řádka a její ještě starší kompatibilní režim pro aplikace z druhohor
Abychom si rozuměli, textové rozhraní na moderních Windows se jmenuje PowerShell a je spuštěné ideálně v moderní aplikaci Terminal – tu lze nastavit jako výchozí pro všechny podobné operace. Přesto však v systému z důvodu zpětné kompatibility straší i prehistorická Příkazová řádka (cmd.exe), která je v prvé řadě humornou parodií sebe sama.
Na Windows 10+ by měl být na konci roku 2023 naprostou samozřejmostí PowerShell 7. generace v multiterminálové aplikaci Microsoft Terminal
A ano, i tato – sama o sobě zastaralá – Příkazová řádka má v nitru ještě jeden starší režim pro spouštění textových aplikací prakticky z devadesátek. Microsoft jej tam drží z důvodu zpětné kompatibility, byť už je to skoro to samé, jako by Škoda Auto i v závěru roku 2023 držela technický tým pro vývoj a údržbu modelu Škoda 120 L.
Pokračování 2 / 6
2. WordPad
Letos na podzim na seznam přibyl také základní textový procesor WordPad. Microsoft ho už dále nevyvíjí a už v září oznámil, že v příštích verzích zmizí z Windows.
Tento článek jsem schválně napsal ve WordPadu, kterému pro základní tvorbu textů chybí snad jen korekce chyb
WordPad byl dlouhé roky právem opomíjený program, který uměl pracovat jen s formátem RTF a základním prostým textem (TXT), pak si ho ale v Redmondu vzali do parády.
Jednoduchý textový procesor začal podporovat formáty DOCX i ODT, získal uživatelské rozhraní velmi podobné Wordu a nebýt chybějící korekce chyb, mnohým (včetně autora článku) by vlastně bohatě stačil.
Microsoft ale chce, abyste k základnímu psaní používali třeba webový Word
Tato mírná kanibalizace byla nakonec jistě jedním z důvodů, proč Microsoft ukončil jeho další rozvoj. Tím dalším je webová verze Wordu, která plní přesně to, co doposud WordPad.
Pokračování 3 / 6
3. VBScript
Už v říjnu se na seznam zastaralých technologií (konečně) dostal také VBScript. Ano, já vím, mnozí jej dodnes milují a nedají na něj dopustit, nicméně Microsoft by pro světový mír nemohl udělat více, kdyby jej ze dne na den zahodil.
Nepříliš sofistikovaný program napsaný ve VBScriptu
VBS může částečně nahradit třeba poměrně bohaté skriptování v PowerShellu, anebo něco, co je jednoduché, na takovém Linuxu je to už dávno běžné a jmenuje se to... Samozřejmě Python!
Microsoft s Pythonem experimentuje třeba v Excelu, takže kdyby pro něj udělal oficiální systémovou knihovnu pro ovládání a automatizaci Windows, byla by to bomba.
VBS je tak starý a přežitý, až jsem musel o pomoc poprosit ChatGPT. V Basicu jsem totiž neprogramoval dobrých dvacet let
Pokračování 4 / 6
4. Rozpoznávání hlasu ve Windows
Dalším z čerstvých odpadlíků je funkce rozpoznávání hlasu ve Windows, kterou nahrazuje Voice Access. Pokud teď jen kroutíte hlavou, jaký je v tom rozdíl, vlastně u toho kroucení můžete klidně zůstat, ani jedna z těchto funkcí totiž nikdy nebyla, není a nejspíše ani nebude dostupná v české lokalizaci Windows.
Rozpoznávání ve Windows v akci
Microsoft přitom patřil k průkopníkům a Windows bylo možné (v angličtině) ovládat hlasem už před dávnými lety. Systém v tom hodně pokročil zvláště po příchodu Windows 8, což jsme si v praxi vyzkoušeli skoro přesně před deseti roky.
Pokračování 5 / 6
5. Microsoft Tipy
Z Windows zmizí také aplikace Microsoft Tipy. Přiznám se, že jsem dobrou půlhodinku hledal, co to vlastně je, z počítače jsem ji totiž nejspíše odinstaloval společně s ostatním balastem, který rušíme po takzvané čisté instalaci Windows.
Pokud jste si doposud nepřečetli ani jeden tip k Windows od Microsoftu, rychle na to, brzy totiž zmizí z povrchu zemského
Tipy měly už podle svého názvu vysvětlovat nováčkům, co všechno jejich operační systém umí, nicméně vzhledem k tomu, že si drtivá většina mých známých nedokáže uklidit ani nabídku Start a dodnes v ní mají právě podobný reklamní odpad způsobený čistou instalací, i v Redmondu nejspíše usoudili, že jsou jakékoliv tipy předem prohraný boj.
Pokračování 6 / 6
6. Záznam postupu
A nakonec ve Windows končí také Záznam postupu (v angličtině Steps Recorder), jehož historie sahá hluboko k Windows 7. Jak už název napovídá, aplikace slouží pro záznam dění na obrazovce za účelem podpory. Pokud o její přítomnosti v operačním systému slyšíte poprvé, je to opět jen doklad toho, že byla ve Windows opravdu k ničemu. Microsoft ji už nějaký pátek nevyvíjí, a tak se i ona dočkala stavu deprecated.
Záznam postupu ve Windows. Spustil jsem ho poprvé v životě
Během letošního roku se na seznam zastaralých funkcí a technologií ve Windows dostalo celkem šestnáct produktů.
O některých z těch starších jsme psali v průběhu roku. Za připomenutí tak stojí třeba Cortana, kterou snad částečně nahradí AI Copilot, nebo podpora starých šifrovacích protokolů TLS 1.0 a TLS 1.1.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně