Facebook | Kryptoměny | Meta | Libra

Metu opustí šéf jejích kryptoměnových snah. Projektům ale stále věří

Meta, dříve Facebook, se na konci roku rozloučí s šéfem své kryptoměnové divize. David Marcus, který dříve působil ve vysokých pozicích PayPalu, oznámil, že končí, chce se věnovat novým výzvám. Jeho odchodu předcházel pokus o vývoj vlastního stablecoinu, za který světové vlády Facebook hojně kritizovaly a který sociální síť přesto nadále chystá.

Marcus se k Facebooku připojil v srpnu 2014, poté, co strávil dva roky v pozici prezidenta PayPalu. Původně ve firmě řídil Messenger, než se v roce 2018 stal šéfem jejích kryptoměnových snah. Měl na starosti především dva projekty – nový stablecoin jménem Libra a digitální peněženku Calibra. S oběma produkty se počítalo na rok 2020.

Ambice Facebooku ale rychle narazily na několik problémů. Právníci, regulátoři a politici z celého světa označili záměr firmy vstoupit do finančního světa jako příliš riskantní, báli se mimo jiné vzniku nového monopolu. Firma proto jak kryptoměnu, tak peněženku několikrát předělávala, mluvila o pojistkách i ochraně dat, ale větší podporu stejně nezískala. Z projektů nakonec vycouvala podstatná část velkých firem, která se na konceptu chtěla podílet.

Dnes není veřejně známo, v jakém stavu zamýšlená kryptoměna je. Libra se přejmenovala na Diem, její vývoj má na starosti samostatná asociace, která se veřejně chlubí svou nezávislostí na Facebooku (byť Facebook je její zakladatelem), ale to je vše.

Zato digitální peněženka byla po dlouhém očekávání uvedena letos v říjnu. Nese jméno Novi a zatím je dostupná pouze v USA a Guatemale. Podporuje také jen jednu kryptoměnu, stablecoin jménem Paxos. „Plánu na vlastní stablecoin se nevzdáváme. Přejdeme na Diem hned, jak pro to získáme regulatorní souhlas,“ uvedl tehdy Marcus.

Uvedení Diemu a péče o Novi však už nebude jeho starostí „I když je po spuštění Novi stále ještě hodně práce – a já jsem stále stejně zapálený pro potřebu změny v našich platebních a finančních systémech jako dříve – moje podnikatelská DNA mě tlačí už příliš dlouho na to, abych ji ignoroval,“ napsal Marcus v tweetu, ve kterém svůj odchod z Facebooku oznámil. „Nemůžu se dočkat, až to (rozvoj Diem a Novi, pozn. red.) uvidím z povzdálí. Vím, že je čekají velké věci,“ dodal.

Váš názor Další článek: VisionFive V1: Raspberry Pi bude mít konkurenta založeného na RISC-V

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,