S usmevem vzpominam, kolik tu kdysi bylo prispevku o tom, ze to Muskovo smeti nebude nikomu nijak vadit.
Naopak smutně vzpomínám, jak se varovalo před muskovým smetím, že vadit bude. A bude to horší.
To je dobre az se to zacne srazet a bude vsude bordel treba tem bohacum dojde a lidstvu take ze vytvaret odpadky i na obezne draze nelze.
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 1. 2021 07:13
Proc by se to melo srazet?
Tak srazit se to samozřejmě může to nikdy nikdo nevyloučí je to jen otázka pravděpodobnosti a té jdeme zvyšováním počtu velmi naproti. Ačkoliv jsem zastáncem jaderné energie musím zde říct: jaká byla pravděpodobnost jaderné havárie na moderním bloku jaké bez pochyby byly ve Fukušimské JE? Malá velmi malá přesto stalo se.
Ve Fukusime k zadne jaderne havarii nedoslo. Jenom to tam splachlo more a stalo se prd.
Přesně. JE v Japonsku to víceméně ustály docela v pohodě (a už zase běží), na rozdíl od zcela nebezpečných a nezabezpečených JE německých, které z důvodu ohrožení cunami museli úplně uzavřít. Místo toho postavili zcela bezpečné paroplynové elektrárny poháněné ekologickým a zcela uhlíkově neutrálním, ruským plynem. 😀
Ok lekce z prvni tridy , protoze uz se to deje , nebudou mit kontrolu nad vsemi druzicemi a uz ted tak jsou statisice ulomku a vytvori se dalsi. Lidi jsou nepoucitelny ...
Ve výšce letu Starlinků moc úlomků nepoletuje a pod ní(kde bude většina pozdějších)už žádné...
Samozřejmě, že osidlování(homesteading) vesmíru je v zájmu "veřejnosti" už proto, protože i Musk je také člověk a součástí "veřejnosti".Žádný stát vesmír nevlastní(státy mimochodem nevlastní vůbec nic), takže je prvotní přivlastnění Muskovým morálním právem a ekonomickým zájmem společnosti.
homesteading se bude víc týkat marsu kam státy naštěstí nedosáhnou tak snadno.
Jako si nemůže přivlastnit vesmírný prostor stát, nemůže si ho principu přivlastňovat ani jedinec. A morální to není už vůbec, jen přehlídka bezohlednosti a sobeckosti... Zřejmě by se vám asi moc nelíbilo, kdyby nejednou začal člověk, co prodává pozemky na Měsíci, vymáhat poplatky po americké vládě protože mu tam stojí přistávací moduly z programu Apollo.
Nikdo (krom tech, co tam maj na par mistech nejaky HW) nemůže prodávat pozenky na mesici, protoze je nevyuziva a tedy je nehomstedoval. Podle vás ma navzdy cely svet zustat v kolektivnim (nesoukromem) vlastnictvi? Nejste vy komous?
Nebavíme se o světě ale o prostoru okolo něj. A stále platí mezinárodní kosmická smlouva z roku 1967 která jasně stanoví že si žádný stát ani jeho občané nesmějí přivlastňovat vesmírná tělesa a prostor mezi nimi.
Chcete rict, ze LEO neni součástí sveta? Kde je hranice sveta?Mezinárodní kosmicka smlouva pozvolna zacina byt ignorovana. Jako dukaz poslouží napr. fakt, ze nasa nabidla peníze za lunarni kamen. To je tezba z kosmickych teles
Hranice vesmíru je dnes všeobecně přijímána na 100 kilometrech. Ještě nějaký dotaz?
1)US Air Force jí ma o neco nižší2)To, že je něco ve vesmíru neznamena, ze to neni na svete
Kdyby si nikdo nemohl přivlastňovat prostor, tak by ho nikdo nevlastnil.Nevidím co je na tom nemorálního, bezohledného a sobeckého.Kdyby si někdo na svém pozemku od kohokoli vybíral poplatky, tak nevidím co je na tom špatně.Pokud někdo vlastní pozemky na Měsíci, tak má právo vymáhat poplatky od americké vlády, když mu tam přistane s modulem.
Jenže on je nevlastní. Nestačí říct "je to moje". Musim to aktivne vyuzivat, a az pak je to muj majetek
Samozřejmě. Já se bavím o případu, kdy někdo něco vlastní.
nizsi obezna draha znamena zaroven vyrazne rychlejsi pasivni deoribitaci v pripade, ze druzice bude neovladatelna, je to dobre z hlediska vesmirneho smeti. Jinymi slovy: SpaceX zada o to, aby jeji druzice 1) meli nizsi latence 2) drive pasivne deorbitovali v pripade poruchy
Bezos se ohání zájmy veřejnosti. LOL
FCC, ani regulátor ze žádné jiné země, nesmí mít právo takové přebujelé roje smetí pouštět na orbitu kolem celé planety. my pozemní infrastrukturu máme, nejsme líní ji vylepšovat, takže satelitní internet nepotřebujeme. Je obscénní, že americký regulátor si může vůbec dovolit nám na oblohu poslat vlaky odpadu.Mezinárodní legislativa se musí změnit, podobné otázky se musí řešit třeba na úrovni OSN.
Taková legislativa se zavede až po reálné demonstraci Kesslerova syndromu. Takhle lidstvo funguje. B-]
Asi tak. Bohužel...
Že by to řídila zkorumpované OSN ? No potěš koště. To by satelity mohly vypouštět jen "rozvojové" země, protože těch je většina. Neštěstí je nějaké OSN každému zcela u prdele a nikomu nemá co nařizovat.
Není dobré řešení. Jsou pouze špatná řešení (OSN) a ještě o mnoho horší řešení (FCC).
FCC je dobré řešení, protože má pravomoc. OSN nemá žádnou pravomoc a nikdy mít nebude. Tudíž OSN není žádné řešení.
Ne, není to dobré řešení. Stejně jako ICAO zavedla celosvětově uznávaná pravidla, kterými se řídí každý a díky němuž je letecká doprava tak bezpečná, musí vzniknout konsensus i ohledně využívání oběžné dráhy Země. Jestli se to bude řídit podle pravidla, kdo dřív přijde ten dřív mele a silnější pes m*dá, tak je to cesta do pekel.
By mě zajímalo jestli by dostal takové povolení někdo z Česka kdyby se rozhodl na oběžnou dráhu vypustit 15 000 satelitu jestli by dostal povolení.
A proč ne?
Pokud to nevíte, Starlink povolil pouze americký telekomunikační regulátor. Zbytku planety se nikdo neptal. To je v pořádku u systému o desítkách družic, pokud dodržují ptravidla provozu. U tisíců už to v pořádku není, a SpaceX pravidla provozu nedodržuje.Toto se musí změnit, není možná aby telekomunikační operátor v jedné zemi zabordelil oblohu celé planetě, a nvíc systémem, který nesplňuje bezpečnostní požadavky proti orbitálním srážkám.
Muzes dat odkaz na ta pravidla provozu na vesmirnych komunikacich?
nemuze, nic takoveho neexistuje
A to je dobře. Už to vidím, 50 let zjískávat povolení na cubesat...
1) je rozdil neco nekam poslat a provozovat. Poslat si muze z USA co chce kdyz mu to USA povoli. Povolilo.2) provozovat to muze tam, kde mu to povoli, USA povolilo, kanada nemecko atp povoluji tez.3) vesmir je vsech a muzete si tam delat co chcete. Cina se taky USA nepta, jestli si tam muzou neco poslat. 4) Starlink ma spoustu systemu proti kolizi.
Vždyt Starlink už nikomu nevadí, kromě konkurence. Někteří astronomové, kteří ze začátku nadávali, si uvědomili, že jim to nebude vůbec vadit a dokonce jim Starlink pomůže k rychlému internetu, který jim pomůže v práci a o kterém se jim někde v observatořích v Chile ani nezdálo.
Víš ty satelity starlink se samy dokážou vyhýbat. Takže na srážky je myšleno.
Tak tvrdi to jejich provozovatel, ale je to pravda? A na jak dlouho? Kolik maji paliva na to, aby mohly manevrovat a pak bezpecne na konci zivotnosti deorbitovat? :):-O
Zapominate, ze USA vlastni celou planetu Zemi. Takze prrr, jo!
Nedostal, protože ČTÚ by si neco takového nedovolilo.
nejlepší by bylo, aby to tam neměl nikdo, jen tam přidělávají bordel a bylo by. Stačí oficiální satelity a ISS. Ať si udělají Starlinky třeba kolem Marsu, tam to nikomu vadit nebude.
Co je to "oficialni" satelit?
Žeby "nesoukromý", nevlastněný soukromou osobou, u které je pravděpodobnost nedodržování pravidel a bezohlednost vůči všem ostatním velmi vysoká...?
no jasne protoze treba staty to delaj jinak zejo 😀
Takze treba Ruske a Cinske zbrane na obezne draze jsou ok, ale televizni satelit nikoliv? Vis vubec, co vsechno tam lita?
Televizní satelity na geostacionární orbitě jsou v pohodě.
Jakto? Vzdyt Geostacionarni je jen jedna, na rozdíl od nizkých drah, které maji neomezený počet různých vysek a neomezený počet různých sklonů.
Nerozumim tomu, ale logika mi rika, ze je hodne vysoko (tedy je na ni pomerne hodne prostoru, byt jednorozmerneho), a satelity se na ni "nehybou" (takze pro prevenci kolizi neni potreba ani slozita choreografie, ani odlisna hladina).
Je asi tak o 36 Mm dál. To je vzhledem k poloměru Zeme zanedbatelné. To, ze jde o jednu drahu a ne o nekonečno různých drah co se protínají je vskutku výhoda, která podle mě ale nevyváží absenci dvou dimenzí oproti LEO.Spíš je "problém", že LEO je blíž, takže na ni je toho logicky víc
Jsem já to ale blb. Mel jsem si to zjistit rovnou. Zeme je docela malá, takze tech 46 000 km udela velkej rozdil. Ale i tak, staci pouzit nekolik nizkych drah nad sebou a jsme na stejne delce, jako GEO
Vy byste všechny ty satelity a internety zakázala, viďte Věrko.
A vůbec, já bych ty internety zakázala že....čemu konkrétně to tam vadí? Prostoru je tam tak šílený množství, že si to ani nedokáže většina lidí představit...kdyby bylo po celé zemi rovnoměrně rozmístěno nějakých pár tisíc věcí - řekl bys že je země zabordelená těma věcma? Kdybys našel jednu a za několik desítek kilometrů druhou? + je tam samozřejmě ještě víc místa než na zěmi (+poloměr oběžné dráhy) + ještě můžou být v několika vrstvách (výškách)
S lineárním nárustem počtu satelitů roste pravděpodobnost srážky exponenciálně. Nikdy nemělo být povoleno řešení, které pomocí desítek tisíc satelitů dělá stejnou práci, jako běžná pozemní infrastruktura spolu s jednotkami geosynchronní satelitů. nikoho nezajímá, že Američané svoji pozemní infrastrukturu desítky let zanedbávají, a jsou moc líní na tom začít pracovat.
Ty satelity ovšem nestojí na místě, ale pohybují se. A nebudou tam jen satelity USA, ale taky Čína si něco přidá a další státy. Pak když někdo bude chtít vzlétnout do vesmíru, tak aby kličkoval jak v pásmu asteroidů. Ani bych se nedivil kdyby pak do té houště satelitů někdo vypustil demoliční kouli (třeba Kim) a udělal z oběžné dráhy jedno velké smetiště. Kromě těch co budou jednoho dne chtít vzlétnout do vesmíru (včetně mě) to vadí i spoustě astronomů jimž se to tam při pozorování hvězd prostě plete. To jako bys dal na silnice každý 1km balvan 1x1x1m. K čemu by tam vadil? Vždyť té silnice bez balvanů je tam stále dost!
Tak díra každých 500 metrů by byla lepší... Oh wait... 😉
Jenomže se pohybují po předem daných drahách a ne náhodně. Nahoře je kurevsky hodně místa. Je třeba si uvědomit, že orbita je větší než povrch Země a těch orbit jsou na nízké oběžné dráze desítky ne-li stovky.
Možná teď je to ještě přehledné, ale za pár let až si každý bude lítat do vesmíru jako jede autem na dovolenou, tak s tím bude problém. Nováček, co si zrovna udělal pilotní licenci se rozhodne, že veme manželku večer na let kolem planety... ale díky těm všem satelitům bude rázem z romatického výletu spíš horor. Všechny státy by se měly dohodnout a udělat jen satelitní stanice, kterých by stačilo 6 (2 nad póly a 4 po stranách) v takové pozici, aby každý viděl na 4 okolní a pokrývaly do široka zemi pod sebou. Pak by prostor kolem planety byl opravdu dostatečně volný. Dočasně by mohly komunikovat současnými technologiemi než by se přešlo na některou z FTL komunikací (kvantové provázání, zakřivení časoprostoru apd.).
Tohle máš z nějakého kresleného seriálu? Vezme manželku na orbitu na víkend tábořit, ale kvůli Muskovi se tam nevejde :) Franto už to nehul a nebudou z tebe padat věci o zakřivení časoprostoru a kvantovém provázání.
Zakřivení časoprostoru je jedna z možností jak může něco cestovat vesmírem relativně vyšší rychlostí než je rychlost světla. Do této kategorie patří i červí díry, po nichž vědci začínají pátrat. Kvantové provázání (základ kvantové fyziky) je také jeden ze způsobů komunikace na velké vzdálenosti. To není nic z kreslených seriálů. S tím výletem na oběžnou dráhu máš pravdu, to je celkem nesmysl. Vždyť můžu před dosažením oběžné dráhy aktivovat hyperprostorové okno a ty satelity přeskočit. I když těžko říct co to udělá s atmosférou. Nebo použít deflektor a odsunout je. Nic nehulím, jen mluvím o technologiích dávno vymyšlených a odzkoušených v budoucnosti.
6 satelitu je to na 2 věci.Tvých 6 satelitu by bylo na Geostacionarni dráze to znamená tak vysoko že rychlost při internet je nepoužitelná.Starlink a ostatní je chtějí dávat na dráhu ve výškách 400-1500 km aby odezva a rychlost při internet byla použitelná. Na těchto drahách ale zase satelit musí list větší rychlosti aby se tam udržel. A i tak tam bude tolik místa že kdyby jsi tam chtěl letět raketou, tak pravděpodobnost že trefíte nějaký satelit je 1: miliardě, nebo ještě víc.A sorry dělat si dnes starosti s tím co možná bude za 1000 let to je fakt zbytečný. Do ty doby než někdo bude lítat do vesmíru jako dnes na dovolenou do Chorvatska, tak se liší zničí sami.A hlavně v ty době už bude starlink zastaralý jako dnes připojení k internetu přes modem 16 kbps...Hledáš problémy tam kde nejsou.A co se týká noční oblohy pro "normální lidi" tam se nic nezmění ani kdyby těch satelitu tam bylo 1000x víc.A astronomové už několik 10-let vědí že stejně jednou budou muset mít antény a dalekohledy na oběžné dráze mimo atmosféru a ne se stále spoléhat na pozemní dalekohledy.Už dnes se dělá janes web dalekohled, který objeví milionkrát víc záhad vesmíru než jeho předchůdce co už na oběžné dráze kolem Země dosluhuje.A bilionkrat víc než kdejaký dalekohled na Zemi.A takových dalekohledy bude kolem Země v budoucnu 1000-ce.Respektive bude ho tam mít každý astronom.
S většinou souhlasím. Jen k poslední části.Satelity jako JWST jsou úplně jiného typu než pozemní dalekohledy. Nenahrazují je, ale rozšiřují co jsme schopni pozorovat. Na jejich nahrazení je třeba vinest teleskop se stejným zrcadlem jako mají pozemní a to je například European Extremely Large Telescope v Chile který se staví a má zrcadlo 39m a na vynesení toho nejsou zdroje a navíc tak velká zrcadla by špatně snášela start a co hůř i když ten by je nezničil, pořád je může zdeformovat.Takže nahrazení pozemní astronomie orbitální astronomii je otázka tak 100 let. dřív na to nebudou technologie.
Milý pane slavnýJames Web teleskop už se dělá od roku 2000 plány byly schváleny dokonce1996 jeho cena je dnes okolo 10 miliard dolarů.A je to jeden přístroj víte jak dlouho musí trvat jediné pozorování ? Já také ne ale jsou to hodiny a dny času.Pritom máte stovky ne-li tisíce požadavků na pozorování a většina z nich jsou pro vědecký svět důležitá. Přesto že pozemských teleskopů jsou hodně velkých desítky velkých stovky jejich čas je rozebrán na dlouhou dobu dopředu. Říci že pozemské dalekohledy nahradíme kosmickými může říct pouze člověk bez elementárních znalostí.
Pokud by teleskopy stávěly podobně jako byl řízen Crew Dragon tak by to bylo rychleji a pokud ve velkých sériích (třeba 100vky až tisíce shodných) tak by to bylo i relativně levné a dostupné. Problém skutečně jsou hlavně ty zrcadla, které nemáme jak vynést a ještě dlouho mít nebudeme
Proti internetum nic nemám, ale proti zaneřádění prostoru, které bude ovlivňovat ve finále nás všechny (až mu v důsledku poruchy, přírodního vlivu začnou ty škatule padat na naše hlavy, on se jistě někam bezpečně zašije), navíc tuhle síť stejně využije jen pár jedinců (v porovnání s počtem uživatelů stávajících řešení) a cenově to taky nebude žádná charita...
Satelity jsou malinký a v případě poruchy/ bankrotu provozovatele/... prostě do pár let shoří v atmosféře a hotovo. Vůbec o nic nejde (na té nízké oběžně dráze). Něco jinýho jsou vyšší dráhy, kde může kus šrotu vydržet stovky/tisíce let než spadne dolů...
padání starlinku je v plánu, mají životnost 7 let. Proto jsou navrženy tak aby schořely při reentry
Cože? Víte o tom vůbec něco? Nebo jste jen troll?Satelity když skončí tak šíří v atmosféře. Nic na hlavu nikomu padat nemůže.Cože znovu? Prý jen pár jedinců?Kdokoli ji může využít. Až bude u nás dostupný budu první kdo ji zkusí.Ono totiž na místě kde není UPC, nebo jiný kabelový internet nebo optika a je tam jen nějaký místní WiFinář, který umí jen halfduplex 15/2 s odezvou 50ms za 500 Kč bude Starlink za 1200 s rychlostí 100 Mbps a odezvou pár má jako blesk z čistého nebe a hned bych ho bral.Dobrý ale v té naší kotlině stačí jet vlakem po hlavní trati např na Plzeň a 5x vám mobil ztratí internet úplně! A ne jen 3g
Jaká charita? Ceny prvních testování už jsou dávno známý a žádná extra dráha věc to není. Spíš naopak velká konkurence k pozemnímu internetu.
Hele, když víš o něčem kulový, bude lepší mlčet, jo?😀
😁😁😁👍🏿
Bezos uz zase okopava kotniky?
Tak Amazon je v tomto v právu. Jsem zvědav, jak tento spor dopadne.
Jako že si vymyslím, že něco udělám, neudělám nic, ale na základě toho vymyšleného nic budu ostatní blokovat ? Máte zajímavý právní názor ...
To je proste Bezos. Jako kdyz pred peti lety podaval patenty na to, co Musk uz realizocal. To byl taky slusnej trapas.
Pokud to neco, co vymyslim, dam do prumysloveho vzoru / patentu, tak to zcela jiste mohu pak blokovat, pokud to nekdo okopiruje / pouzije bez meho svoleni. Tomu se rika pravni stat.
Dělaj jak kdyby tam bylo místa jak v hodinkách...
Starlink už teď, když má na orbitě jenom zlomek plánovaného počtu satelitů, porušuje tolerance přiblížení k jiným objektům, a nedělá s tím nic kloudného. Takže asi tolik. Amazon by samozřejmě nebyl o nic lepší.
co ze to prosim presne porusuje? tolerance? kdo je nastavil a kde je muzu najit? dekuji
Zdroj?
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.