Microsoft a Telecom: zatím hlavně slova

Tisková konference Microsoftu, Českého Telecomu a Eurotelu nepřinesla žádné nové konkrétní produkty vyplývající z uzavřené smlouvy o spolupráci. Microsoft ale oznámil českou verzi Windows XP Media Center a odhodlání oficiálně distribuovat Xbox. Telecom dále trvá na tom, že české ADSL odpovídá nabídce evropských ISP.

Související odkazy

Slovník
ADSL
ISP
online
platforma
server

Český Telecom narychlo uspořádal tiskovou konferenci, která měla ukázat, co přinese českým zákazníkům čerstvě uzavřená smlouva o strategické spolupráci mezi společností Microsoft a dominantním českým telekomunikačním operátorem. Tiskové konference se zúčastnili hned tři ředitelé. Jiří Devát, generální ředitel Microsoftu Česká a Slovenská republika, Gabriel Berdár, generální ředitel Českého Telecomu, a Michal Heřman, ředitel společnosti Eurotel, která je dceřinou společností Českého Telecomu. Vysoká koncentrace manažerů ale neznamenala žádný zásadní průlom, co do nabídky produktů.

Vize a balíčky

Microsoft o vizi digitálního domova hovoří již roky, dlouho se snaží i o její naplnění. Ostatně, autor této vize, spoluzakladatel Microsoftu a jeho hlavní softwarový architekt Bill Gates, již v digitálním domě bydlí. Telecom spolu s Eurotelem se k digitálnímu domovu a digitální firmě stavějí pozitivně přibližně rok. Během posledních dvanácti měsíců došlo k posunu v nabídce služeb pro připojení k internetu, i když stále kvalitou i cenou pokulhávají. Poslední Invex potom přinesl zábavná videa o digitální domácnosti i firmě.

Klepněte pro větší obrázek
Jiří Devát září spokojeností

Na tiskové konferenci představitelé všech tří společností vyjádřili přesvědčení, že telekomunikační technologie a produkty Microsoftu mají pomoci české ekonomice, zejména malým a středním firmám, ředitelé se shodli také na tom, že je potřeba uživatelům nabízet služby, nikoliv technologie. Že to Telecomu jde, ukázala marketingová kampaň na Internet Express.

Výsledky spolupráce, která má spojit vize Microsoftu a možnosti Telecomu, budou nabízeny ve dvou rovinách. První rovinou je vývoj nových produktů a služeb společně, druhou rovinou je potom vytváření balíčků z již dnes dostupných produktů spojené se vzděláváním zákazníků. Takovým produktem je podle Eurotelu nabídka Office Connector, která umožňuje přístup ke službám Exchange serveru prostřednictvím mobilního telefonu. Eurotel shodou okolností nabízí tuto službu nyní na dva měsíce zdarma právě proto, aby uživatele přesvědčil o užitečnosti nových technologií. Zákazníci se totiž k horkým novinkám tolik nehlásí, i když podle ředitele Microsoftu Deváta se Češi ve vztahu k technologiím vyznačují nadšením "Přemka Podlahy", tedy ochotou experimentovat a zkoušet nové věci.

Datové služby 100x jinak

V pojetí Telecomu znamená digitální domov řadu telekomunikačních služeb založených na obsahu. Jde o projekt IP televize založené na technologii společnosti Microsoft. Na vývoji této služby Telecom již pracuje, v začátku počítá s datovými toky 400 kb/s, ale cílem v ostrém provozu je nabízet obraz prostřednictvím telefonních linek ve vyšší kvalitě, než jakou nabízí dnešní terestrické vysílání. Další služby mají zahrnovat klasické Video On Demand a personalizované služby, které Gabriel Berdár nespecifikoval. Na naši otázku, zda Telecom plánuje nějaké změny v technických specifikacích ADSL a FUP, aby bylo možné obsahové služby využívat, Berdár odpověděl, že FUP je běžně v Evropě používána a parametry ADSL od Telecomu odpovídají nabídce zahraničních ISP.

Media Center a Xbox od Microsoftu

Microsoft bude pravděpodobně u většiny projektů spojených s aliancí s Českým Telecomem spíše v pozadí jako dodavatel technologií, přesto právě Microsoft na tiskové konferenci zmínil po našem dotazu dvě významné produktové novinky pro český trh. První novinkou je lokalizace Windows XP Media Center, operačního sytému pro multimediální PC s podporou pokročilých funkcí například pro záznam televizního vysílání a komunikaci s dalšími zařízeními. Ještě před půl rokem Microsoft zastával názor, že český trh není na Media Center připraven, nyní už existuj plán lokalizace s uvedením produktu ještě v tomto roce.

Druhá novinka potěší zejména hráče, Microsoft konečně spěje k rozhodnutí o oficiálním dovozu herních zařízení Xbox, které nabízejí přístup k online službám Xbox Live. Pravděpodobně bude uvedení této platformy na český trh odloženo až na příchod nové generace Xboxu, ale dovoz "jedničky" je stále ve hře, Microsoft ostatně poskytuje k tomuto zařízení technickou podporu i pro kousky, které se do ČR dostávají v rámci šedého dovozu. Podle Jiřího Deváta je ale z pozice Microsoftu důležitější právě Media Center, tedy "nabušené PC" než herní konzola s multimediálními funkcemi a přístupem na internet.

Diskuze (36) Další článek: Seznam: novinky nepovíme, ale pár zajímavostí ano

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Uzavřená smlouva, Online televize, Česká lokalizace, Tel, Vysoká koncentrace, Česká služba, Slovenská televize, Xbox Live, Zásadní průlom, Gabriel, Digitální platforma, Technický ředitel, Nový Xbox


Určitě si přečtěte

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 29

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání