Meteorologie | Windy | Počasí

Meteomapa Windy získala nové vrstvy. Ukáže požáry a nebezpečné látky ve vzduchu

Česká meteorologická mapa Windy.com obsahuje již bezmála 50 vrstev ukazujících stav atmosféry a vody po celém světě. Tento týden přibyly tři nové, ukazují troposférický ozon, množství oxidu siřičitého (SO₂) a intenzitu požárů a umělého vypalování.

Vrstvy je nejprve nutné vyhledat v galerii, aktivovat a pak jednotlivě zobrazit v kategorii Kvalita ovzduší (ikonka auta). Data pro Windy dodává The Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Od něj již od loňska přebírá také vrstvy ukazující koncetrace aerosolů, prachových částic NO₂.

Přízemní ozon se objevuje hlavně na jaře a v létě a vzniká za působení slunce (tepelné a UV záření) na oxidy dusíku a těkavé organické látky. Může způsobit různá respirační onemocnění či podráždění očních spojivek.

Oxid siřičitý vzniká zejména vulkanickou činností. Přiložené video ukazuje vysokou intenzitu a víření tohoto plynu v okolí sopky na japonském ostrově Nišinošima.

Diskuze (1) Další článek: Síť radioteleskopů pozorovala explozi na povrchu mrtvé hvězdy

Témata článku: Příroda, Meteorologie, Windy, Počasí, Požár, Copernicus, Ozón, Nebezpečná látka, Nová vrstva, Intenzita, Kvalita ovzduší, Onemocnění, Dusík, VrstvaStrážci Galaxie budou vyžadovat 150GB volného místa, podívejte se na požadavky

Strážci Galaxie budou vyžadovat 150GB volného místa, podívejte se na požadavky

Noví herní strážci budou pořádně macatým kouskem, který překonává i Flight Simulator.

Michal Maliarov
Marvel's Guardians of the GalaxyHardware
Microsoft prvně zmínil Windows 10 21H2. Desítky na podzim dostanou nové funkce
Lukáš Václavík
Windows InsiderWindows 10Microsoft
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android