Mezi čtyřma ušima

Zvuková karta Sound Blaster Live! dorazila do redakce a zde jsou naše první zkušenosti.
Zapomeňte na Sound Blaster AWE64, zapomeňte na Diamond Monster Sound 3D, Sound Blaster Live! přichází. Creative Labs si se svou prostorovou zvukovou kartou daly poměrně načas, ale to, co mi právě hraje z reproduktorů, za to čekání rozhodně stálo. Nový Sound Blaster Live! je první kartou od Creative Labs, která má zabudovanou podporu prostorového zvuku do čtyř reproduktorů – dvou předních a dvou zadních. Přičemž k již známému umísťování zvukových zdrojů v prostoru přidává i digitální efektový procesor, který je může libovolně v reálném čase upravovat.

Pentium jen pro zvukovku
Srdcem nového Live! je výkonný procesor EMU10K1 s výkonem 1 000 MIPS, původní procesor v AWE64 měl pouze něco okolo 36 MIPS. Pro ty, co nemají rádi MIPS, představte si procesor Pentium 90 MHz určený jen a pouze na zpracování zvuku! Všechny zvuky jsou zpracovávány v rozlišení 32 bitů a teprve při výstupu jsou převedeny na požadované rozlišení.

Výkon procesoru je skutečně impozantní, zvládá přehrávání až 256 digitálních kanálů současně, 3D kanálů podporuje nyní osm, přičemž je to jen záležitost novějších ovladačů, aby jich podporoval i více. Co je ale skutečná novinka, je možnost prohánět digitálním procesorem i běžné audio vstupy v reálném čase. Vložíte prostě do mechaniky Audio CD, zapnete si třeba styl velká temná jeskyně a při přehrávání se příslušně upravuje ozvěna a dozvuk. Prostě paráda. Ne, že by to nebylo možné již dříve s potřebným hi-fi vybavením, ale v této cenové relaci a na počítači a do čtyř reproduktorů je to prostě něco úchvatného.

Konektory nad zlato
Nový Live! je konektory vybaven velmi vrchovatě, přičemž samotná karta zasunovaná do PCI slotu je velmi kompaktní. Na zadní straně karty jsou pozlacené konektory pro dva páry reproduktorů, mikrofon a linkový vstup a klasický konektor pro joystick. Novinkou je přídavná karta, která se nezasouvá do žádného slotu, jen na zadní straně má plnohodnotné konektory pro MIDI vstup a výstup (přes PS/2 redukci pro klávesnici), dále digitální vstup a výstup přes cinch konektory a speciální konektor, na který si v budoucnu budete moci připojit až osm digitálních reproduktorů. K Live! se připojuje plochým kabelem.

Na samotné kartě jsou dále konektory pro CD Audio, druhý obecný vstup, digitální vstup z CD a zvukový vstup z modemu. Mně se bohužel nepodařilo rozjet digitální vstup z CD, byl jsem tak odkázán jen na klasický analogový vstup.

Pokud si pořídíte Live! Value, nedostanete přídavnou kartu a ostatní konektory nebudou pozlacené. Za poloviční cenu to ale rozhodně stojí.

Jak to tedy hraje
Zapojím kartu do počítače, připojím čtyři reproduktory a začnu instalovat, po několika restartech Windows najednou zahřmí, kouknu z okna, tam modro, a pak zjistím, že to vlastně hraje Live! První dojem je skutečně impresivní. Již před rokem jsem zkoušel Monster Sound od Diamondu, byl jsem tedy připraven, že uslyším zvuk i zezadu, ale Enviromental Audio Extensions – EAX, měnící charakteristiku zvuku podle aktuálního herního prostředí, dělá skutečné divy. S Live! dostanete současný herní hit Unreal v modifikaci pro EAX (je to SE verze jen s několika prvními úrovněmi). I ti, co slyšeli Unreal na Monster Soundu, budou nadšeni. EAX přidává nový rozměr a hra je skutečně lepší.

3D zvuk se v současnosti ocitá v souboji dvou standardů. Monster Sound podporuje Aureal3D, Live! zase EAX. Nicméně Live! dokáže bez problémů emulovat A3D a hry na něm hrají stejně, občas i lépe. Nicméně nová verze A3D 2.0 má prý obsahovat detekci certifikovaného hardwaru a nepojede tak na Live! Uvidíme kdo vyhraje. Místem, kde je A3D o něco lepší, je prostorový zvuk jen ve dvou reproduktorech, čtyři reproduktory jsou ale u tohoto typu karet takřka nutností.

V DOSu se karta chová jako Sound Blaster 16, konkurenční Monster Sound se spoléhá na další zvukovku v počítači. Testovali jsme řadu her, ale žádné problémy s kompatibilitou pozorovány nebyly. Výhodou EAX na Live! je, že posune do prostoru i standardní hry bez 3D podpory zvuku. Připravené máte nastavení pro více než dvacítku her a třeba takový Quake 2 hraje skutečně úchvatně.

Kromě toho, že karta obsahuje digitální výstup pro maximální čistotu, nemusí se stydět ani za vlastní výstup, odstup signálu od šumu je okolo 100 dB, což je současné maximum. Maximální vzorkovací frekvence je 48 kHz.

Vlastní tabulka vzorků pro MIDI na první poslech příliš nedojme, zlepší se to až do karty nahrajete 8 MB vzorků místo standardních 4 MB. Paměť je ovšem ukrojena z vaší operační paměti, Live! žádnou vlastní nemá. V nouzi můžete použít i 2MB sadu vzorků.

Live! pro profíky, Value pro nás
Sound Blaster Live! je skutečně profesionální zvuková karta, digitální konektory jsou skvělým příslušenstvím pro profíky, charakteristika zvuku a možnosti digitální filtrace jsou na výši. S kartou dostanete i řadu programů, z nichž většina je tak na jedno spuštění, je tu ale sekvencér CakeWalk Express Gold a Sound Forge XP4.0 pro úpravu digitálních zvuků, které jsou dobře hodnoceny.

Nevýhodou Live! je přece jen jeho vyšší cena okolo sedmi tisíc, nicméně je tu dobrá zpráva: k dispozici bude i verze Live! Value, která neobsahuje přídavnou digitální kartu, externí mikrofon, zlato na konektorech a profesionální software, zůstává výjimečná kvalita zvuku a ostatní možnosti Live!. To vše za poloviční cenu. Upřímně, který hráč potřebuje digitální kartu, nebo pozlacené konektory? Hlavní je výkon karty a schopnost poskytnout pravý herní zážitek a to zůstává i u Live! Value.

Sound Blaster Live! definuje nový standard pro prostorový zvuk. Kupovat AWE64 dnes nemá smysl, Monster Sound se musí výrazně vylepšit (připravuje se), aby byl schopen konkurovat. Nevýhodou zatím zůstává malá podpora EAX ze strany her a vyšší cena základního modelu. S typem Value, však již není moc co řešit.

Váš názor Další článek: Jak uzavřít více programů současně?

Témata článku: Software, Windows, Zvukové karty, Monster, Poloviční paměť, První hra, Malá podpora, Cenová relace, Ozvěna, Cinch, Kabely konektory redukce audio, Digitální vstup, Současné maximum, Herní karta, Diamond, Zvuk, Zvukový kanál, Live, Prostorový zvuk, Nová modifikace, Forge, Konektor, Zadní strana, Midi


Určitě si přečtěte

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5