Umělá inteligence | Meta | metaverse

S vývojem Metaverza pomůže umělá inteligence. Meta má přelomový algoritmus a staví superpočítač

Tradičně se algoritmy, které se používají v oblasti strojového učení, učí na datech opatřených značkami. Obrázek se psem je označený tak, aby algoritmus věděl, že takhle může vypadat pes. Sám pojmu pes nerozumí, ale dovede pak na jiných obrázcích označit podobně vypadající objekt a říct, že podle něj se jedná o psa.

Takovému přístupu se také říká učení s učitelem. Jeho opakem je tzv. učení bez učitele, kdy algoritmus musí sám hledat struktury v datech. Meta (bývalý Facebook) se chlubí úspěchem v přístupu, který má blíže učení bez učitele. Data totiž nejsou předem označkována. Algoritmus v tomto případě sám částečně funguje v roli učitele.

S UI na metaverzum

Podle Mety se algoritmus data2vec učí analýzou prostředí a jako první vysoce výkonný algoritmus, který sám pro sebe plní roli učitele, dovede poznávat řeč, obrázky a současně také text. Prý z hlediska výkonu poráží specializované algoritmy, které pracují pouze s obrazem, případně jen se zvukem.

Meta doufá, že jí nový algoritmus pomůže jednak s rozvojem umělé inteligence, jednak se stavěním strojů, které se budou souvisle seznamovat s různý aspekty světa kolem sebe. Jinými slovy firma očekává, že dokáže vyvíjet řešení na bázi umělé inteligence, která budou chytřejší a schopnější než dosavadní řešení.

Konkrétní příklady Meta neuvádí a naznačuje využití v porozumění různým jazykům. Toho ovšem lze využít různě. Zdrojový kód algoritmu firma uvolnila na Githubu. Meta současně chystá spuštění superpočítače AI Research SuperCluster, s jehož výkonem a schopnostmi doufá v rozvoj umělé inteligence, s jejíž pomocí pak vybuduje metaverzum.

S ohledem na loni oznámené plány lze předpokládat, že algoritmus data2vec pravděpodobně rovněž bude nápomocný v expanzi do metaverza.

Zdroje: Meta AI | Meta Newsroom (1 | 2)

Diskuze (1) Další článek: ZeroTier One: Vyrobte si zdarma virtuální síť, ve které budou počítače napříč internetem

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,