Michael Jackson proti trestání uživatelů výměnných sítí

Výměnné sítě mají nečekaného spojence, Michael Jackson se postavil proti tomu, aby byli ti, co vyměňují soubory posíláni do vězení.
Známý zpěvák, který je v poslední době proslulý spíše svými nehudebními aktivitami, se postavil proti návrhu chystaného "zákona pro bezpečnost autorů spotřebitelů a vlastníků počítačů", podle kterého by ten, co nabízí byť jediný soubor, měl být poslán do vězení. Tento návrh vychází z tvrzení, že nabídnutá skladba je zkopírována nejméně desetkrát a tím vznikne škoda 2500 dolarů, za kterou je to již trestný čin a může se za to jít do vězení. Pochopitelně by skladba měla hodnotu 250 dolarů, což je vzhledem k cenám cédéček poměrně těžko zdůvodnitelné.

Samotný návrh je tak přitažený za vlasy, že nebude s velkou pravděpodobností přijat a jedná se zatím o osamocenou aktivitu jednoho senátora, který již má za sebou několik podobných nesmyslných návrhů. Proto jsme ostatně o něm ani nereferovali, pokud byste nevěděli, že poslanci často přicházejí s nesmyslnými návrhy, klidně si otevřete domácí rubriku libovolných novin.

Zajímavější ale je to, že jak jsme si již zvykli na spoustu různých umělců podporujících aktivity RIAA nebo IFPI, málokdy se někdo z předních umělců ozve proti postihům. Michael Jackson prohlásil "Nemám slov k myšlence dávat hudební fanoušky do vězení za to, že si stáhli hudbu z internetu. Ilegální stahování je špatné, ale vězení není odpovědí". Jackson vyzval umělce, hudební vydavatele a zákazníky, aby spolupracovali na méně drsných metodách boje proti porušování autorského práva. "Zde v Americe vytváříme z potíží nové příležitosti a nikoli trestající zákony; řešení bychom měli hledat v nových technologiích, jako je třeba Music Store od Apple. Tak bude inovace nadále známkou Ameriky. Jsou to fanoušci, kdo řídí úspěch hudebního podnikání. Rád bych, aby se na to nezapomnělo", řekl dále Jackson.

Diskuze (33) Další článek: Google zlepšuje hledání ve zprávách

Témata článku: Apple, Bezpečnost, Nema, Síť, Ilegální stahování, IFPI, Amerika, Trest, Nemo, Jackson, Michael Jackson


Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF