Michal Metlička: změnil bych dostupnost produktů Adobe pro studenty

Další část článků ze série IT Česko přináší rozhovor s Michalem Metličkou, výkonným ředitelem společnosti Adobe pro Českou a Slovenskou republiku. Zajímá vás, co bude s produkty od Macromedie, jak je to s formátem PDF, nebo které produkty Adobe jsou u nás nejprodávanější? V rozhovoru jsme se věnovali také softwarovému pirátství.

Jste člověkem, který působil na několika marketingových pozicích. Vztah k produktům Adobe jste měl již předtím, nebo jste z pozice manažera získával i nejnutnější technické znalosti o softwaru Adobe?

Já jsem začínal naopak na technických pozicích a teprve později jsem se dostal do oblasti obchodu a marketingu. S produkty Adobe jsem se setkal již v roce 1991, kdy jsem zajišťoval podporu softwarových aplikací v typografickém studiu Amos. Později jsem spolu s několika kolegy byl u zrodu Amos Software a tam jsem postupně pracoval v marketingu a pak jsem vedl obchodní aktivity společnosti. Přímo pro Adobe jsem začal pracovat roce 1999.

Jaký je recept na tvorbu úspěšného grafického editoru?

Předpokládám, že se v tomto případě ptáte na Adobe Photoshop. Já bych řekl, že ten recept je složen z několika nezbytných ingrediencí. Na vývoji Photoshopu pracuje rozsáhlý tým výborných programátorů, kteří přináší mnoho unikátních technologických řešení, které dokáží posouvat hranice zpracování obrazu. Ale to není vše. Klíčem úspěchu je nesnažit se do aplikace nacpat ohromné množství jednoúčelových funkcí, ale spíše vytvářet skutečně tvůrčí prostředí, které umožňuje efektivně pracovat. Adobe při vývoji svých produktů intenzivně spolupracuje s uživateli a reaguje na jejich požadavky a potřeby. Vzniká tím promyšlený nástroj, který má své nezastupitelné místo v práci profesionálního grafika či fotografa. Je ale také pravda, že vycházet pouze z požadavků uživatelů nemusí vždy stačit. Snažíme se i odhadovat vývoj a přicházet s řešeními, které splní i budoucí potřeby našich zákazníků, i když je třeba dnes ještě nepociťují.

Michal Metlička, Adobe Systems

Klepněte pro větší obrázek

Michal Metlička (1970) zastává pozici výkonného ředitele společnosti Adobe Systems pro Českou republiku a Slovensko.
 
Do společnosti Adobe nastoupil v roce 1999 jako Country Sales Manager pro Českou republiku a Slovensko. Později se vypracoval na pozici regionálního manažera pro střední a východní Evropu. Ve své pozici měl na starosti strategický rozvoj společnosti v regionu, vybudování a řízení distributorské sítě ve více než 10 zemích. V roce 2005, kdy byla otevřena pražská pobočka společnosti, se stal jejím výkonným ředitelem.
 
Před nástupem do společnosti Adobe působil jako marketingový ředitel a od roku 1996 jako výkonný ředitel ve společnosti AMOS Software.
 
Michal Metlička je ženatý a má jedno dítě. Ve volném čase se rád věnuje informačním technologiím a sportu, zejména lyžování a cyklistice.
 


Změnilo Adobe nějakým způsobem postoj vůči zákazníkům z řad domácností, když Corel zakoupil a uvedl upravenou verzi editoru PaintShop Pro? Myslíte, že produkty Adobe určené pro domácí zákazníky se mu vyrovnají?

Nemyslím si, že to příliš ovlivňuje naše chování v této oblasti. My ji považujeme za velmi důležitou již mnoho let a vyvíjíme aplikace, které jsou určené právě pro tyto uživatele. Adobe Photoshop Elements je postaven na stejné technologické bázi jako „velký“ Photoshop, ale jeho ovládání je upravené tak, aby lépe vyhovovalo potřebám domácího uživatele, který ovšem chce dosahovat vysoce kvalitních výsledků. Když říkám, že ovládání je upravené, neznamená to, že Photoshop Elements je jen jakousi ořezanou verzí plného Photoshopu. Nemá některé funkce, které jsou typicky spíše doménou profesionálního uživatele, a v některých případech je nastavení parametrů méně detailní, ale na druhé straně zase poskytuje poměrně hodně nástrojů, které ve Photoshopu nenajdete. Mohu zmínit třeba nástroje na vytváření katalogů a organizaci fotek nebo nástroje na vytváření různých alb, zálohování fotografií, propojení s e-mailem a podobně. V oblasti zpracování videa máme zase Premiere Elements, který má velmi podobnou vazbu zase na Adobe Premiere Pro. V těchto dnech právě uvádíme novou verzi obou produktů a můžete se těšit řadu novinek včetně například podpory videa ve vysokém rozlišení, efektivnější katalogizace fotek nebo integrace formátu flash. U Premiere Elements přicházíme s novým konceptem stříhání videa, který je přístupnější začínajícím uživatelům a při tom neomezuje jejich tvůrčí možnosti.

Kdy a proč se Adobe začalo věnovat také nástrojům pro tvorbu webu?

Silný vstup do oblasti webu začal v době, kdy jsme koupili německou společnost GoLive a začlenili její vizuální webový editor do produktové řady Adobe. Důvod tohoto vstupu byl zřejmý. Naší snahou je být dodavatelem úplné sady nástrojů pro publikování v různých médiích a v oblasti webu jsme neměli silnou pozici. GoLive byl v té době velice progresivní nástroj zvláště na počítačích Macintosh. Během následujících let se stal opravdu silným grafickým editorem, i když nedosáhl popularity konkurenčního Dreamweaveru od Macromedie. 

Zakoupení Macromedie bylo snahou rozšířit vaše produkty pro tvorbu webu nebo šlo o běžné spolknutí konkurence?

Víte, podle mého názoru byla hlavní motivací pro koupi Macromedie technologie Flash. Ale současně je pro nás pochopitelně velice zajímavé dostat do portfolia produkt s tak silnou pozicí na trhu jako je Dreameaver nebo Macromedia Studio 8.

Nekoliduje teď například Fireworks s nabídkou jiných produktů od Adobe? Plánujete tento produkt dále vyvíjet?

Samozřejmě trochu koliduje, i když já osobně si myslím, že jeho zaměření je jiné než zaměření Photoshopu a jeho jasná orientace na webovou tvorbu mu dává dobrou pozici mezi ostatními produkty Adobe. My nemáme snahu mít jediný všeobjímající produkt – Photoshop. Jako příklad mohu uvést Adobe Lightroom, který je v současnosti ve stádiu veřejné betaverze. Je to úplná novinka, která bude uvedena v příštím roce a míří do jasného hájemství Photoshopu – do oblasti profesionální digitální fotografie. Nemohu s jistotou říct, jak se bude Fireworks vyvíjet, ale určitě bych ho automaticky neodepisoval.

Podobnou otázku mám pro InDesign, GoLive a Dreamweaver. Jaká je budoucnost těchto produktů?

U InDesignu se situace po převzetí Macromedia nijak nemění. Macromedia v této oblasti s výjimkou Freehandu nijak nepůsobila a i ten byl mezi jejími produkty tak trochu popelkou. InDesign patří mezi naše klíčové aplikace a vydobývá si dominantní postavení na publikačním trhu. Velká vydavatelství využívají výhod integrovaného publikačního prostředí od Adobe a přechází na InDesign, protože jim umožňuje podstatně produktivněji pracovat.

U GoLivu a Dreamweaveru je to trochu složitější. GoLive má některé unikátní vlastnosti a jeho integrace s ostatními produkty z řady Creative Suite přináší velké výhody. Na druhou stranu je realitou, že postavení Dreamweaveru v oblasti profesionálního designu webu je neoddiskutovatelně silnější. Osobně si myslím, že Dreamweaver se stane hlavním produktem pro tvorbu webu a GoLive se možná posune někam kousek jinam. Přesnou strategii v cílení těchto dvou programů ale v tuto chvíli neznám.

Technologii Flash prezentujete jako odlehčené řešení, zatímco své původní SVG jako technologii příští generace pro tvorbu interaktivního webu. Kdy tedy přestane mít smysl vytvářet (nejen) webové prezentace s využitím technologie Flash?

Flash je v současné době podstatně pokročilejší formát než je SVG a má daleko širší záběr. Flash přehrávač je instalován na asi 98 % počítačích s připojením na internet, čímž je z něj nesmírně silná platforma, která je k dispozici v různých operačních systémech. Flash není určen jen na vizuálně atraktivní komunikaci, ale používá se také na vývoj podnikových aplikací, komunikačních nástrojů či mobilních aplikací. Ve Flashi je možné například vyvinout i kompletní uživatelské rozhraní pro mobilní telefon nebo může sloužit jako prostředek pro velmi efektivní streamování videa. To jsou všechno oblasti, v nichž se SVG může v současné době jen obtížně uplatnit. Myslím si, že se o budoucnost technologie Flash nemusíme obávat.

Takže kam bude do budoucna SVG směřovat?

Samozřejmě se bude SVG dále vyíjet a postupně implementovat do některých prohlížečů. Budeme dále podporovat SVG authoring v našich aplikacích, ale je pravda, že strategickou platformou je pro nás Flash.

Výrobci tzv. uživatelsky přívětivějších aplikací než je Macromedia Flash vám platí licenční poplatky?

V žádném případě. SWF formát je dokumentovaná specifikace souborového formátu, takže pro její využití není nutné platit žádné licenční poplatky. Existují komerční aplikace vytvářející SWF soubory, ale i open source projekty poskytující knihovny pro tvorbu SWF.

Jste rádi, když výrobci jiného softwaru používají soubory ve formátech PSD, SWF a jiné? Jejich popularita by měla pomoci rozšíření vašich technologií.

Z obecného pohledu je to určitě pozitivní. Skrývá se v tom ale také určité nebezpečí, které jsme pocítili v mnoha případech u formátu PDF. To nebezpečí spočívá v tom, že nezávislý autor aplikace vytváří soubory, které splňují specifikaci formátu pouze částečně a výsledkem je nekvalitní dokument. To potom dokáže poškodit image formátu jako takového. Těžko se vysvětluje uživatelům, když se snaží otevřít PDF dokument a při vykopírování textu dostanou místo českých znaků nějaké čtverečky, že chyba není ve formátu jako takovém, ale ve špatně napsané aplikaci třetího výrobce.

Jak se stavíte k formátu elektronických dokumentů PDF?

Adobe PDF je pro nás klíčovou oblastí. PDF se stalo de facto standardem pro spolehlivou distribuci dokumentů nezávisle na platformě a na tom, v jaké aplikace byl původní dokument vytvořen. V rámci PDF navíc byly vytvořeny oborové standardy jako je PDF/A pro oblast archivace dokumentů, PDF/X pro oblast tisku a připravuje se PDF/E pro technické dokumenty. O úspěšnosti formátu svědčí i to, že jen na veřejně přístupném webu najdete přes 200 miliónů dokumentů v PDF a Adobe Reader je nainstalován na více než 85 % počítačů na světě.
Adobe poskytuje návazné řešení a technologie pro práci s tímto formátem, od Adobe Acrobatu pro individuální uživatele až po produkty řady LiveCycle, které poskytují serverové prostředky pro práci s tímto dokumentovým formátem. PDF obsahuje podporu několika logických vrstev, prezentační, datové logiky a XML transportu, což se využívá například u formulářových řešení. Také může fungovat jako dokumentový kontejner – v podstatě tím vzniká koncept elektronického spisu.

Proč různá open source řešení i komerční programy mohou PDF ve svých produktech používat, ale v novém MS Office 2007 Adobe nechce podporu PDF vidět?

PDF je plně dokumentovaná specifikace formátu a já neznám pozadí našeho vztahu k MS Office v této oblasti. Z mého osobního pohledu, který nemusí být shodný s pohledem naší společnosti, bych nepovažoval dobře realizovanou podporu našeho formátu za něco negativního. Spíše bych se obával obrovského nebezpečí, kdyby při exportu vznikalo něco, co by se tvářilo jako PDF, ale mělo by to nějaké výrazné nedostatky nebo nekompatibility. Něco takového by při množství distribuovaných licencí Office mohlo významně poškodit PDF formát jako takový.

Co jste udělali pro zrychlení prohlížeče Adobe Reader? Vyslyšíte požadavky na rychlejší start v osmé verzi?

Funkcionalita Adobe Readeru se velice rozšířila nad rámec čistého prohlížení PDF. Má nástroje na velice rychlé a komfortní fulltextové vyhledávání, nástroje na podepisování, komentáře, vyplňování formulářů, atd. S tím došlo k citelnému zpomalení startu aplikace u Readeru 6. Naši vývojáři věnovali již u verze 7 značné úsilí k tomu, aby spouštění Readeru bylo podstatně rychlejší a myslím, že se to docela povedlo. Na většině současných počítačů se Reader spustí tak během 1 vteřiny, což už podle mě nepředstavuje pro bežného uživatele problém. U Readeru 8 pokračujeme v tomto trendu a snažíme se maximálně zvyšovat rychlost reakce Readeru na požadavky uživatelů.

Jak se Adobe staví k Linuxu?

Adobe má k Linuxu poměrně pragmatický vztah, který není nijak významně odlišný od jiných operačních systémů. Rozhodování o tom, pro kterou platformu se ten který produkt vyvíjí, vychází z odhadu potenciálu prodejů na tom operačním systému. U platformních aplikací, jako je Adobe Reader nebo Flash přehrávač, Linux plně podporujeme. Dále postupně rozšiřujeme škálu serverových produktů, které využívají pozice Linuxu na poli serverů.

Plánujete české lokalizace dalších svých produktů, například těch, které jste získali s Macromedií?

Nemohu dávat prohlášení týkající se produktů před jejich zveřejněním, ale v obecné rovině mohu říci, že je naším cílem rozšiřovat množství lokalizovaných produktů, které na českém a slovenském trhu nabízíme.

Máte nějaké postřehy k nelegálnímu používání softwaru, zejména toho od Adobe, u nás? Jak se snažíte mu bránit?

Nelegální užívání softwaru nás samozřejmě, podobně jako většinu komerčních organizací dodávajících krabicový software, poškozuje velmi významně. Nelegální využívání software, zvláště pro komerční účely, považuji za nemorální. Takový nelegální uživatel poškozuje nejenom nás jako výrobce, ale i ostatní zákazníky, kteří si náš software zakoupili, a jsou potom vůči takovému člověku nebo společnosti v konkurenční nevýhodě. Proti takovým lidem se vždy budeme snažit zasahovat právními prostředky.

Pro domácí uživatele, kteří si nemohou dovolit koupit si naše profesionální produkty máme řadu Elements, která může být pro jejich potřeby v některých případech i vhodnější. Nedostatek vidím v současné době v tom, že cenově výhodné licence poskytujeme pouze školám, ale nemáme vhodný cenový program, který by zpřístupnil náš software studentům. Rád bych naši obchodní politiku v této oblasti změnil.

Takže máte částečné pochopení pro častý názor, že student, který chce do budoucna působit jako grafik profesionál a využívat přitom třeba Photoshop, musí mít kradenou verzi, protože na zakoupení licence prostě nemá dostatek financí? Jaké morální řešení byste poradil?

Mám pochopení pro to, že si málokterý student může dovolit koupit komerční verzi našeho softwaru jen pro potřeby svého vzdělávání. Tím ale zároveň nejsem ochoten akceptovat to, že řešením je ten software ukrást. Doufám, že se nám tento rozpor podaří v nejbližší době odstranit a že budeme moci nabídnout studentům cenově přístupnější verze našich programů.

Co je horší? Vědomé používání nelegálního softwaru nebo jeho šíření?

Já bych tady asi nerozlišoval. To je jako se ptát, jestli je horší jezdit v kradeném autě nebo ho prodávat. Obojí je špatně.

Myslíte si, že je v ČR a SR dostatečná osvěta k používání legálního softwaru? Vždyť řada lidí ani neví, že je něco špatně, když jim soused donese právě staženou nejnovější verzi Photoshopu…

Z toho, jak jste formuloval otázku, vyplývá odpověď. Samozřejmě jsou v osvětě rezervy. I když na druhou stranu si nemyslím, že by bylo nějaké významné procento lidí, kteří by si mysleli, že vzít si vypálenou instalaci od souseda je legální. Spíše to nechápou jako nemorální. Mnohokrát jsme si zažili diskuzi na téma, že když si náš software ukradne někdo, kdo by si ho stejně z normální cenu nekoupil, tak jsme stejně o nic nepřišli. To není pravda. Když to vezmu z komerčního hlediska, tak takový člověk by si za jiných okolností koupil možná jinou verzi našeho software, nebo by si třeba koupil software od našeho konkurenta. Nebo by si zadal nějakou práci u našeho jiného zákazníka.

Který produkt se značkou Adobe je v Česku a na Slovensku nejprodávanější?

Z hlediska počtu licencí je nejprodávanější Adobe Acrobat, z hlediska příjmu Adobe Creative Suite.

Diskuze (44) Další článek: První fotka chipsetu nForce 680i SLI

Témata článku: Adobe, Legální soubor, Nejprodávanější mobilní telefony, Nezávislý autor, Elements, PDF Reader, PDF, Video Editor, Značné úsilí, Stud, Upravená verze, Profesionální grafika, Rozsáhlý tým, Dostupnost, DOS, Osobní pohled, Domácí zákazník, Indesign, Adobe Premiere, Photoshop, Nelegální soubor, Adobe Flash, Různé požadavky, Pozice, Různí výrobci


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky