Microsoft | Windows 10 | Chrome | ARM

Microsoft a Google společně vyvíjejí Chrome pro armová Windows 10

Microsoft a Google společně vyvíjejí Chrome pro armová Windows 10

Před lety to Microsoft zkoušel s Windows RT a nyní tomu říká Windows 10 on ARM. Upravená Windows pro tradiční mobilní čipset jsou už evergreen, který by mohl do jisté míry překonat propast mezi mobilními zařízeními a desktopem.

Pokud by se to podařilo (současné první vlaštovky je třeba stále brát s rezervou jako tržní experiment) a bylo by to použitelné, díky odlišné architektuře by mohla Windows získat některé schopnosti, které nám v mobilním světě připadají zcela normální. Patří sem především velmi nízká spotřeba v neaktivním stavu při vypnuté obrazovce.

Windows na ARMu uspěje jen tehdy, pokud bude dostatek kvalitního softwaru

Vždycky to ale skřípalo na softwaru. Jednou věcí je totiž přeložit pro ARM samotné jádro operačního systému, jeho grafické prostředí a vlastní programy, druhou však přesvědčit autory populárních aplikací, aby to udělali také.

A jelikož toho dnes průměrný uživatel počítače udělá zdaleka nejvíce ve webovém prohlížeči, chce mít na libovolném počítači právě ten svůj. Armová Windows však měla vždy jen upravené IE a dnes Edge.

Nic proti Edge, v zásadě funguje stejně jako každý jiný moderní prohlížeč, přesvědčte ale zarputilého milovníka japonských aut, aby si pořídil třeba francouzské.

Úpravy zdrojového kódu naznačují spolupráci Microsoftu a Googlu na Chromu pro ARM

Není tedy divu, že se o širší nabídku prohlížečů na armových desktopech snaží také Qualcomm. Podle 9to9Google přitom nejspíše nebude sám, web si totiž v přehledu úprav zdrojového kódu komunitního Chromia všiml velmi zajímavých zásahů, které napovídají, že se vývojáři věnuji i běhu prohlížeče na platformě Windows ARM64, tedy na 64bitové armové platformě Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled úprav ve zdrojovém kódu Chromia/Chromu naznačuje práci na podpoře platformy Windows ARM64

Autory těchto úprav jsou inženýři z Microsoftu, zdá se tedy, že tu je společný a pragmatický záměr Qualcommu, Microsoft a Googlu dostat Chrome na armová Windows.

Pokud tak tomu opravdu bude, Windows by mohla být vzhledem k tržnímu podílu uživatelů Chromia/Chromu rázem o tří vesmíry atraktivnější. Nehledě na to, že nad Chromiem jsou postavené i mnohé další prohlížeče včetně Opery, jejichž podpora by tím pádem byla také mnohem snazší.

Celé to má ale jeden háček. Zdrojem aplikací na armových Windows je Microsoft Store, jehož podmínky zatím zakazují publikaci cizích webových prohlížečů. Microsoft by je tedy musel změnit, anebo ponechat OEM výrobcům možnost, aby prodávali armová Windows s exkluzivně předinstalovaným Chromem, který by žil mimo Store.

Diskuze (6) Další článek: Šéf Asusu prozradil, že nedostatek procesorů Intel bude pokračovat až do poloviny roku 2019

Témata článku: Microsoft, Google, Prohlížeče, Windows, Windows 10, Chrome, Edge, Microsoft Store, Opera, ARM, Qualcomm, Tržní podíl, Window, Mobilní svět, Prohlížeč, Windows RT, Chrom, Spol, Průměrný uživatel, Zdrojový kód, Operační systém, Microsoft a Google, Široká nabídka, Chromiem, Kvalitní software, Kvalitní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu