Microsoft a Telecom: zatím hlavně slova

Tisková konference Microsoftu, Českého Telecomu a Eurotelu nepřinesla žádné nové konkrétní produkty vyplývající z uzavřené smlouvy o spolupráci. Microsoft ale oznámil českou verzi Windows XP Media Center a odhodlání oficiálně distribuovat Xbox. Telecom dále trvá na tom, že české ADSL odpovídá nabídce evropských ISP.

Související odkazy

Slovník
ADSL
ISP
online
platforma
server

Český Telecom narychlo uspořádal tiskovou konferenci, která měla ukázat, co přinese českým zákazníkům čerstvě uzavřená smlouva o strategické spolupráci mezi společností Microsoft a dominantním českým telekomunikačním operátorem. Tiskové konference se zúčastnili hned tři ředitelé. Jiří Devát, generální ředitel Microsoftu Česká a Slovenská republika, Gabriel Berdár, generální ředitel Českého Telecomu, a Michal Heřman, ředitel společnosti Eurotel, která je dceřinou společností Českého Telecomu. Vysoká koncentrace manažerů ale neznamenala žádný zásadní průlom, co do nabídky produktů.

Vize a balíčky

Microsoft o vizi digitálního domova hovoří již roky, dlouho se snaží i o její naplnění. Ostatně, autor této vize, spoluzakladatel Microsoftu a jeho hlavní softwarový architekt Bill Gates, již v digitálním domě bydlí. Telecom spolu s Eurotelem se k digitálnímu domovu a digitální firmě stavějí pozitivně přibližně rok. Během posledních dvanácti měsíců došlo k posunu v nabídce služeb pro připojení k internetu, i když stále kvalitou i cenou pokulhávají. Poslední Invex potom přinesl zábavná videa o digitální domácnosti i firmě.

Klepněte pro větší obrázek
Jiří Devát září spokojeností

Na tiskové konferenci představitelé všech tří společností vyjádřili přesvědčení, že telekomunikační technologie a produkty Microsoftu mají pomoci české ekonomice, zejména malým a středním firmám, ředitelé se shodli také na tom, že je potřeba uživatelům nabízet služby, nikoliv technologie. Že to Telecomu jde, ukázala marketingová kampaň na Internet Express.

Výsledky spolupráce, která má spojit vize Microsoftu a možnosti Telecomu, budou nabízeny ve dvou rovinách. První rovinou je vývoj nových produktů a služeb společně, druhou rovinou je potom vytváření balíčků z již dnes dostupných produktů spojené se vzděláváním zákazníků. Takovým produktem je podle Eurotelu nabídka Office Connector, která umožňuje přístup ke službám Exchange serveru prostřednictvím mobilního telefonu. Eurotel shodou okolností nabízí tuto službu nyní na dva měsíce zdarma právě proto, aby uživatele přesvědčil o užitečnosti nových technologií. Zákazníci se totiž k horkým novinkám tolik nehlásí, i když podle ředitele Microsoftu Deváta se Češi ve vztahu k technologiím vyznačují nadšením "Přemka Podlahy", tedy ochotou experimentovat a zkoušet nové věci.

Datové služby 100x jinak

V pojetí Telecomu znamená digitální domov řadu telekomunikačních služeb založených na obsahu. Jde o projekt IP televize založené na technologii společnosti Microsoft. Na vývoji této služby Telecom již pracuje, v začátku počítá s datovými toky 400 kb/s, ale cílem v ostrém provozu je nabízet obraz prostřednictvím telefonních linek ve vyšší kvalitě, než jakou nabízí dnešní terestrické vysílání. Další služby mají zahrnovat klasické Video On Demand a personalizované služby, které Gabriel Berdár nespecifikoval. Na naši otázku, zda Telecom plánuje nějaké změny v technických specifikacích ADSL a FUP, aby bylo možné obsahové služby využívat, Berdár odpověděl, že FUP je běžně v Evropě používána a parametry ADSL od Telecomu odpovídají nabídce zahraničních ISP.

Media Center a Xbox od Microsoftu

Microsoft bude pravděpodobně u většiny projektů spojených s aliancí s Českým Telecomem spíše v pozadí jako dodavatel technologií, přesto právě Microsoft na tiskové konferenci zmínil po našem dotazu dvě významné produktové novinky pro český trh. První novinkou je lokalizace Windows XP Media Center, operačního sytému pro multimediální PC s podporou pokročilých funkcí například pro záznam televizního vysílání a komunikaci s dalšími zařízeními. Ještě před půl rokem Microsoft zastával názor, že český trh není na Media Center připraven, nyní už existuj plán lokalizace s uvedením produktu ještě v tomto roce.

Druhá novinka potěší zejména hráče, Microsoft konečně spěje k rozhodnutí o oficiálním dovozu herních zařízení Xbox, které nabízejí přístup k online službám Xbox Live. Pravděpodobně bude uvedení této platformy na český trh odloženo až na příchod nové generace Xboxu, ale dovoz "jedničky" je stále ve hře, Microsoft ostatně poskytuje k tomuto zařízení technickou podporu i pro kousky, které se do ČR dostávají v rámci šedého dovozu. Podle Jiřího Deváta je ale z pozice Microsoftu důležitější právě Media Center, tedy "nabušené PC" než herní konzola s multimediálními funkcemi a přístupem na internet.

Diskuze (36) Další článek: Seznam: novinky nepovíme, ale pár zajímavostí ano

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Herní konzole, Uzavřená smlouva, Česká služba, Tel, Gabriel, Slovenská televize, Xbox Live, Vysoká koncentrace, Digitální platforma, Technický ředitel, Zásadní průlom, Česká lokalizace, Online televize, Nový Xbox


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 111Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu