Microsoft a Evropská unie: jako kočka s myší

Požár způsobený několik let trvajícím sporem Microsoftu s americkým státem i dalšími soukromými subjekty se nenápadně přenesl za oceán. Zatímco v USA už je spor víceméně „uhašen“, souboj tohoto softwarového giganta s EU momentálně zuří naplno.
Microsoft a Evropská unie: jako kočka s myší

Kdo je vlastně kočka a kdo myš?

O co jde, všichni víme: EU má výtky zejména vůči „vtělení“ přehrávače Windows Media Player do Windows a dále vůči tomu, že Microsoft nesděluje vývojářům aplikací (mezi nimiž jsou jak jeho partneři, tak konkurenti) dostatek technických informací k tomu, aby mohli vytvořit své aplikace podobné kvality, jako to může učinit Microsoft. EU již firmu Microsoft potrestala pokutou ve výši zhruba půl miliardy eur.

Spor se v lecčems podobá svému americkému předchůdci: na jedné straně palebná síla vlády mocné země (nebo dokonce „kontinentu“), proti stojí jen jedna soukromá firma. Zápas kočky s myší? Možná, jenomže není jasné, kdo je vlastně tou kočkou a kdo myší.

Microsoftu se především ve všech těchto sporech daří vybojovat, „vyhrát“ to nejcennější, co potřebuje – čas. Spor v USA trval asi pět let. Pět vyhraných roků pro Microsoft, neboť během nich firma nebyla nijak omezována ve svém podnikání a výsledný rozsudek ji už moc neovlivnil. Trh se za tu dobu totiž dostal už úplně jinam. Spor s EU trvá dva roky a při úspěšném protahování může trvat ještě několik dalších let; opravdu si někdo myslí, že v roce 2010 bude zásadní hrozbou monopolu v informačních technologiích to, jestli je k Windows přibalovaný Media Player nebo ne?

Řeší to stovky právníků

Zdržovací taktika je krásně vidět právě u sporu o Media Player. Po několika odvoláních a jednáních navrhl Microsoft nový název pro Windows zbavené Media Playeru: nové jméno mělo znít Reduced Media Edition, tj. něco jako „ořezaná“ verze. Půvabné je, že měla stát tolik co ta neořezaná. Microsoft by tím skutečně splnil rozhodnutí Evropské antimonopolní komise – dal by zákazníkům na výběr. Že by si „ořezanou“ verzi Windows skoro nikdo nekoupil, o tom není pochyb – snad jen několik zatvrzelých odpůrců Windows Media Playeru, pokud takoví vůbec existují.

Evropská komise s tím ale nesouhlasila. Po dalších několika měsících a po deseti postupně zamítaných návrzích od Microsoftu je na světě nový název, který je rovněž jako z komedie: Windows XP Home Edition N. Pokud byste chtěli hádat, co znamená to písmenko, můžete milionkrát: je to totiž zkratka Not Including Media Player (!). To by jeden neřekl.

Je to jen trapná kudrlinka – ani tuto verzi stejně nikdo nebude kupovat, leda omylem, neboť bude opět stát stejně jako standardní Windows. Celý tento spor, který zaměstnal několik stovek právníků a dalších úředníků na pár měsíců (sám Microsoft má více než stohlavé vlastní právní oddělení!), vyplodil výsledek přesně podle pravidla o vlku a koze.

Po technické stránce pak jde o produkt bez Media Playeru (ten si samozřejmě mnoho lidí velmi rychle doinstaluje z Windows Update, navíc mu zde bude zřejmě neustále nabízen) s několika zásahy v registru Windows, včetně nápisu na krabici, že některé programy bez Media Playeru nefungují. Výborně!

Hra na usmířenou

Podobně urputná, pracná a ve výsledku „nijaká“ je tahanice ohledně zveřejňování technických informací partnerům-konkurentům. Microsoft (opět po několika odvoláních a po zhruba roce bez významnějšího pokroku) uvedl, že informace zpřístupní. Současně ale řekl, že za to bude žádat peníze: jak poplatky za informace samotné, tak i poplatky za jejich využívání (jakési „autorské honoráře“).

Nestoudná žádost? Vůbec ne. Tohle je samozřejmě v průmyslu informačních technologií zcela běžné. Development kity nejsou laciná záležitost a royalties jsou obvyklou praxí. Microsoft dále říká: „Rozděl a panuj.“ Proto chce informace poskytnout jen společnostem vyvíjejícím proprietární software, ale už je neuvolnit do komunity open source, opět s poměrně logickou námitkou, že si tam není od koho vzít poplatky, a také bůhví, kde ty kódy skončí.

Microsoft současně hraje ještě jednu hru, a to „na usmiřovanou“. Čas od času se usmíří (většinou mimosoudním vyrovnáním) se společnostmi, které na sebe ukazují prstem, coby nejvíce postižené antimonopolními praktikami Microsoftu, a které jsou jednou z příčin soudních sporů. V poslední době byly takto urovnány rozepře s firmou Sun, Novell nebo Gateway: firmy si padnou do náruče, prohlásí, že mezi nimi je vše v naprostém pořádku, a antimonopolním žalobcům ubude munice.

V evropském sporu se proti Microsoftu postavily firmy jako Oracle, IBM, Nokia, Red Hat a Real Networks, které dokonce utvořily jakousi alianci; jenomže například IBM a Nokia jsou současně velice významnými obchodními či strategickými partnery Microsoftu, takže i zde se dá čekat dříve nebo později urovnání. Situace, v níž firmy na jedné straně společně plánují a provádějí obchodní transakce, sloužící k jejich vzájemnému profitu, a na druhé se pilně žalují u soudu, je kuriózní a nemůže trvat věčně.

Jako ze seriálu pro děti

Čas rychle běží… Microsoft na urovnáních utratil už mnoho miliard dolarů a jistě si uvědomuje, že si svými příliš tvrdými obchodními a podnikatelskými postupy před několika lety zadělal na nepříjemné problémy. Současně ale od zahájení sporů již vydělal dalších několik desítek miliard dolarů, a tak pokuty na něj nemohou mít nějaký smrtící účinek.

I když Evropská komise letos na jaře či v létě konečně rozhodne, stále je čas na odvolání. Microsoft se samozřejmě také neustále odvolává – i třeba proti tomu, aby na krabici s Windows psal to směšné písmenko „N“. Konec sporu je tak opět v nedohlednu. Za pár let se přitom situace zase změní: bude zde další verze Windows, která může být, co se týká zabudovaných a nezabudovaných aplikací, tak „překopaná“, že jakmile se ujme vlády, přestanou mít soudní nařízení týkající se Windows XP jakýkoli praktický význam.

Hra kočky s myší to tedy je, ale spíš jako v seriálu Tom and Jerry: myš je fyzicky slabší, ale vyhraje, a protivníkovi se ještě navíc vysměje. Důsledek pro koncového uživatele je pak veškerý žádný a pár softwarových firem si přijde na tučnou „úplatu“ od Microsoftu. Jo, ještě jsme zapomněli na pár set právníků, kteří nebudou muset díky těmto sporům jít o žebrotě.

Diskuze (106) Další článek: Centrum.cz připravilo novou reklamní kampaň: Bude Bóbika 2?

Témata článku: Microsoft, Windows, Evropská unie, Myši, Unie, Praktický význam, Evropská, Media Player, Player, Tučná pokuta, Evropský partner, Spore, Soudní nařízení, Palebná síla, Windows Media Player, Kočka


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky