Umělá inteligence | Meta | metaverse

S vývojem Metaverza pomůže umělá inteligence. Meta má přelomový algoritmus a staví superpočítač

Tradičně se algoritmy, které se používají v oblasti strojového učení, učí na datech opatřených značkami. Obrázek se psem je označený tak, aby algoritmus věděl, že takhle může vypadat pes. Sám pojmu pes nerozumí, ale dovede pak na jiných obrázcích označit podobně vypadající objekt a říct, že podle něj se jedná o psa.

Takovému přístupu se také říká učení s učitelem. Jeho opakem je tzv. učení bez učitele, kdy algoritmus musí sám hledat struktury v datech. Meta (bývalý Facebook) se chlubí úspěchem v přístupu, který má blíže učení bez učitele. Data totiž nejsou předem označkována. Algoritmus v tomto případě sám částečně funguje v roli učitele.

S UI na metaverzum

Podle Mety se algoritmus data2vec učí analýzou prostředí a jako první vysoce výkonný algoritmus, který sám pro sebe plní roli učitele, dovede poznávat řeč, obrázky a současně také text. Prý z hlediska výkonu poráží specializované algoritmy, které pracují pouze s obrazem, případně jen se zvukem.

Meta doufá, že jí nový algoritmus pomůže jednak s rozvojem umělé inteligence, jednak se stavěním strojů, které se budou souvisle seznamovat s různý aspekty světa kolem sebe. Jinými slovy firma očekává, že dokáže vyvíjet řešení na bázi umělé inteligence, která budou chytřejší a schopnější než dosavadní řešení.

Konkrétní příklady Meta neuvádí a naznačuje využití v porozumění různým jazykům. Toho ovšem lze využít různě. Zdrojový kód algoritmu firma uvolnila na Githubu. Meta současně chystá spuštění superpočítače AI Research SuperCluster, s jehož výkonem a schopnostmi doufá v rozvoj umělé inteligence, s jejíž pomocí pak vybuduje metaverzum.

S ohledem na loni oznámené plány lze předpokládat, že algoritmus data2vec pravděpodobně rovněž bude nápomocný v expanzi do metaverza.

Zdroje: Meta AI | Meta Newsroom (1 | 2)

Diskuze (1) Další článek: ZeroTier One: Vyrobte si zdarma virtuální síť, ve které budou počítače napříč internetem

Témata článku: Facebook, Umělá inteligence, GitHub, Meta, metaverse, Pes, Obrázek, Učitel, Meta Newsroom, Algoritmus, Superpočítače, DataSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

** Aliexpress je lákavým prostředkem pro koupi levného telefonu ** Najdete zde hlavně nepovedené kopie a podezřele levné telefony ** Nenechte se zlákat, prodejci často zamlčují reálné specifikace

Martin Chroust
AliExpressJak...Kopie