Mezinárodní regulátoři chtějí omezit loot boxy ve hrách. Jde o hazard, shodují se

Mezinárodní regulátoři chtějí omezit loot boxy ve hrách. Jde o hazard, shodují se

Herní svět patří mezi ty obory, které se mění tak rychle, že legislativa a regulace mu nestačí. I z toho důvodu se v posledních letech objevil ve hrách fenomén tzv. loot boxů, které jedni lidé milují a druzí nenávidí. Kritici nejčastěji tvrdí, že jde o prachobyčejný gamgling a z toho důvodu by měl regulovaný jako ostatní formy hazardních her. Toto stanovisko se nyní snaží prosadit skupina mezinárodních regulátorů.

Loot boxy můžou být pro starší generaci, která vyrůstala na hraní Prince z Persie a podobných her, neznámým pojmem. Jde o náhodnou odměnu ve hře, která může a nemusí mít nějakou zpeněžitelnou hodnotu a může a nemusí být zakoupena za reálné peníze. Člověk nikdy neví, co v boxu dostane - odměna může být skvělá i zcela průměrná. Důležité ale je, že obvykle existuje způsob, jak pořídit další boxy.

Otevírání boxů tak zahrnuje určitý adrenalin, člověk mu může zcela propadnout a zároveň přijít o mnoho peněz. Že to zní jako klasický hazard? On to totiž hazard de facto je. Některé vzácné odměny z boxů se dají velice dobře zpeněžit, čímž vzniká trh, který se často pohybuje na hraně ilegality. Loot boxy jsou obvykle k nalezení ve hrách, které fungují na bázi předplatného.

Není to navíc okrajová zábava několika málo jedinců, v celém segmentu loot boxů se točí miliardy dolarů. To vše se děje v téměř neregulovaném prostředí.

Jednotlivé státy dosud k problematice přistupovaly různě. Belgie zasáhla tvrdě a donutila společnost Blizzard ve svých hrách placené loot boxy přestat nabízet. S jiným herním vydavatelstvím, EA, se kvůli tomu soudí. Naopak Německo a Francie se shodly, že praktika se podobá spíše otevírání Kinder vajíček, než hazardu.

Přesto se jednotlivé herní komise z 15 zemí spojily a dohodly se, že se budou problematikou zabývat. Jsou mezi nimi mimo jiné USA, Británie, Francie, Portugalsko nebo Norsko. Studie, kterou si nechaly vypracovat, totiž naznačuje, že otevírání loot boxů má s hazardem mnoho společných rysů.

Jaké řešení by chtěly nabídnout, v tuto chvíli není jisté. Shodují se ale, že bude třeba vytvořit určitou regulaci. Zmiňují při tom děti pod 18 let, které mohou být „skrytým hazardem“ nejvíce ohroženy. Ohroženi jsou ovšem všichni hráči. A také tradičnější formy videoher, které bez loot boxů negenerují takový zisk a tudíž můžou pomalu mizet.

Diskuze (13) Další článek: Týden Živě: Na Facebooku je už skoro celé Česko

Témata článku: Právo, USA, Velká Británie, Hry, Francie, Blizzard, Německo, Zákon, Norsko, Hazard, Hrách, Princ, Reálný peníze, Box, Regulátor, Regulace, Herní svět, Neznámý pojem, Belgie, Celý segment, Ostatní forma, Otevírání, Společný rys, Dolar, Podobná hra


Určitě si přečtěte

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní