Microsoft a Telecom: zatím hlavně slova

Tisková konference Microsoftu, Českého Telecomu a Eurotelu nepřinesla žádné nové konkrétní produkty vyplývající z uzavřené smlouvy o spolupráci. Microsoft ale oznámil českou verzi Windows XP Media Center a odhodlání oficiálně distribuovat Xbox. Telecom dále trvá na tom, že české ADSL odpovídá nabídce evropských ISP.

Související odkazy

Slovník
ADSL
ISP
online
platforma
server

Český Telecom narychlo uspořádal tiskovou konferenci, která měla ukázat, co přinese českým zákazníkům čerstvě uzavřená smlouva o strategické spolupráci mezi společností Microsoft a dominantním českým telekomunikačním operátorem. Tiskové konference se zúčastnili hned tři ředitelé. Jiří Devát, generální ředitel Microsoftu Česká a Slovenská republika, Gabriel Berdár, generální ředitel Českého Telecomu, a Michal Heřman, ředitel společnosti Eurotel, která je dceřinou společností Českého Telecomu. Vysoká koncentrace manažerů ale neznamenala žádný zásadní průlom, co do nabídky produktů.

Vize a balíčky

Microsoft o vizi digitálního domova hovoří již roky, dlouho se snaží i o její naplnění. Ostatně, autor této vize, spoluzakladatel Microsoftu a jeho hlavní softwarový architekt Bill Gates, již v digitálním domě bydlí. Telecom spolu s Eurotelem se k digitálnímu domovu a digitální firmě stavějí pozitivně přibližně rok. Během posledních dvanácti měsíců došlo k posunu v nabídce služeb pro připojení k internetu, i když stále kvalitou i cenou pokulhávají. Poslední Invex potom přinesl zábavná videa o digitální domácnosti i firmě.

Klepněte pro větší obrázek
Jiří Devát září spokojeností

Na tiskové konferenci představitelé všech tří společností vyjádřili přesvědčení, že telekomunikační technologie a produkty Microsoftu mají pomoci české ekonomice, zejména malým a středním firmám, ředitelé se shodli také na tom, že je potřeba uživatelům nabízet služby, nikoliv technologie. Že to Telecomu jde, ukázala marketingová kampaň na Internet Express.

Výsledky spolupráce, která má spojit vize Microsoftu a možnosti Telecomu, budou nabízeny ve dvou rovinách. První rovinou je vývoj nových produktů a služeb společně, druhou rovinou je potom vytváření balíčků z již dnes dostupných produktů spojené se vzděláváním zákazníků. Takovým produktem je podle Eurotelu nabídka Office Connector, která umožňuje přístup ke službám Exchange serveru prostřednictvím mobilního telefonu. Eurotel shodou okolností nabízí tuto službu nyní na dva měsíce zdarma právě proto, aby uživatele přesvědčil o užitečnosti nových technologií. Zákazníci se totiž k horkým novinkám tolik nehlásí, i když podle ředitele Microsoftu Deváta se Češi ve vztahu k technologiím vyznačují nadšením "Přemka Podlahy", tedy ochotou experimentovat a zkoušet nové věci.

Datové služby 100x jinak

V pojetí Telecomu znamená digitální domov řadu telekomunikačních služeb založených na obsahu. Jde o projekt IP televize založené na technologii společnosti Microsoft. Na vývoji této služby Telecom již pracuje, v začátku počítá s datovými toky 400 kb/s, ale cílem v ostrém provozu je nabízet obraz prostřednictvím telefonních linek ve vyšší kvalitě, než jakou nabízí dnešní terestrické vysílání. Další služby mají zahrnovat klasické Video On Demand a personalizované služby, které Gabriel Berdár nespecifikoval. Na naši otázku, zda Telecom plánuje nějaké změny v technických specifikacích ADSL a FUP, aby bylo možné obsahové služby využívat, Berdár odpověděl, že FUP je běžně v Evropě používána a parametry ADSL od Telecomu odpovídají nabídce zahraničních ISP.

Media Center a Xbox od Microsoftu

Microsoft bude pravděpodobně u většiny projektů spojených s aliancí s Českým Telecomem spíše v pozadí jako dodavatel technologií, přesto právě Microsoft na tiskové konferenci zmínil po našem dotazu dvě významné produktové novinky pro český trh. První novinkou je lokalizace Windows XP Media Center, operačního sytému pro multimediální PC s podporou pokročilých funkcí například pro záznam televizního vysílání a komunikaci s dalšími zařízeními. Ještě před půl rokem Microsoft zastával názor, že český trh není na Media Center připraven, nyní už existuj plán lokalizace s uvedením produktu ještě v tomto roce.

Druhá novinka potěší zejména hráče, Microsoft konečně spěje k rozhodnutí o oficiálním dovozu herních zařízení Xbox, které nabízejí přístup k online službám Xbox Live. Pravděpodobně bude uvedení této platformy na český trh odloženo až na příchod nové generace Xboxu, ale dovoz "jedničky" je stále ve hře, Microsoft ostatně poskytuje k tomuto zařízení technickou podporu i pro kousky, které se do ČR dostávají v rámci šedého dovozu. Podle Jiřího Deváta je ale z pozice Microsoftu důležitější právě Media Center, tedy "nabušené PC" než herní konzola s multimediálními funkcemi a přístupem na internet.

Diskuze (36) Další článek: Seznam: novinky nepovíme, ale pár zajímavostí ano

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Nový Xbox, Česká lokalizace, Digitální platforma, Uzavřená smlouva, Herní konzole, Česká služba, Zásadní průlom, Online televize, Tel, Vysoká koncentrace, Slovenská televize, Gabriel, Technický ředitel, Xbox Live25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vyžeňte aligátory, přistává raketoplán. Od příštího roku se bude opět přistávat na jedné z nejdelších drah na světě

Vyžeňte aligátory, přistává raketoplán. Od příštího roku se bude opět přistávat na jedné z nejdelších drah na světě

** Raketoplán Dream Chaser bude dopravovat zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici ** Po návratu bude přistávat na ploše Kennedyho vesmírného střediska, kde v minulosti přistával raketoplán Space Shuttle ** První let je naplánován na rok 2022

Petr Kubala
RaketoplányVesmír
IO Interactive pracuje na nové fantasy značce exkluzivně pro Xbox
Michal Maliarov
IO InteractiveSpekulace