Micron: SSD s rychlostí vyšší než 1 GB/s už příští rok

Na blogu Micronu se objevilo zajímavé video, na němž zaměstnanci předvádějí PCIe karty s flash pamětmi, které dosahují přenosových rychlostí 800 MB/s.

Zatímco tempo růstu výkonu procesorů v posledních letech zvolnilo, dva roky stará GeForce 8800 GTX ještě nepatří do starého železa, kapacita pevných disků neroste takovým tempem, jak bychom chtěli, a Blu-Ray vypalovačky pro PC se stále potácí na pokraji zájmu, u flash pamětí jsme svědky překotného vývoje, stoupajících kapacit a rapidně klesajících cen. Dá se říci, že jde o jedno z mála odvětví, kde se opravdu něco děje.

Vývoj jde kupředu takovou rychlostí, že před dvěma léty stanovené autorské poplatky se dostaly na až obskurní úroveň. Autorský poplatek u 16GB „flešky“ může tvořit téměř čtvrtinu celkové ceny, nebo jinak řečeno – z 16GB flashdisku za 870 korun s daní zaplatíte na DPH a autorských poplatcích 330 korun (mimochodem, také jste už odložili nákup flash pamětí na leden, čímž lze u takového USB flashdisku ušetřit slušné dvě stovky?).

Během příštího roku by měl Micron, výrobce polovodičových součástek známý především produkcí DRAM a NAND flash čipů, představit další významný produkt – superrychlé SSD s propustností vyšší než 1 GB/s. Pokud již v duchu jásáte při představě, že by mohla malá rychlá krabička v dohledné době nahradit klasický disk, který nejspíš sviští ve vašem PC, přijde teď studená sprcha.

Výkon k nezaplacení

Doslova. Nepůjde totiž o čtyřikrát rychlejší obdobu výkonných SSD, které letos uvedl Intel a u nás je seženete za necelých devatenáct tisíc, ale o speciální přídavné karty určené především do serverů. Konkrétní údaje o ceně prozatím nikdo neprozradil.

Že bude mít daleko ke klasickým diskům, jste ale možná vytušili i z přenosové rychlosti přes 1 GB/s, která je více než třikrát vyšší, než maximální teoretická rychlost 300 MB/s, kterou je možné protlačit přes v současnosti nejpoužívanější SATA 3,0 Gb/s rozhraní. Dokonce nebude stačit ani jeho nástupce s dvojnásobnou rychlostí.

Joe Jeddeloh, ředitel Advanced Storage Technology Center, předváděl počítač osazený dvěma čtyřjádrovými 2GHz Xeony a dvojicí SSD karet s flash pamětmi.

V současnosti toto řešení využívající dvou karet do PCIe 4× slotu, z nichž každá dosahuje přenosových rychlostí 800 MB/s a 200 000 IOPS při čtení, při zápisu je to 150-160 000 IOPS (I/O operations per second, neboli vstupně-výstupních operací za sekundu) při práci s 2kB bloky. Všimněte si i přídavného napájení karet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jen pro srovnání, Intel u rychlejšího modelu SSD X25-E se SLC čipy zvládá při čtení 4kB bloků více než 35 000 IOPS a při zápisu 3 300 IOPS a přenosové rychlosti až 250 MB/s při čtení a až 170 MB/s při zápisu.

Půjde to i na jedné kartě

Na videu je k vidění ale ještě jedna karta pro PCIe ×8, na kterou jsou stěsnány dvě karty osazené v testovacím PC. U ní se má rychlost vyšplhat přes 1000 MB/s a přinejmenším 200 000 IOPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Dean Klein, viceprezident Micron SSD group oznámil, že se technologie již testuje u pár vybraných zákazníků a hledají více betatesterů. „Neočekával bych, že se výkon na podobné úrovni objeví v dohledné době u notebooků, ale u serverů ano. Příští rok plánujeme, že bude na trhu omezené množství disků, ve větším počtu se objeví o rok později. Naše disky jsou mnohonásobně rychlejší, než X25-E od Intelu.“

K dosažení obrovské propustnosti se má využívat vícekanálového přístupu do NAND čipů. Nový SSD má využívat několikero technologií, které Micron letos ohlásil, včetně 34nm výrobního procesu NAND čipů, na němž spolupracuje s Intelem.

Dlužno dodat, že nejde o první produkt svého druhu ani není to ani taková revoluce – už před rokem se objevil 640GB flashdisk ioDrive od společnosti Fusion-io určený pro servery, který na tom není s ohledem na to, že se novinka od Micronu objeví až příští rok, s výkonem zase o tolik hůře.

Dean Klein dodává: „Aby se tato technologie objevila v běžných počítačích, bude zapotřebí změnit jejich architekturu, ale dá se to udělat“. Aby ne, osazování pevných disků do PCIe slotů je nepraktické a v případě, že bychom je zapojovali stejně jako disky na podobné přenosové rychlosti nestačí ani neuvedené SATA 6,0 Gb/s rozhraní.

Zdroj: Micron, Computerworld, Intel

Témata článku: Hardware, SSD, Přenosová rychlost, Klesající cena, Micron, GB, Vybraný zákazník, Rychlý SLC, Klein, Teoretická propustnost, Výkonné železo

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Dnes | David Polesný | 16

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje