Windy | Počasí | Meteorologie

Meteomapa Windy získala nové vrstvy. Ukáže požáry a nebezpečné látky ve vzduchu

Česká meteorologická mapa Windy.com obsahuje již bezmála 50 vrstev ukazujících stav atmosféry a vody po celém světě. Tento týden přibyly tři nové, ukazují troposférický ozon, množství oxidu siřičitého (SO₂) a intenzitu požárů a umělého vypalování.

Vrstvy je nejprve nutné vyhledat v galerii, aktivovat a pak jednotlivě zobrazit v kategorii Kvalita ovzduší (ikonka auta). Data pro Windy dodává The Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Od něj již od loňska přebírá také vrstvy ukazující koncetrace aerosolů, prachových částic NO₂.

Přízemní ozon se objevuje hlavně na jaře a v létě a vzniká za působení slunce (tepelné a UV záření) na oxidy dusíku a těkavé organické látky. Může způsobit různá respirační onemocnění či podráždění očních spojivek.

Oxid siřičitý vzniká zejména vulkanickou činností. Přiložené video ukazuje vysokou intenzitu a víření tohoto plynu v okolí sopky na japonském ostrově Nišinošima.

Diskuze (1) Další článek: Síť radioteleskopů pozorovala explozi na povrchu mrtvé hvězdy

Témata článku: Příroda, Windy, Počasí, Meteorologie, Požár, Nebezpečné látky, Win + Z, Nebezpečná látka, Vrstva, Kvalita ovzduší, Dusík, Intenzita, Copernicus, Onemocnění, Ozón, Nová vrstva