Microsoft a Telecom: zatím hlavně slova

Tisková konference Microsoftu, Českého Telecomu a Eurotelu nepřinesla žádné nové konkrétní produkty vyplývající z uzavřené smlouvy o spolupráci. Microsoft ale oznámil českou verzi Windows XP Media Center a odhodlání oficiálně distribuovat Xbox. Telecom dále trvá na tom, že české ADSL odpovídá nabídce evropských ISP.

Související odkazy

Slovník
ADSL
ISP
online
platforma
server

Český Telecom narychlo uspořádal tiskovou konferenci, která měla ukázat, co přinese českým zákazníkům čerstvě uzavřená smlouva o strategické spolupráci mezi společností Microsoft a dominantním českým telekomunikačním operátorem. Tiskové konference se zúčastnili hned tři ředitelé. Jiří Devát, generální ředitel Microsoftu Česká a Slovenská republika, Gabriel Berdár, generální ředitel Českého Telecomu, a Michal Heřman, ředitel společnosti Eurotel, která je dceřinou společností Českého Telecomu. Vysoká koncentrace manažerů ale neznamenala žádný zásadní průlom, co do nabídky produktů.

Vize a balíčky

Microsoft o vizi digitálního domova hovoří již roky, dlouho se snaží i o její naplnění. Ostatně, autor této vize, spoluzakladatel Microsoftu a jeho hlavní softwarový architekt Bill Gates, již v digitálním domě bydlí. Telecom spolu s Eurotelem se k digitálnímu domovu a digitální firmě stavějí pozitivně přibližně rok. Během posledních dvanácti měsíců došlo k posunu v nabídce služeb pro připojení k internetu, i když stále kvalitou i cenou pokulhávají. Poslední Invex potom přinesl zábavná videa o digitální domácnosti i firmě.

Klepněte pro větší obrázek
Jiří Devát září spokojeností

Na tiskové konferenci představitelé všech tří společností vyjádřili přesvědčení, že telekomunikační technologie a produkty Microsoftu mají pomoci české ekonomice, zejména malým a středním firmám, ředitelé se shodli také na tom, že je potřeba uživatelům nabízet služby, nikoliv technologie. Že to Telecomu jde, ukázala marketingová kampaň na Internet Express.

Výsledky spolupráce, která má spojit vize Microsoftu a možnosti Telecomu, budou nabízeny ve dvou rovinách. První rovinou je vývoj nových produktů a služeb společně, druhou rovinou je potom vytváření balíčků z již dnes dostupných produktů spojené se vzděláváním zákazníků. Takovým produktem je podle Eurotelu nabídka Office Connector, která umožňuje přístup ke službám Exchange serveru prostřednictvím mobilního telefonu. Eurotel shodou okolností nabízí tuto službu nyní na dva měsíce zdarma právě proto, aby uživatele přesvědčil o užitečnosti nových technologií. Zákazníci se totiž k horkým novinkám tolik nehlásí, i když podle ředitele Microsoftu Deváta se Češi ve vztahu k technologiím vyznačují nadšením "Přemka Podlahy", tedy ochotou experimentovat a zkoušet nové věci.

Datové služby 100x jinak

V pojetí Telecomu znamená digitální domov řadu telekomunikačních služeb založených na obsahu. Jde o projekt IP televize založené na technologii společnosti Microsoft. Na vývoji této služby Telecom již pracuje, v začátku počítá s datovými toky 400 kb/s, ale cílem v ostrém provozu je nabízet obraz prostřednictvím telefonních linek ve vyšší kvalitě, než jakou nabízí dnešní terestrické vysílání. Další služby mají zahrnovat klasické Video On Demand a personalizované služby, které Gabriel Berdár nespecifikoval. Na naši otázku, zda Telecom plánuje nějaké změny v technických specifikacích ADSL a FUP, aby bylo možné obsahové služby využívat, Berdár odpověděl, že FUP je běžně v Evropě používána a parametry ADSL od Telecomu odpovídají nabídce zahraničních ISP.

Media Center a Xbox od Microsoftu

Microsoft bude pravděpodobně u většiny projektů spojených s aliancí s Českým Telecomem spíše v pozadí jako dodavatel technologií, přesto právě Microsoft na tiskové konferenci zmínil po našem dotazu dvě významné produktové novinky pro český trh. První novinkou je lokalizace Windows XP Media Center, operačního sytému pro multimediální PC s podporou pokročilých funkcí například pro záznam televizního vysílání a komunikaci s dalšími zařízeními. Ještě před půl rokem Microsoft zastával názor, že český trh není na Media Center připraven, nyní už existuj plán lokalizace s uvedením produktu ještě v tomto roce.

Druhá novinka potěší zejména hráče, Microsoft konečně spěje k rozhodnutí o oficiálním dovozu herních zařízení Xbox, které nabízejí přístup k online službám Xbox Live. Pravděpodobně bude uvedení této platformy na český trh odloženo až na příchod nové generace Xboxu, ale dovoz "jedničky" je stále ve hře, Microsoft ostatně poskytuje k tomuto zařízení technickou podporu i pro kousky, které se do ČR dostávají v rámci šedého dovozu. Podle Jiřího Deváta je ale z pozice Microsoftu důležitější právě Media Center, tedy "nabušené PC" než herní konzola s multimediálními funkcemi a přístupem na internet.

Diskuze (36) Další článek: Seznam: novinky nepovíme, ale pár zajímavostí ano

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Gabriel, Vysoká koncentrace, Online televize, Česká lokalizace, Česká služba, Slovenská televize, Xbox Live, Zásadní průlom, Technický ředitel, Digitální platforma, Tel, Nový Xbox


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Proč autopilot Tesly bourá? Test dává odpověď: může za to řidič!

Proč autopilot Tesly bourá? Test dává odpověď: může za to řidič!

** Britové otestovali Teslu v režimu autopilota ** Skončilo to nárazem Tesly do stojícího auta ** Kdo je na vině? Řidič

Karel Kilián | 55

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?